Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
   خورشيدي

 
21 اكتبر
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 21 اكتبر
ايران
پیروزی دریایی ایران در دماغه میکال
21 اكتبر سال 479 پيش از ميلاد، يك سال و چند هفته پس از جنگ دريايي سالاميس، ناوگان ايران در دماغه ميكال (جزيره آموس ـ درياي اژه) دسته اي از كشتي هاي جنگي سه رديف پاروزن اتحاديه يونانيها را به دام انداخت و نابود كرد.
     مورخان رويدادهاي نظامي نوشته اند كه با اين فتح، ايرانيان «ناموفق بودن خود در جنگ سالاميس» را تلافي كردند. برپايه همين نوشته ها، در جريان جنگ دريايي دماغه ميكال چند افسر دريايي يونان كه در جنگ سالاميس شركت كرده بودند به اسارت ايرانيان درآمدند و براي تحقيق از آنان و كشف تاكتيك اغفال كننده ای که يونانيان در سالاميس بکار برده بودند، به قلمرو ايران فرستاده شدند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
تصویب قرارداد با کنسرسیوم نفت، و نظر سناتور لسانی: اي کاش، ايران نفت نداشت
29 مهرماه سال 1333 (21 اکتبر 1954) مجلس قرارداد نفت با كنسرسيوم (شرکتهای بزرگ نفتی غرب) را تنها با 5 راي مخالف! تصويب كرد و همه تلاشهاي ملت ايران در دوران حكومت دكتر مصدق و تحمّل تحريم اقتصادي چندساله را برباد داد. در سنا نيز عده مخالفان بسيار كم بود. سناتور لساني كه در زمينه مسئله نفت كتابي نوشته است گفته بود:
     "به سود ايران و ايرانيان بود، اگر نفت نمي داشتند؛ ملت كارآمد، فساد اقتصادي در حد اقل، دمكراسي برقرار و ايران بركنار از اصطكاك منافع قدرتها و بازي هاي آنها بود، روي پاي خود مي ايستاد و آسان نفس مي كشيد و چون ثروت بادآورده اي هم در كار نبود؛ كسي جز دوستداران خدمت به ملت داوطلب مقام دولتي نمي شد و جرائم دولتي هم كمتر اتفاق مي افتاد.".
    وی در تابستان 1355 (1956میلادی) در کلاس آموزش روزنامه نگاری موسسه اطلاعات از این تز خود دفاع کرد و گفت دولت باید برای ادامه بقاء خود به لطف مردم و مالیات آنها نظر داشته باشد [نه، نفت] و مالیات وقتی بیشتر خواهد شد که درآمد مردم و تولیدات کشور بیشتر شود و لذا دولت همه تلاش خودرا در این راه بکار خواهد انداخت و بنابراین، میان مردم و دولت دوستی و سازش برقرار خواهد بود، و واضح است دولتی که درآمد بادآورده از قبیل نفت خام داشته باشد نیاز به حمایت مردم و لطف آنان نخواهد داشت. از وی سئوال شد که اگر ایران نفت نداشته باشد، می شود افغانستان فقیر. افغانستان بخش شرقی ایران بود و بیشتر دانشمندان، اندیشمندان و ادیبان ایران از آن دیار برخاسته اند. لسانی پاسخ داد: "فقر افغانستان نتیجه فرهنگ قبیله ای و کم سوادی است. ناآرامی هایی که در شرق و جنوب شرقی آن سرزمین مشاهده می شود محصول تقسیم قبیله بزرگ پشتون هاست که سیاست لندن با کشیدن خط مرزی «دوراند = دورَند» آنهارا از هم جدا و میان دو کشور تقسیم کرد و این دو کشور [پاکستان و افغانستان] تا این خط به همین صورت باقی باشد آرامش نخواهند داشت. پشتون ها باید زیر یک پرچم آورده شوند.".
    «تاریخ (گذشت زمان)» درستی اظهارات سناتور لسانی را که یک حقوقدان برجسته بود در هر دو مورد نشان داده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزي که لايحه قانون «از كجا آورده اي؟» به مجلس داده شد ـ و اگر اجراي دو قانون «ازکجا آورده ای» و «منع مداخله» تداوم يافته بود...
29 مهرماه سال 1337خورشيدی (21 اكتبر 1958) دكتر منوچهر اقبال نخست وزير وقت لايحه «از كجا آورده اي» را به مجلس داد كه پس از تصويب به صورت قانون در آمد، اما اجراي آن پس از يكي ــ دوسال، بدون اين كه لغو شود، متوقف شد!.
     طبق اين قانون؛ كاركنان دولت و وابسته به دولت و موسسات عمومی و اعضای خانواده آنان مكلف بودند كه با سند و مدرك ثابت كنند كه اموال خودرا از چه راهي به دست آورده اند و هر سال با پُركردن فُرم هايي، تفاوت دارايي خودرا با سال پيش روشن سازند و يك سازمان دولتی مامور رسيدگي به اين تفاوتها شده بود. همان وقت برخي از مقاله نگاران مطبوعات ابراز نظر کرده بودند که بازرگانان و مديران و اعضاي هيأت مديره شرکت ها نيز مشمول قانون «از كجا آورده اي» شوند.
     اين لايحه چند روز پس از لايحه منع مداخله كاركنان دولت و نمايندگان مجلس و اعضای خانواده آنان از مداخله در معاملات دولتي به مجلس داده شده بود.
    در سال انقلاب، بسیاری از اصحاب نظر گفته بودند که اگر اجران آن دو قانون که اشاره ای هم به لغو آنها نشده است ادامه یافته بود، مردم از فساد مالی ـ اداری به تنگ نمی آمدند و انقلاب روی نمی داد که ناخرسندی ها از وضعیت وقت از عوامل انقلاب تشخیص داده شده بود.
     با تصويب اين دو قانون گفته شده بود که پس از پنج قرن (از زمان صفويه) فساد اداري - اقتصادي از جامعه ايران محو خواهد شد. تفسیرنگاران اتهامات وارده به یک سوء استفاده مالی بزرگ ـ 3000 ميليارد توماني ـ که کشف آن در پاییز 1390 (2011 ميلادي) افشاء شده بود و شايعات ديگر ازجمله در يک موسسه خودروسازي و نيز انتصاب افراد داراي تابعيت مضاعف به مقامات مهم را نتیجه نبود همین دو قانون دانسته و از اینکه چنین اتهاماتي در یک «نظام اسلامی» شنيده شده که باید اخلاق اسلامی و شریعت بر آن حاکم باشد ابراز تعجب کرده بودند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نرمش های شریف امامی در اوج انقلاب، ولی اشک کباب باعث طغیان آتش بود ـ روزهای پُرالتهاب ایران ـ اظهارات آيت الله خميني و دکتر اميني
طبق گزارش های منتشره در 25 مهرماه 1357 در مطبوعات ایران و سایر کشورها، آیت الله خمینی در مصاحبه اختصاصي با لوموند و سپس در یک مصاحبه عمومی با مطبوعات فرانسه گفته بود که منظور از حکومت اسلامی لزوما حکومت روحانیون نیست ـ حکومت افرادی است [روحاني و غير روحاني] که مردم انتخاب کنند. حکومت اسلامی یعنی اجرای احکام اسلام و دستورهای قرآن، قطع هرگونه فساد و اصلاح فرهنگ و اقتصاد، و تمهیدات و نرمش های کنونی [سال انقلاب ـ سال 1357] دولت تهران [به نخست وزیری جعفر شریف امامی] مردم بپاخاسته و خشمگین از وضعیت ـ فساد، ظلم و نابرابری را که صدایشان سالها در سینه حبس بود آرام نخواهد کرد. اسلام برضد فرد نیست با فساد مخالف است، با هزینه های زائد از بیت المال، با خاصه خرجی و حیف و میل و مرتکبین اینها مخالفت دارد. پول بیت المال که درآمد ملی است باید با حساب و کتاب و طبق برنامه های منطقی و ضروری و محاسبات دقیق خرج عمران و پیشرفت کشور شود، نه اینکه به جیب افراد مشخّص برود. مقام عمومی باید حُسن نیّت داشته باشد و این حُسن نیّت را به ثبوت رسانده باشد تا منصوب به مقام شود. انتصابات نباید فرمایشی و به خاطر تامین منافع باشد.
    27 مهرماه آن سال دولت شریف امامی در اجرای سیاست نرمش و سازش ـ با هدف پایان یافتن ناآرامی ها، 196 زندانی ـ و به قول مقامات وقت؛ «امنیتی» را آزاد کرد که نام 182 تن از آنان انتشار یافته بود ازجمله محمدرضا کَنی، محمدجواد حجتی کرمانی، محمدمهدی ربّانی، عبدالحسین دستغیب، عبدالمجید معادیخواه، محمدمهدی موحدی و مهدی مُمکِن. [پس از انقلاب، بسیاری از آنان دارای اقتدار و صاحب مقام شدند]. در همین روز دولت وقت تنظیم لایحه محاکمه و مجازات و مصادره اموال (داخلی و خارجی) مقامات دولتی فاسد و خواص وقت و در طول 25 سال پیش از آن را که خواست تظاهرکنندگان خیابانی بود به یک گروه حقوقدان در کانون وکلای دادگستری سپرد تا بی طرفانه باشد. همچنین در این روز، دولت به مردم اطلاع داد که خرید اسلحه از آمریکا را متوقف کرده است، و نیز خبر از تصمیم به دستگیری مقامات پیشین و متنفذین در معرض اتهام داد که خواست مردم و شعار راهپیمایان خیابانی بود. این نرمش به حدّی بود که به ماموران پلیس دستور داده شده بود که از دادن برگه جریمه به اتومبیلرانان و موتوسیکلت سواران متخلف خودداری کنند!.
    شریف امامی 28 مهرماه 1357 با اشاره به شعارهای «نون والقلم ...» روزنامه نگاران در اجتماع کوی نویسندگان [شهرآرا] اعلام کرد که از این پس انتشار نشریه و تشکیل حزب آزاد است و این آزادی شامل روزنامه های توقیف شده و احزاب منحله هم می شود. در همین روز مدیران نشریات آژنگ، ابتکار، توفیق و ... اعلام کردند که انتشار روزنامه های خودرا از سر خواهند گرفت و چند گروه سیاسی اعلام تجدید فعالیت و تاسیس کردند. در این میان، پرویز اوصیاء حقوق دان در دو مقاله پیاپی که در روزنامه اطلاعات منتشر شد نوشت که قول ها و وعده ها بر روی کاغذ است، مردم عمل می خواهند. دولت [رژیم] در طول 25 سال گذشته [پس از کودتای 28 اَمُرداد] بذر کین کشت کرده و بپاخیزی جاری نهال آن است. دولت [رژیم] در طول این مدت نسبت به قوانین کشور ازجمله اصول قانون اساسی بی اعتنایی کرد و کارها دلبخواهی و برحسب منافع افراد خاص انجام مي شد و ....
     25 مهرماه آن سال رادیو مسکو خبر از انتقال سپهبد نعمت الله نصیری از پاکستان به تهران جهت محاکمه داد که یونایتدپرس فاش کرد نصیری که پس از برکناری از سمت سفیر در پاکستان و احضارشدن به تهران قصد رفتن به لندن و یا نیویورک را به بهانه درمان و فرار از بازداشت و محاکمه داشت توسط کمونیست های ایرانی ربوده و به تهران آورده شده بود!. نصیری چندماه پیش از آن از ریاست ساواک عزل و به سفارت در پاکستان فرستاده شده بود. مقامات وقت به شاه گزارش کرده بودند که خشم مردم عمدتا از ستمگری های ساواک است که نصیری نزدیک به 15 سال بر آن ریاست داشت.
    چند تفسیرنگار نرمش های شریف امامی را به توصیه دولت لندن (که مایل به ادامه نفوذ 200 ساله اش در ایران است) خوانده بودند که شریف امامی شهرت روابط نزدیک با آن دولت را داشت. تمهيدات و نرمش هاي شريف امامي نتيجه معکوس داشت و روز به روز بر دامنه تظاهرات خياباني و اعتصابات افزوده مي شد به گونه اي که یکی از مفسّران صاحب نظر گفته بود که شریف امامی روانشناسی ایرانی را نشناخته که به مصداق این بیت است: "اشک کباب باعث طغیان آتش است.". راه حل، بازگرداندن رضاپهلوی از آمریکا [که در اینجا، در تگزاس خلبانی با جت جنگده را یاد می گرفت] و نشاندن برجای پدر سرطانی اش است و نخست وزیر کردن علی امینی و یا یک مصدقی.
    
علي اميني که دسامبر 1992 درگذشت

همزمان دکترعلی امینی گفته بود که که شاه باید این گفته خودرا «که انتقال قدرت باید به صورت طبیعی انجام شود» روشن سازد که انتقال قدرت به شخص و یا گروه و چه شخصی و یا چه گروهی؟، این کلام شاه خیلی مبهم است. وی افزوده بود که در تابستان 1341 [زمان نخست وزیری اش] به شاه گفتم که اصول قانون اساسی باید دقیقا رعایت شود، پیش نویس لوایح قانونی را باید یک گروه بی طرف و کارشناس مرکب از چند حقوق دان، جامعه شناس، اقتصاددان و تاریخ دان تهیه کنند که پس از طرح در شورای وزیران به پارلمان داده شود. باید علاوه بر داستانی کل و کمیسیون عرایض مجلسین، در هر شهر دفتری ویژه برای دریافت شکایات و نظرات تاسیس شود و این نامه هارا به تهران ارسال دارد تا یک «هیات عالی بازرسی مرکب از کارشناسان و حقوق دانان» رسیدگی کند. پی گیری نامه ها با همان دفاتر باشد ـ همان کاری که ابتکار خسروانوشیروان ساسانی بود و شاه عباس صفوی دنبال کرد و مصدق به صورتی دیگر. جمع آوري و گزارش مستقيم مشکلات و دردهاي مردم بايد بر وظايف ساواک افزوده شود و اين گزارش ها نبايد محرمانه و صرفا براي بايگاني کردن در سوابق باشد. ایرانیان با خاطرات بدی که از سوء استفاده مقامات، درباریان و فامیل بازی ها دارند، ما باید یک قانون رسیدگی سالانه به دارایی های افراد داشته باشیم [قانون از کجا آورده ای؟]. حالا که داریم فئودالیته را با اجرای اصلاحات ارضی از میان بر می داریم باید کاری کنیم که این فئودال ها و دیگران، بورژوا و مثل سالهای پس از پیروزی انقلاب فرانسه توانگر و کمپانی دار و مداخله گر در امور دولت، تحمیل کننده نماینده به پارلمان و انشاء قوانین به نفع خود و ... نشوند و اندرزهای دیگر. شاه به جای توجه به این نظرات وطن دوستانه، با من درافتاد، چوب لاي چرخ دولت گذاشت که مجبور به کناره گیری از نخست وزیری شدم و در شرایط امروز (سال انقلاب) حاضر به نخست وزیرشدن هم نیستم و مانند هر دلسوز فقط نظرات خودرا می گویم و بیمی از ملال شدن مخالفان هم ندارم.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده در ارز، از یکم آبان 1358 بدون امضای سوگندنامه ثبت سفارش نمی شد
در مهرماه 1358 (اکتبر 1979 و هشت ماه پس از سقوط نظام سلطنتی) در پی اعتراض مسافران که چرا تنها در مرزهای هوایی و زمینی نسبت به آنان سختگیری می شود و کنترلی روی واردکنندگان که ارز می گیرند نیست، وزارت بازرگانی کتبا از بانک مرکزی خواست که به بانکها دستور دهد که بدون امضای سوگندنامه، ثبت سفارش از طریق برات وصولی و یا گشایش اعتبار نکنند و در این سوگندنامه قید شود که پروفرما مطابق با واقعیت است و به هیچوجه کمتر و یا بیشتر از قیمت حقیقی نیست و نخواهد بود.
    این بخشنامه که از سوی اداره نظارت بر ارز و به امضای دو نفر ازجمله هوشنگ بیرقی صادر شده از یکم آبان آن سال به اجرا در آمده بود که روزنامه اطلاعات ضمن خبر مربوط، اصل نامه را که شماره نا/11660/23 و تاریخ 1358/7/8 داشت در شماره 15990 این روزنامه چاپ کرده بود که کُپی خبر مربوط در زیر آمده است:
        به عنوان مثال؛ تیترهای یکی از نظرات و انتقادهایی که در آن زمان (هشت ماه پس از انقلاب) به جریان معامله ارز می شد و در شماره 15980 روزنامه اطلاعات مورخ 26 مهرماه 1358 انتشار یافته بود در زیر کپی شده است. متن نظریه که امضای «مهندس م. مهزاد» دارد خیلی مفصل است. وی پیشنهاد کرده است که سیاست ارزی دکتر مصدق بکار گرفته شود و تاکید کرده است که کشور نیاز به یک سیاست ارزی روشن و برپایه مصالح ملی دارد [قانون] و گرنه مردم به خرید طلا و ارز هجوم می برند و تورم ایجاد می شود، قیمتها بالا می رود و بیکاری افزایش می یابد. وی همچنین سئوال کرده است که درآمد شش ماهه (شش ماه نخست سال 1358) ارزی کشور از فروش نفت 6 میلیارد و پانصد میلیون دلار بوده و یا 11 میلیارد و 625 میلیون؟، زیراکه هرکس رقمی را می گوید!.
    در این میان عده ای هم می گفتند که ارز یک کالا است و خرید و فروش آن نباید محدود باشد. در کشورهای دیگر این معاملات محدودیت ندارد، از انقلاب 8 ماه و چند روز گذشته و دارند برای نظام قانون اساسی می نویسند و دوران اضطراری تمام شده و اوضاع شده است عادی.
    


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
انتقاد رئیس مجلس در مهرماه 1392 از رفتار دوگانه در مذاکرات هسته ای و مواضع هاشمی رفسنجانی ـ مجلس وارد عمل خواهد شد
علي لاريجاني
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور 28 مهرماه 1392 خود که انعکاس جهانی داشت (به استثنای بی بی سی!) ضمن اشاره به چند موضوع وقت ازجمله ادامه رویدادهای تروریستی عراق و ساختن کنیسه در درون مسجد الاقصی وارد بحث هسته ای شد و گفت: جهان امروز، در صحنه بین‌المللی بدون تردید دچار انواع بی‌عدالتی‌هاست که نمونه کوچک آن را در رفتار دوگانه قدرتمندان در مسئله هسته‌ای ایران را مشاهده می‌کنیم. ایران عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و NPT را پذیرفته است.NPT مقررات بین‌المللی در رابطه با فعالیت های هسته‌ای برای همه کشورها است و یکسان، و بنا نیست برای ایران مقررات خاص تدوین شود. لذا، رعایت این ضوابط (مقررات بین المللی یکسان) می‌تواند معیار گفت‌وگوها باشد. بر این پایه، هم مذاکره کنندگان ایرانی باید توجه تام داشته باشند و هم مجلس شورای اسلامی.مجلس چنانچه احساس کند طرف‌های قدرتمند رفتار دوگانه و غیرموجّه دارند، در زمینه حجم و تنوّع فعالیت‌های هسته‌ای مقررات لازم را تصویب خواهد کرد. در بحث هسته‌ای بارها شنیده شده که گفته می‌شود باید مذاکرات به اعتماد سازی منجر شود چون اعتماد بین طرفین وجود ندارد. در این دوران بی عدالتی، و مظالم آمریکا و استکبار نسبت به ملت ایران باید با سوءظن به تعامل دیپلماتیک آنان نگریست و در این فضا، جایی برای اعتماد کردن نیست.
    علی لاریجانی گفت: چند روز پیش نَقلی شده بود درباره ارسال نامه‌ای به امام (آیت الله خمینی) راجع به آمریکا و چند مطلب دیگر و امام نیز نسبت به این موضوع اقدامی نکرد. آیا در شرایطی که ما با صحنه بین‌الملل داریم، طرح این مسائل که موجب کشمکش درونی کشور و سایش نیروها می‌شود، چیزی جز ضرر برای آن قابل تصور است؟. آیا این عمل نادرست به دیگران القا نمی‌کند که نوعی دل‌دادگی و ذوق‌زدگی برای کار با آمریکا و غرب در نهان سیاست‌ورزان و جریان رسانه‌ای ایران مطرح است و این تلقّیِ غلط مایع گران‌فروشی در مذاکرات و بی‌عزتی در صحنه جهانی نیست؟. من این‌گونه کارها را به‌ زیان منافع ملّی کشور می‌دانم و از رسانه‌ها، صاحبان تریبون و صاحب‌نظران می‌خواهم در شرایط کنونی که در کوران مذاکراتی حسّاس هستیم، در طرح مسائل، همه جوانب را بسنجند و هزینه کشور چه در بعد خارجی و چه اختلاف‌افکنی داخلی را افزایش ندهند.
    ـ ـ ـ ـ ـ
     برخی رسانه ها در تفسیراین قسمت از اظهارات، آن را انتقاد ضمنی علی لاریجانی از نقل موضوعی از خاطرات اکبر هاشمی رفسنجانی درباره نامه اش به آیت‌الله خمینی و «شعار مرگ بر آمریکا» نوشته بودند.
    پایگاه اطلاع‌رسانی هاشمی رفسنجانی در آن ماه (مهرماه 1392) مطلبی از کتاب «صراحت‌نامه» وی را نقل کرده بود که در آن آمده بود که هاشمی در نامه ای از آیت الله خمینی خواسته بود که با حذف شعار «مرگ بر آمریکا» موافقت کند و .... در پی انتشار این مطلب موج انتقادها از هاشمی رفسنجانی [متوفی در بهمن ماه 1395] بالا گرفت و سرانجام، نقل قول تصحیح شد. «کیهان» روزنامه حکومتی ایران در صفحه اول شماره دوشنبه 29 مهرماه خود (21 اکتبر 2013) تیتر زیررا بر اظهارات رئیس مجلس و پاسخ مجلسیان زده است:
    
شعار «مرگ بر آمریکا» در خانه ملّت طنین‌انداز شد
    انتقاد لاریجانی از مواضع اخیر هاشمی رفسنجانی

    سردار محمدعلی (عزیز) جعفری نیز در یک سخنرانی در مشهد مطلب مشابهی درباره نقل قول از آیت الله خمینی و اعتمادسازی بیان کرده بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو دانش
كاشف درمان سرطان با اشعه ايكس و راديوم
21 اكتبر 1928 دكتر چارلز مايو Mayo اعلام داشت كه با اشعه ايكس و راديوم مي توان از رشد سرطان جلوگيري كرد، سلولهاي سرطاني را از تكثير بازداشت و احيانا برخي از آنها نابود ساخت.
    وي در آن روز گفت كه پس از آزمايش بسيار در لابراتوار خود، اين موضوع را كشف كرده است.
     دكتر چارلز يكي از دو برادر پزشك و فرزند دكتر مايو جراح انگليسي بود كه به آمريكا مهاجرت و مقيم ايالت مينه سوتا شده بودند و در همانجا كلينيك درماني ـ پژوهشي معروف "مايو" را تاسيس كرده اند كه سرگرم بكار است و در درمان بيماري سرطان تخصص دارد.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو رسانه‌ها
روزنامه ها در عصر اينترنت - تحولات 2004 تا 2008
روزنامه هاي بزرگ (سراسري) آمريكا از 21 اكتبر 2004 بهاي اشتراك(آبونمان ) خود را كاهش داده بودند تا وضعيت مخاطبان عصر اينترنت را ارزيابي کنند. اين کاهش بهاT تنها توزيع خانه به خانه را شامل مي شد. اين نشريات كه قبلا براي تحويل روزنامه در منزل (هوم دليوري) هرهفته سه دلار و پنجاه سنت دريافت مي كردند اين نرخ را به دو دلار و 90 سنت در هفته (هر نسخه حدود 400 تومان) پايين آورده بودند. اين نرخ با بهاي تكفروشي در جعبه ها و يا سوپرماركتها فرق دارد. نرخ تكفروشي ثابت مانده بود که بيشتر از «هوم دليوري» است. از زمان قرار گرفتن اخبار روز در اينترنت از دست اول، تيراژ روزنامه ها افزايش نيافته بود.
    تجربه کاهش بهاي روزنامه ها (در قسمت تحويل خانه به خانه) در وضعيت تيراژ موثر واقع نشد و لغو گرديد و روزنامه ها بالعکس بر بهاي فروش افزودند بگونه اي که روزنامه کمتر از يک دلار در آمريکا وجود ندارد.
     در پي ناموفق بودن اين تجربه، برخي از اصحاب نظر در حرفه روزنامه نگاري پيشنهاد کردند كه در عصر اينترنت، اينك آن زمان فرارسيده است كه نشر روزنامه از لحاظ محتوا مورد تجديد نظر كلي قرار گيرد و بر پايه حوصله (وقت)، خواست و معلومات مخاطبان قرن 21 استوار شود زيرا که برغم وجود اينترنت و خبررساني فوري از طريق آن و آسان بودن دسترسي به آن حتي از طريق تلفن موبايل (سلفون)، روزنامه ها روش قرن 19 را در تهيه و نگارش مطالب رها نساخته اند و بايد در عرضه خبرها روش ساده و خلاصه نويسي همراه با عکس هاي متعدد را در پيش گيرند و بر ميزان فيچر و مقاله هاي تحليلي و تفسيرهاي خود بيفزايند و ستونهاي ثابت را به افراد شناخته شده و معروف بسپارند و کاريکاتور بيشتري چاپ کنند و جاي بيشتري نيز به اظهار نظر مخاطبان (نامه به سردبير) بدهند.
    در اکتبر 2008 اعلام شد که با درپيش گرفتن اين روش (که دربالآمد) و برغم افزايش بهاي تکفروشي و کاهش صفحات، وضعيت تيراژ پس از چند سال قرارداشتن در سرازيري بهتر شده است. اينک توجه به يک روزنامه بستگي به مطالب غيرخبري و عمدتا آموزشي اش و ميزگردهايش دارد. برخلاف گذشته، از آغاز سال 2008 روزنامه هاي گرانتر اهميت و وزن بيشتري به دست آورده اند و ميزان صفحات، ديگر ثابت نيست و برحسب دريافت آگهي کم و زياد مي شود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
جنگ دريايي ترافالگار
نلسون
21 اكتبرسال 1805، روزي است كه جنگ درياييTrafalgarترافالگار ميان ناوگان فرانسه و اسپانيا از يك سوي و ناوگان انگلستان از سوي ديگر در اين دماغه واقع در آبهاي اسپانيا روي داد و به پيروزي ناوگان انگلستان پايان يافت، ولي ضمن آن «نلسونNelson» درياسالار انگليسي و فرمانده ناوگان اين كشور در كشتي خود «ويكتوري» هدف گلوله يك سرباز دريايي فرانسه قرار گرفت و كشته شد.
    در اين جنگ كه ناپلئون مايل به شركت در آن نبود تلفات سنگين به طرفين وارد آمد و 20 كشتي فرانسوي و اسپانيايي غرق و يا تصرف شدند. جمع كشتي هاي انگليسي درگير در اين جنگ 27 فروند گزارش شده است. ناپلئون قبلا به افسران نیروی دریایی خود گفته بود: این جنگ یک ریسک است. اگر ما شکست بخوریم دریاها را و در نتیجه تجارت و نيز دوستان دوردستمان را از دست خواهیم داد.
     انگلستان از زمان پيروزي در نبرد ترافالگار تا قرن بيستم، در جهان برتري دريايي داشت. تا نيمه قرن بيستم، انگليسي ها در سالروز پيروزي ترافالگار مراسم برپا مي داشتند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
زادروز آلفرد نوبل مخترع ديناميت و نگاهی کوتاه به انتقاد از جوائز نوبل که داوران انحصاری آنها آلوده سیاست شده اند
Alfred Nobel
21 اکتبر 1833 «آلفرد نوبلAlfred Nobel» کارخانه دار سوئدی و مخترع ديناميت و تی. ان. تی به دنيا آمد و چون از این اختراع که ممکن است در کشتن انسان بکار رود پشیمان شده بود سرانجام اموال خود را وقف دادن جوائز به کساني کرد که در طول هر سال در رشته خود بيش از ديگران به بشر خدمت کرده باشند.
     مهندس نوبل که فارغ التحصيل روسيه در رشته مهندسی و شيمی بود در ژوئيه سال 1867 «ديناميت» را اختراع كرده بود.
     «نوبل» كه در شهر استكهلم و در يك خانواده سوئدي صنعتگر و سرمايه دار به دنيا آمده بود پس از فراغت از تحصيل در 20 كشور به تاسيس شعب كارخانه اقدام كرد.
     آزمايشگاههاي كارخانه هاي او در نيمه دوم قرن 19 موفق به 350 اختراع و طرح تازه شده بودند از جمله ساخت ماده منفجره «تي. ان. تي».
     وي از راه توليدات شيمياتي داراي ثروتي چشمگير شده بود، ولي از آنجا كه احساسي لطيف داشت و دست به قلم بود از اين كه چند نوع ماده منفجره ساخته بود كه ممكن بود در كشتن انسان و تخريب ابنيه از آن استفاده شود دچار نوعي عذاب وجدان و عدم رضايت از خود شده بود و چون چاره اي به نظرش نمي رسيد سرانجام تصميم گرفت كه ثروت خود را وقف دادن جايزه به كساني كند كه در هر سال بزرگترين خدمت را به بشريت كرده باشند. وی برای تحقق اين منظور، يك موسسه مشترك سوئدي ـ نروژي را مامور اين كار كرد و ضمن وصيتنامه اي كه در 27 نوامبر 1895 در پاريس تنظيم كرد همه اموال و درآمد كارخانه هايش را در اختيار آن موسسه قرارداد و برپايه نظر خود طرحي را به موسسه داد. آلفرد نوبل سال بعد در دهم دسامبر 1896 با وجداني نسبتا آسوده از اين عمل خود درگذشت.
     موسسه اهداي جوايز سالانه نوبل از محل دارايي و درآمد كارخانه هاي آلفرد نوبل پس از تنظيم سازمان و ضوابط مربوط، از 27 ژوئن سال 1900 كار خود را آغاز كرد كه اين كار ادامه دارد. از نیمه قرن بیستم و پس از ابرقدرت شدن آمریکا، اصحاب نظر توزیع جوائز نوبل را زیر ذرّه بین قرارداده اند و از آن پس بارها اخطار داده اند که داوران و به ویژه نروژی ها نظامنامه جوائزرا که این جوائز قبلا دارای پرستیژ ویژه بود با سیاست آلوده ساخته و لازم است که داوران از دانشمندان و اندیشمندان سراسر جهان انتخاب شوند و داور نروژی و سوئدی صرفا کافی نیست و ادامه کار، ارزش جوائز را به صفر خواهد رساند. این انتقادها شصت سال است که به نتیجه نرسیده است. در سال 2009 دادن جائزه صلح نوبل به باراک اوباما رئیس جمهور تازه کار آمریکا، با واکنش تند رسانه ها حتی رسانه های آمریکا رو به رو شد زیرا که وی در دو جنگ درگیر است، می خواهد نیروی نظامی بیشتری به افغانستان بفرستد و تا آن روز برای صلح هنوز کاری نکرده بود و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
آغاز تاکتیک کامیکازی Kamikaze در جهان و حملات هوایی انتحاری
21 اكتبر 1944 و درجريان جنك جهاني دوم، يك هواپيماي نظامي امپراتوري ژاپن كه مواد منفجره در بدنه آن جاسازي شده بود و مخازنش پر از بنزین بود در خليج «لي تي Leyte» واقع در مجمع الجزاير فيليپين خود را به رزمناو سنگين 16 ساله استرالیایی به نام «استراليا HMAS Australia» كوبيد و آن را از كار انداخت. در اين حمله هوائي انتحاري، فرمانده كشتي و سي تن از افسران و ملوانان آن كشته شدند. با اين حمله، تاكتيك «كاميكازي Kamikaze» وارد عمليات نظامي در جهان شده است، زیرا که نخستین حمله از این دست بوده است. در اين نوع حمله هوايي، خلبان داوطلب خودکشی است و نیروی دریایی ژاپن همیشه دهها خلبان آماده خودکشی در دسترس داشت. دومین حمله کامیکازی 24 اکتبر ـ سه روز بعد و سومین آن 25 اکتبر و در همان آبها صورت گرفت. در طول جنگ جهانی دوم، بسیاری از کشتی های آمریکا و انگلستان و متحدانشان به این طریق ازمیان رفتند ازجمله ناو هواپیمابر آمریکایی «امانی بی». پرونده عملیات کامیکازی بسته نشده و ارتش بسیاری از کشورها در لحظه ضرورت آماده استفاده از این تاکتیک و همچنین تاکتیک «اژدر انسانی» در دریا هستند. واژه کامیکازی (کامیکازه) از دو کلمه «باد» و «ملکوت» ساخته شده و چنین بادی در قرون وسطی کشتی مغولها را که عازم تصرف ژاپن بودند غرق کرده بود..
HMAS Australia

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ناوچه مصري ناوشكن اسراييلي را غرق كرد


اين ناوچه موشك انداز مصري به نام «اسيوت» 21 اكتبر سال 1967، در آبهاي شمالي مصر ناوشكن اسرائيلي «اٍلات» را با پرتاب يك موشك دريا به دريا ساخت شوروي غرق كرد و باعث شهرت تسليحات شوروي و دقت بكارگيري سلاحهاي پيشرفته از سوي مصريان شد. غرق اين ناوشكن تنها پيروزي دريايي اعراب در طول دو جنگ (از سه جنگ) بر اسرائيل بود. در پي غرق «الات»، از آنجا كه در جهان موازنه نيرو برقرار بود، قدرتهاي بزرگ به ميانجي گري پرداختند و مانع ادامه جنگ بيش از شش روز شدند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزي که ميكويان درگذشت
آناستاس ميكويان Ananstas Mikoyan كمونيست قديمي و يك زمان رئيس شوراي عالي شوروي (رئيس جماهیريه) 21 اكتبر سال 1978 در 83 سالگي درگذشت. وي بسال 1895 (25 نوامبر این سال) در ارمنستان به دنيا آمده بود. وی یک اَرمنی بود.
    ميكويان در جواني در تفليس به تحصيلات مذهبي (نستوري) پرداخته بود كه پس از فوت والدينش مجبور به كارگري كردن شده بود. وي بعدا در باكو به صف بلشويك ها پيوسته و به انتشار يك روزنامه انقلاب كمونيستي پرداخته بود.
    پس از پيروزي كمونيستها در انقلاب روسیه و جنگ داخلي متعاقب آن، ميكويان مدارج ترقي را در حزب و دولت شوروي به سرعت پيمود و به دليل هوشمندي و انعطاف پذيري ويژه اش، گرفتار تيغ پاكسازي هم قرار نگرفت و از رياست كميته محلي به عضويت دفتر سياسي و كميته مركزي و شوراي عالي تا رياست اين شورا دست يافته بود. به این ترتیب، وی در دوران رهبری لنین، استالین، خروشچف و تا بازنشسته شدن در دوران رهبری برژنف همواره صاحبِ مقام بود.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
غارت روسيه در پي فروپاشي ـ خودورکوفسکي در روسيه ثروتش را از کجا آورده بود؟!
M. Khodorkovsky
يك داديار در دستگاه قضايي مسكو 20 اکتبر 2003 بار ديگر براي «ميخائيل خودوركوفسكي M. Khodorkovsky» ثروتمند يهودي روس و رئيس سابق كمپاني نفتي «يوكس اويل» به اتهام شركت در سرقت املاك دولت، فساد اقتصادي و ... احضاريه فرستاد. اين سوء استفاده ها مربوط به خريد شركت يوكس اويل در جريان حراج اين كمپاني در سال 1995و يك كارخانه كود شيميايي در 1994 است. خودور كوفسكي متولد 1963 که اينک در زندان است و دوران محکوميت خودرا مي گذراند پس از فروپاشي شوروي موسسه مالي «منالپ بانك» را تاسيس كرده بود كه از طريق آن، شركت نفتي روسيه و با بورس بازي هاي ديگر يك كارخانه دولتي توليد كود شيميايي را خريداري كرده بود. پس از انتشار نام او در مجله فوربس در كنار ثروتمندان رديف اول جهان، اظهار نظرهاي متعدد انتشار يافت كه خودوركوفسكي اين ثروت را از كجا آورده است؟!. زيرا كه در شوروي سوسياليستي، تا پايان دهه 1990 كسي پول نداشت و قاعدتا هم نمي توانست داشته باشد. اين قبيل گزارشها بود كه جهانيان را گيج کرده و به عمق فساد اقتصادي و بي نظمي هاي روسيه پي برده بودند، زيرا كه نمي توانستند مجسم كنند كه چگونه چند فرد و عمدتا از يهوديان روسيه ناگهان ميلياردر شوند!. در دوران حکومت کمونيستي و مالکيت دولت، موسسات روسيه (اموال عمومي) به بهاي سختي کشيدن مردم در طول 70 سال و به اردوگاه كار اجباري فرستادن شدن برخي ايجاد شده است، و نبايد اين چنين به غارت مي رفتند!. ظاهرا پوتين از زمان روي کار آمدن کمر به پس گرفتن اين اموال و قطع فساد بسته بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ماجراي خودسوزي يك زن 60 ساله فرانسوي
اگر همه جنبه هاي رويدادي كه 19 اكتبر 2008 در فرانسه روي داد به آنگونه بررسي شود كه «نوربرتو بوبيو» فيلسوف، مورخ و روزنامه نگار ايتاليايي گفته است؛ بسياري از مسائل و کمبود های بشر امروز به دست مي آيد كه مي شود به رفع آنها پرداخت. يك مرد 31 ساله داراي زن و فرزند به نام «هانريك عروجيان» در جستجوي كار و درآمد و تامين رفاه خانواده از ارمنستان به فرانسه مي رود. در اينجا در تارهاي عنكبوتي ضوابط و قوانين كهنه و نو گرفتار مي آيد و دو سه بار به چنگ پليس مي افتد. در اين گير و دار با يك زن 60 ساله فرانسوي به نام «ژوسيان ناردي» آشنا و همخانه او مي شود. از آنجا كه نياز به جا و مكان و تكيه گاهي داشته وعده هايي به ژوسيان مي دهد كه ژوسيان باور مي كند و اميد به او مي بندد. مدتي مي گذرد و هانريك دوباره به دام پليس مي افتد، زنداني و به عنوان مهاجر غيرقانوني در آستانه اخراج از فرانسه قرار مي گيرد. ژوسيان با شنيدن خبر اخراج هانريك، ناگهان همه اميدهاي خودرا برباد رفته مي بيند و با يك بطري پُر از مايع شعله زا به مقابل زندان مي رود و خواستار آزادي هانريك مي شود و چون تلاشش به جايي نمي رسد خودرا همانجا آتش مي زند و جان مي دهد. خبر در رسانه ها منتشر مي شود و جماعتي دست به تظاهرات مي زنند و دولت وارد قضيه مي شود، موضوع بزرگ و به سراسر جهان مخابره مي شود و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 21 اكتبر
 • 1790:   در اين روز كه تب انقلاب هر لحظه در فرانسه بالا مي رفت، مجلس نمايندگان اين كشور طرح پرچم ملي اين كشور مركب از 3 رنگ را تصويب كرد.
 • 1847:   21 اكتبر زادروز «جيوسپ جياكوسا Giuseppe Giacosa» روزنامه نگار، طناز، درام نويس و مبارز سياسي ايتاليايي است كه در 1847 به دنيا آمد، 59 سال عمر كرد و يکم سپتامبر 1906 درگذشت.
  Giuseppe Giacosa

 • 1879:   تماس اديسون با استفاده از نخ پنبه اي كاربونيزه لامپ برق ساخت.
 • 1945:   يكصد و 56 سال پس از انقلاب فرانسه و اعلام حقوق بشر، تازه در اين روز (21 اکتبر 1945) زنان اين كشور اين حق را به دست آوردند كه در انتخابات شركت كنند؛ راي بگيرند و راي بدهند.
 • 1966:   براثر سقوط يك توده بزرك زغال سنگ و غلطيدن آن روي يك دبستان در «ابرفان ولز (انگلستان) 116 كودك و 28 بزرگسال كشته شدند.
 • 1967:   در اين روز هزاران تن از مخالفان و معترضان آمريكايي جنگ ويتنام كوشيدند كه به ساختمان وزارت دفاع اين كشور (اصطلاحا: پنتاگون) هجوم برند. در چنين روزي در سال 1967 يکصد هزار تن از مخالفان جنگ ويتنام در شهر واشنگتن دست به تظاهرات مسالمت آميز ضد جنگ زده بودند. در اين روز در بيشتر شهرهاي آمريکا، اروپا و ژاپن چنين تظاهراتي برپا شده بود که در چند نقطه از جمله اوکلند کاليفرنيا منجر به مداخله پليس و زد و خورد شده بود.
 • 1971:   ريچارد نيکسون رئيس جمهوري وقت آمريکا 21 اكتبر 1971 «ويليام رنکويست» را به عنوان عضو تازه ديوان عالي اين كشور به سناي آمريكا پيشنهاد كرد که تصويب شد. «رنکويست» که بعدا رئيس ديوان عالي آمريکا شد همان فردي است كه در سال 2000 و در جريان كشمكش خواندن آراء ايالت فلوريدا جهت تعيين رئيس جمهور تازه آمريکا ناگهان ابتکار عمل را به دست گرفت و پذيرفت كه مسئله در ديوان عالي مطرح شود و چون اکثريت قضات اين ديوان بمانند خود او تمايل به حزب محافظه كار جمهوريخواه داشتند برغم اينكه «ال گور» در مجموع، آراء بيشتري داشت جورج دبليو بوش را برنده انتخابات اعلام داشتند و با اين عمل خود، آمريكا را دچار مشكلاتي ساختند كه در طول عمر نسبتا كوتاه خود تجربه نكرده بود از جمله تريليون ها دلار قرض، حدود يك تريليون كسر بودجه، درگير در دو جنگ غير ضروري، وارد ساختن مجدد روسيه به ميدان معارضه، ساختن دشمنان تازه در سطح جهان براي آمريكا، لطمه زدن به اعتبار جهاني آمريكاييان، ازدست دادن آمريكاي لاتين، بحران اقتصادي و مشكلات داخلي و خارجي ديگر به گونه اي كه نيمي و احتمالا بيش از نيمي از مردم براي حل مسائل به يك سياهپوست جوان و كم تجربه نيمه آمريكايي و بزرگشده اندونزي متوسل شده اند ـ همان مردمي كه تا 44 سال پیش از این، سياهان را به هر مدرسه اي راه نمي دادند و در اتوبوس و رستوران جاي معيّن داشتند و مورد تبعيض همه جانبه بودند و .... اين است كه انديشمندان به جهانيان توصيه مي كنند كه از تجربه هشت سال اخير آمريكا درس بگيرند و از راههايي كه در این هشت سال رفت نروند.
 • 2004:   با ايجاد شعبه «چري» - كارخانه اتومبيلسازي چين در مالزيا موافقت شد. اين نخستين جهش اتومبيلسازي چين به خارج از اين كشور بود. شعبه چري در مالزيا، دو نوع اتومبيل «كيو كيو» و «بي ـ 14» را توليد مي کند.
 • 2004:   در جريان مبارزات انتخاباتي سال 2004 آمريکا، سناتور جان كري نامزد حزب دمكرات پرزيدنت جورج دبليو بوش نامزد حزب جمهوريخواه آمريكا را متهم كرد كه در انديشه رفاه نظاميان سابق (وتران ها) نيست و يك ميليون و هفتصد هزار تن از آنان فاقد بيمه درماني هستند.
 • 2004:   شمار سالخوردگاني که در ايالات متحده آمريکا از بازنشستگي عمومي برخوردار مي شوند به 46 ميليون رسيد. در اين سال جمعيت اين کشور 290 ميليون نفر بود که در سال 2008 از 300 ميليون بيشتر شده است. •  

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com