Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
      خورشيدي

 
19 ژانويه
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 19 ژانويه
ايران
روزي كه شاه عباس يکم درگذشت


امروز، 19 ژانويه، سالروز درگذشت شاه عباس يکم است که در سال 1629 ميلادي در اشرف (بهشهر) فوت شد. شاه عباس برای آگاه شدن «بدون واسطه» از مشکلات مردم برخی از شبها بگونه ای ناشناس در کوچه و پس کوچه و این گوشه و آن گوشه به پرسه زنی می پرداخت. پس از انقراض ساسانيان، شاه عباس نخستين زمامدار ايران بود كه قدرت را به طور كامل در پايتخت متمركز ساخت، مرزهاي ايران را به خطوط عهد باستان نزديك كرد و ايران بارديگر داراي يك نيروي دريايي موثر شد، با كشور هاي دوردست مناسبات سياسي و بازرگاني برابر برقرار ساخت و دست به عمران و آباداني زد. وي اصفهان [شهر مرکزی کشور] را پايتخت ایران كرد و به صورت زيباترين شهر جهان آن زمان در آورد، امنيت راههاي ارتباطي را تامين و كاروانسراهاي متعدد براي تسهيل حمل و نقل ايجاد، و ايران را داراي يك ارتش ملي كرد كه سربازان آن از ميان همه مردم انتخاب مي شدند، نه افراد چند ايل. شاه عباس به دليل باز شدن پاي اروپائيان به آبهاي مشرق زمين، نسبت به امنيت خليج فارس بسيار حساس بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
قطع روابط ايران با دولت سعودي در سال 1322 هجری خورشیدی (72 سال پیش)
دولت وقت ايران در پي اعتراض به اعدام يك زائر ايراني به نام ابوطالب يزدي در جريان مناسك حج، 29 دیماه 1322 (19 ژانويه 1944 ميلادي) مناسبات دیپلماتیک خودرا با دولت سعودي قطع كرد. اين زائر به تصميم مقامات سعودي گردن زده شده بود. دولت وقت ايران عمل دولت دولت سعودي را غير منصفانه خوانده بود. درپي قطع روابط دو كشور، تامدتي ايرانيان قادر به مسافرت به كشور سعودي نبودند.
    72 سال بعد در 24 سپتامبر 2015، 464 ایرانی در رویداد «مِنا» و 11 زائر ایرانی چند روزی پیش از آن در مکه بر اثر سقوط جراثقال جان خودرا از دست دادند. اعتراض و رسیدگی به این دو رویداد ادامه دارد. پیش از آن نیز دو مأمور فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانیِ مسافر تجاوز کرده بودند. در طول سال ها، زائران ایرانی در جریان مناسک دچنار چنان حوادثی بوده اند. در اسلام، حَج ـ به شرط داشتن تمکّن ـ از واجبات است.
شماری از اجساد حادثه مِنا (بالا) پیش از انتقال به کامیون برای حمل به نقاط ـ منظره سقوط جراثقال (پایین)


    
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
مجلس کار دهخدا را عام المنفعه اعلام و دولت را مامور انتشار دستاوردهای او و ادامه این پژوهش کرد
دهخدا


    مجلس شوراي ملي 29 ديماه 1324 (19 ژانويه 1946) تلاش فرهنگی علی اکبر دهخدا را یک کار عام المنفعه اعلام و دولت را مأمور چاپ و انتشار فرهنگ دهخدا و تکمیل کار و ادامه پژوهش های او كرد.
     با مصوّبه مجلس، هزينه اين كار فرهنگي عام المنفعه بر عهده دولت قرارگرفت و دفتري براي انجام آن تأسيس و شماري از زبانشناسان، تاريخدانان و اديبان در آن سرگرم بكار شدند.
     علي اكبر دهخدا از نويسندگان و فرهنگيان بنام كشور مدت ها عضو شوراي عالي معارف (فرهنگ)، رئيس دانشكده حقوق و مشاورِ عالي وزارت فرهنگ بود. وي همچنين يك روزنامه نگار برجسته و از طنزنويسان اوليه جرايد ايران بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
آمريكا و برنامه اتمي ايران ـ مقاله سيمور هرش و اظهارات جورج بوش در اين زمينه که ...
Seymour Hersh
سيمور هرش Seymour Hersh روزنامه نگار آمريكايي 16 ژانويه 2005 در نشريه نيويوركر تحت عنوان «جنگهاي آينده» از قول منابع اطلاعاتي (بدون ذكر نام) نوشته بود كه در تابستان گذشته (تابستان سال 2004) جورج دبليو بوش به درخواست وزارت دفاع آمريكا يك دستور اداري محرمانه را امضاء كرده بود كه به موجب آن كماندوها و نيروهاي ويژه آمريكايي بتوانند در داخل چند كشور از جمله ايران و در نواحي كه سوء ظن به فعاليت اتمي، توليد سلاح شيميايي و نيز آموزش تروريستي مي رود دست به عمليات شناسايي محرمانه بزنند و اين عمليات شناسايي از همان زمان در برخي نقاط (؟!) در جريان بوده است و احتمالا ايران هدف استراتژيك بعدي آمريكا خواهد بود [که گذشت زمان نشان داد که تا 19 ژانويه 2009 و آخرين روز حکومت جورج بوش چنين نشد و بنابراين، احتمالا سيمور هرش فريب منابع دهنده این اطلاع را خورده بود که قصد بهره برداري از انتشار چنين گزارشي را داشتند.]. شبكه تلويزيوني سي بي اس به نقل از هرش گفته بود كه در پنتاگون، چند مقام غير نظامي هستند كه اصرار دارند كه چندين نقطه حساس در ايران مورد حمله هوايي و يا كماندويي محدود قرار گيرد. زيرا كه براي عمليات محدود نياز به كسب اجازه از كنگره نيست.
     يك سخنگوي پنتاگون در پاسخ به پرسش هاي خبرنگاران كه در اين زمينه از او سئوال كرده بودند گفته بود كه در مورد مطالب مربوط به عمليات محرمانه ـ درست يا نادرست ـ حق اظهار نظر كردن را ندارد. ولي «لارنس ديريتا» يک سخنگوي وقت وزارت دفاع آمريكا بعدا ضمن انتقاد از چگونگي نگارش مقاله هرش گفته بود که به دقت مطالبي كه هرش رقم زده است ترديد دارد.
     17 ژانويه 2005 جورج دبليو بوش به شبكه تلويزيوني «ان بي سي» گفته بود: اگر ايران بر «داشتن سلاح اتمي» پافشاري كند، وي انجام عمليات نظامي عليه آن كشور را رد نمي كند و هيچ گزينه اي را در اين زمينه از ميز خود به بايگاني منتقل نخواهد كرد. با وجود اين، بوش اظهار اميدواري كرده بود كه مسئله برنامه هاي اتمي ايران از راههاي ديپلماتيك فيصله يابد.
     در همين روز رسانه هاي آمريكا گزارش از مجازات هشت كمپاني بزرگ چين به دليل كمك به ايران براي ساختن و تكميل موشك باليستيك داده بودند. در ميان اين شركتها، كمپاني هاي چينا آئروتكنولوژي (کاتيك)، چاينا گريت وال و چاينا نورث ايندستري (تورينكو) ديده مي شدند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
دنياي هنر
درگذشت همایون خُرّم موسیقی دان بنام که می گفت «شاد بودن» یک حق است
Homayoon Khorram
17 ژانویه 2013 (28 دیماه 1391) همایون خُرّم موسیقی دان، آهنگساز و ویولنیست شهیر ایران در 82 سالگی درگذشت. وی که سی ام ژوئن 1930 (تیرماه 1309) در بوشهر به دنیا آمده بود از نوجوانی گام به دنیای موسیقی گذارده بود و از شاگردان ابوالحسن صبا بود.
    خُرّم که یک مهندس برق بود از 1957 (1336 هجری) از همکاران برنامه های موسیقی رادیو ایران ازجمله برنامه گلها بود و برای بسیاری از خوانندگان وقت ازجمله پروین، الهه، مرضیه، هایده و ... آهنگ ترانه ساخته بود و شهرت بانو پروین که یک کارمند بانک بود نتیجه تشویق های او بود.
    خُرّم ـ از اعضای هیات رئیسه خانه موسیقی ایران ـ هیچگاه از موسیقی و ترویج آن دست نکشید و می گفت که «شاد بودن» یک نیاز و حق است و موسیقی یک وسیله شاد ساختن است و او برای شادکردن ایرانیان به نوشتن آهنگ و کار ویولن ادامه داده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو دموکراسي
درباره انتخاب يک رئيس جمهور
در ديماه 1384 در چند پيام ار نگارنده وبسايت «روزنامك» سئوال شده بود كه راه درست انتخاب يک رئيس جمهور چيست؟.
    پاسخ از اين قرار بود: در همه كتب مربوط به شرح دمكراسي و دائرة المعارف های دمکراسی، اين مورد (خصوصيات يک رئيس جمهور که هر دوره با توجه به شرایط کشور و مسائل روز ممکن است متغیّر باشد، چگونگی یافتن بهترین نامزد از میان نامزدهای وقت و رای دادن به او و ...) آمده است و مي توان پاسخ مشروح را در آنجا يافت. اين خصوصيات دو جنبه دارد؛ جنبه عام و جنبه خاص. جنبه عام که مربوط به دانش، تجربه، سوابق دیگر، رفتار، کردار و خرَد است و جنبه خاص که این جنبه بر حسب وضعيت و شرايط يك كشور در هر برهه از زمان ممکن است فرق كند و متفاوت باشد. «تاريخ» نشان داده است كه اتباع هركشور بر حسب مسائلي كه با آن رو به رو و يا دست به گريبان بودند به فردي از ميان نامزدها راي داده بودند كه اطمينان يافته بودند بهتر از سايرين مي تواند آن مشكلات را رفع كند. براي مثال: چرچيل در دوران جنگ جهاني دوم با هزار دوز و كلك انگليسي ها را به پيروزي رساند، ولي وقتي كه جنگ به پايان رسيد همين انگليسي ها بركنارش كردند و «اتلي» را روي كار آوردند زيرا احساس كرده بودند كه چرچيل مرد جنگ و جدال و بند و بست است و قادر به حل مسائل اجتماعي ـ اقتصادي پس از جنگ و درگيري هاي از اين دست نيست. آنان پس از ملي شدن نفت ايران، دوباره رفتند و چرچيل را رهبر خود كردند زيرا اطمينان داشتند كه فقط اوست كه مي تواند ورق را برگرداند (دست کم با توپ و تشر زدن و بند و بست با دولت هاي ديگر و ...).
     قانونگزاران بر پايه نظر انديشمندان، «راي» انتخاب کننده را در يك انتخابات عمومي امري مخفي (خصوصي) قرار داده اند. بنا براين، نمي توان از كسي پرسيد كه به چه كسي راي داده است و همچنين اصرار اكيد شود كه به چه كسي راي بدهد. اين كار بسته به نظر «راي دهنده» و رشد سياسي و سطح آگاهي هاي اوست و بايد در اين كار مختار و آزاد باشد تا راي او مشروع و ارزش دمكراتيك داشته باشد. آگاه ساختن رای دهندگان از خصوصیات نامزدها، با اصرار مستقیم که به چه نامزدی رای بدهند تفاوت دارد.
    مسائل روز يک كشور را كه لمس شدني هستند بايد در نظر گرفت و ديد كدام نامزد قادر است آنهارا حل كند و دست كم پيچيده تر نسازد و سپس به او راي داد.
    نكته مهم؛ انتصابات هر رئيس جمهور است زيرا وي که به تنهايي نمي تواند همه كارها را انجام دهد. بنابراين، نامزدهای انتخابات عمومی را برپایه انتصابات احتمالی آنان باید درنظر گرفت و دید که همکاران احتمالی یک نامزد ـ در صورت انتخاب شدن ـ در سمت های قبلی خود چه کرده بودند. عملکرد در سمت هاي سابق، يك وسيله قضاوت درباره آنان است. بايد ديد كه اطرافيانِ یک نامزد انتخاباتی كدامند و چه كساني به او نظر خواهند داد و مشاوران وی چه کسانی خواهند بود و خصوصيات اين افراد چيست. نقش مشاور در عملکرد یک مقام بسیار موثر است.
    برخی از نامزدهاي هر انتخابات قبلا مقام داشتند و حتی دوره پیش از آن رئیس جمهور بودند. در مورد این نامزدها، رای دهندگان می توانند به اعتبار اين ضرب المثل كه درخت را از ميوه اش قضاوت مي كنند، آسانتر تصمیم بگیرند. راي دهندگان توان این نامزدها را به مديريت و حل مسائل بيش از نامزدهای دیگر می دانند زیراکه نتایج را تجربه و لمس کرده اند.
    در دهه های اخیر، اندیشمندان این نظریه را مطرح ساخته اند که یک نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری در جریان کمپین خود، همکاران آتی اش را معرفی کند تا رای دهندگان بدانند که در صورت پیروزی این نامزد، چه کسانی مدیریت امور را به دست خواهند داشت.
    در برخي از کشورها ازجمله ممالک اروپاي غربي و آمريکاي شمالي؛ رسانه ها از نيمه دوم قرن 20 با بزرگ و کوچک کردن نامزدها در حقيقت سرنوشت انتخابات و آينده کشوررا به دست گرفته اند (ميدياکراسي) که عملي نادرست و خارج از وظايف آنها است و دودش به چشم ملت مي رود مخصوصا که رسانه هاي سراسري و پرمخاطب بیشتر کشورهای صنعتی متعلق به کمپاني هاي بزرگ خارج از حرفه روزنامه نگاري هستند و ....
    در مورد ايران؛ اين را بايد دانست كه طبق اصول قانون اساسي جمهوري اسلامي؛ در ايران رئيس جمهور رئيس كشور نيست و تنها رئيس قوه مجريه و در حد يك نخست وزير است ــ نخست وزيري كه به جاي پارلمان، با راي مستقيم ملت برگزيده مي شود. نه مانند كشورهاي ديگر مي تواند قضات دادگاههاي عالي را منصوب كند و نه مصوبات مجلس با امضاي او قانون مي شوند، نه فرمانده نيروهاي مسلح است و نه مي تواند در تصميم گيري هاي مهم و اساسي حرف آخر را بزند. با اين اختيارات، فردي مي تواند در سمت رئيس جمهور ايران برنامه هايش را به انجام برساند و موثر واقع شود كه با رئيس كشور و دو قوه حكومتي ديگر هماهنگ باشد، رابطه خوب داشته و از حمايت آنها برخوردار باشد. مي دانيم كه قوه مقننه جمهوري اسلامي هم داراي دو بال است: مجلس و شوراي نگهبان. مصوبات مجلس پس از تاييد در شوراي نگهبان مركب از شش روحاني و شش حقوقدان قانون و لازم الاجرا مي شوند.
    راي دهنده بايد با چشم باز راي بدهد. هر راي دهنده مي تواند به آرشيو روزنامه ها مراجعه كند و اخبار مربوط به يك برهه را مرور کند، و در مورد جمهوري اسلامي ايران مثلا گزارش دستگيري شهرام جزايري و ... را بخواند تا نامي از نامزدي را كه مي خواهد به او راي دهد در اين خبرها برده نشده باشد. در نخستين گزارش مربوط به دستگيري شهرام جزايري، روزنامه حکومتی كيهان چاپ تهران نام بسياري از افرادي را كه جزايري به آنان و يا تبليغات انتخاباتي شان كمك مالي كرده بود منتشر ساخته بود. مثال هاي ديگر: سر و صداي اجاره دادن اطاقهاي مدارس در ساعات تعطيل بودن آنها و كرايه دادن ديوارهايشان به اصحاب آگهي هاي تجاري (مربوط به سال 1384 و پيش از آن)، طبقاتي كردن مدارس پولي و واگذاري موسسات و كارخانه هاي دولتي به افراد مورد نظر به بهاي نازل و شرايط سهل و ... مي تواند گوشزدهايي به راي دهندگان باشند تا در انتخاب نامزد دقت كنند. نظام سابق حكومتي ايران دست كم موفق شده بود امر آموزش و پرورش را رايگان و يكنواخت (غير طبقاتي) كند که سالها پس از تغيير آن نظام حکومتي هم به همان ترتيب ادامه داشت كه خارج ساختن آن از وضعيت رايگان و يكنواخت بودن منطقي و قابل قبول به نظر نمي رسد و اگر نبود بودجه دليل اين كار بوده است که مي شد بر سيگار، بنزين، خانه ، مغازه و ... ماليات آموزشي بست و يا اينكه براي حل مشكل مالي آموزش و پرورش ماليات اختصاصي سرانه وضع كرد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
«جان كري» در ژانویه 2005: يک فرد نمي تواند «حق اعتراض» را از ديگران سلب كند
17 ژانويه 2005 جان كري سناتور وقت و رقيب جورج دبليو بوش در انتخابات نوامبر سال 2004 در مراسمی که به مناسبت زادروز* مارتين لوتر كينگ «رهبر جنبش حقوق مدني سياهپوستان و رفع تبعیض از آنان» در ايالت ماساچوست برگزار شده بود از بي نظمي هاي متعدد در انتخابات نوامبر 2004 آمريكا كه به ناموفق شدنش انجاميد ياد كرد و گفت: بي نظمي و نقائص! زياد بود، ولي او در آن زمان، حساسيت هاي روز و مصالح وطن را تشخيص داد و به رغم مخالفت سران حزب دمكرات، تصميم گرفت دست از ادامه اعتراض بردارد تا آرامش حفظ شود ولي آرام گرفتن او دليل خودداري از تكميل رسيدگي به شكايت معترضين نبوده است. او به عنوان يك فرد، از حق خود به اعتراض کردن گذشت ولي يك فرد نمي تواند «حق اعتراض» را از ديگران سلب كند و اين دو موضوع به هم ارتباط نداشته است. تصميم او در حالي بود كه همه مي دانستند بسياري از مردم موفق به راي دادن نشده بودند. ماشين هاي راي گيري به تناسب ثبت نام كنندگان هر حوزه توريع نشده بود، به گونه اي كه اين نقص سبب شده بود كه در برخي ازحوزه هاي دمكرات نشين، مردم مجبور به چهار تا هفت ساعت ايستادن در صف نوبت بودند و خيلي ها كه طفل شيرخوار داشتند، سالخورده بودند و گرفتاري شغلي داشتند؛ از خير راي دادن که حق مسلّم يک تبعه است گذشتند، صف را رها كرده و به خانه و محل كار بازگشتند. حال آنكه در حوزه هاي جمهوريخواه نشين اين معطلي از ده دقيقه تجاوز نمي كرد. همچنين اسامي بسياري از راي دهندگان از فهرست ها پاك شده بود و از راي دادن محروم شده بودند. ما در عراق صدها ميليون دلار هزينه مي كنيم تا بتوانيم مردم را به پاي صندوقهاي راي گيري بكشانيم ولي در كشور خودمان عملا مانع از راي دادن مردم مي شويم!.
    سناتور كري (وزير امور خارجه آمريکا در دوره دوم رياست جمهوري اوباما) گفت: بي نظمي ها در اوهايو باعث اعتراض های متعدد شد و هنوز كار رسيدگي به اين اعتراض ها پايان نيافته بود كه كنگره بر راي 285 به 251 الكتورها (الکتورال کالج) مُهر تاييد گذارد و بوش را برنده اعلام كرد، حال آنكه قاعدتا بايد منتظر به پايان رسيدن كار رسيدگي به اعتراض ها مي شد كه حق معترضين بود. [در آمريکا مردم الکتورهارا انتخاب مي کنند و آنان رئيس جمهور را بر مي گزينند، به عبارت ديگر انتخابات رياست جمهوري دو مرحله اي است. ديده شده است که در برخي انتخابات يک نامزد آراء عمومي بيشتري آورده بود ولي اکثريت الکتورها به نامزد ديگر راي دادند و اورا رئيس جمهور کردند].
    ......
    * از سال 1983 زادروز مارتین لوتر کینگ، در ایالات متحده یک روز ملی اعلام شده است که از سال 1986 برگزار می شود. وی که در چهارم اپریل 1968 ترور شد در پانزدهم ژانویه 1929 در شهر اتلانتا به دنیا آمده بود ولی طبق قانون یونیفورم هالیدی، زادروز او در سومین دوشنبه ماه ژانویه برگزار می شود تا کارکنان موسسات که این روز را رعایت می کنند از سه روز تعطیل متوالی برخوردار شوند. در سال 2014 تعطیلی زادروز مارتین لوتر کینگ ـ دوشنبه بیستم ژانویه است. نام او پس از تولد «مایکل» گذارده شده بود که پدرش که یک کشیش پروتستان بود چند سال بعد به افتخار مارتین لوتر آلمانی ـ بنیادگذار یک شاخه از مذهب پروتستان آن نام را به مارتین لوتر تغییر داد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو ادبيات
«ادگار آلن پو» و سبك او در نگارش داستان كوتاه به مناسبت زادروز او
«اِدگار آلن پو Edgar Allan Po» نويسنده اي كه به نگارش «داستان كوتاه» نظم نوين داد و سبكي را كه الگوي اين كار شده است بكار بست 19 ژانويه (29 دیماه) در سال 1809 در شهر بوستون آمريكا ديده به جهان گشود. وي در عين حال يك روزنامه نگار و همچنین شاعر بود.
     تاريخ ادبيات عمومي (جهان) از آلن پو به عنوان فردي كه در تكامل داستان كوتاه نويسي سهمی بسزا دارد ياد كرده است. اهميت و نفوذ آلن پو در دهه هاي پایانی سده بیستم و دهه یکم سده 21 كه مردم وقت و حوصله خواندن داستان مطوّل ندارند بيشتر شده است. او در كنار حرفه روزنامه نگاري، 120 دادستان كوتاه نوشت و يك ديوان، شعر سرود كه اشعارش عمدتا طنزگونه است.
     آلن پو سالها سردبير روزنامه «رجيستر» چاپ شهر بالتيمور آمريكا بود. حرفه روزنامه نگاري باعث شده بود كه داستانهاي كوتاه او روح واقعي داشته باشند زيرا انعكاس واقعيت هاي روز هستند و استحكام نوشته در واقعي تلقي شدن آنها جاي ترديد باقي نمي گذارد. وي در چهل سالگي هنگام عبور از یک خيابان در شهر بالتيمور بر زمين افتاد و درگذشت. در آن زمان تشخيص علت مرگ او امكان نداشت ولي اخيرا با انجام آزمايش روي باقيمانده جسد او نشان داده است كه بيماري سل و خونريزي ناگهاني ريه باعث مرگ او شده بود.
     آلن پو هنگامي كه سه ساله بود پدر و مادر خود را از دست داد و يك ثروتمند ساكن ريچموندِ ويرجينيا وي را به عنوان پسرخوانده بزرگ كرد. این پدرخوانده براي ادامه تحصيل، نخست آلن را به انگلستان و سپس به دانشگاه ويرجينيا فرستاد.
     آلن پو در جريان تحصيل در دانشگاه به قمار معتاد شده بود و چون از پرداخت پولي كه باخته بود استنكاف كرده بود جريان را به پدرخوانده اش اطلاع داده بودند و او كمكهايش را به وي قطع كرد و «پو» مجبور به ترك تحصيل شد. اين وضعيت باعث شد كه دختر مورد علاقه خود را كه باهم نامزد شده بودند از دست بدهد و مجبور شود براي ادامه زندگي به خانه عمه اش به بالتيمور برود؛ ولي غم از دست دادن نامزد، اورا تا سال آخر عمر رها نساخت. آلن پو بعدا ازدواج كرد اما نامزد اول را فراموش نكرد و سرانجام در آخرين سال عمر خود پس از فوت زنش، موفق به ازدواج با همان نامزد دوران جوانی شد.
     داستانهاي الن پو كه در سال 1849 فوت شد هنوز تجديد چاپ مي شوند. يكي از نوشته هاي او «تيمور ِ لَنگ ـ اميرتيمور ـ Tamorlane» عنوان دارد كه خواسته است درآن، استقامت و پايداري و نتیجه اش را که «پیروزی» است نشان دهد و عنوان داستان ديگر او «العارف»! است و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نويسنده ناشناس داستان «غرور و تبعيض» ـ اين داستان به کاهش روند تبعيض در جامعه انگلستان انجاميد
Jane Austen
19 ژانويه سال 1813 در لندن داستاني انتشار يافت كه عنوان كتاب «غرور و تبعيض» بود. نويسنده داستان خود را معرفي نكرده بود و اسم مستعار هم نگذاشته بود و ناشر كتاب به جاي نام مولف نوشته بود: يك بانو (A Lady).
    با اینکه نويسنده داستان خودرا معرفي نكرده بود، هجوم مردم براي خريد اين كتاب آنچنان بود كه ظرف يك هفته به چاپ دوم و ظرف دو ماه به چاپ هفتم رسيد و همين امر سبب شد كه هركس در صدد كشف نويسنده آن برآيد تا بداند كه اين نوشته جالب كار چه كسي است. هر كس حدس و گماني مي زد و سرانجام «جين آستن Jane Austen» به عنوان نويسنده آن شناخته و اعلام شد.
     دليل توجه مردم به خواندن اين داستان اين بود كه جامعه انگلستان در آن زمان ـ به رغم اینکه ناپلئون بناپارت کمر به نابودی این کشور بسته بود ـ در آتش تبعيض مي سوخت و مردم از هرگونه تبعيض خسته شده بودند و «تبعيض» موضوع روز بود و اين نويسنده، مسئله را به موقع تشخيص داده و به صورت داستاني جالب و دلكش درآورده و همه زشتي هاي «تبعیض» را در آن منعکس و تشريح کرده بود. تاثير همين داستان سبب كاهش و رخت بربستن نسبي تبعيض از آن جامعه شد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در دنياي تاريخ‌نگاري
گام به 79 سالگی گذاردن مؤلف تاریخ آنلاین ایرانیان
نوشیروان کیهانی زاده (فوق دکترا در تاریخ نظامی ـ سیاسی، دکتر در تاریخ خاورمیانه، فوق لیسانس در روزنامه نگاری و فوق لیسانس در علوم کتاب) پس فردا ـ 21 ژانویه 2016 (یکم بهمن 1394) گام به 79 سالگی خواهد گذارد. وی 59 سال روزنامه نگاری (نوشتاری و برادکستینگ)، 22 سال تدریس تاریخ، تألیف چندین کتاب ازجمله دو کتاب درسی دبیرستان و دانشسرا، نگارش هزاران مقاله و دو دوره 4 ساله عضویت انتخابی شورای آموزش و پرورش تهران و در دور دوم با بیش از 400 هزار رای را در کارنامه خود دارد و از مؤسسان سندیکای روزنامه نگاران ایران است. تاریخ آنلاین ایرانیان (تاریخ عمومی در همه زمینه ها ـ ویژه ایرانیان و پارسی زبانان) که بزرگترین وبسایت از این دست در اینترنت است مهمترین کار او بشمار آورده شده است که بدون قبول کوچکترین کمک مالی از احدّی (دولت و فَرد) 15 سال است که آن را دایر کرده است. روزنامَک ـ روزنامه آنلاین وی از نوروز 1393 به صورت مجله ماهانه نیز انتشار یافته است. وی کتاب کردن مطالب تاریخ آنلاین و نیز به صورت داستان کوتاه در آوردن مطالبی را که در طول دوران خبرنگاری خود (از حوادث شهر تهران) جمع آوری کرده در برنامه کارهای خود در سال1395 (2016) دارد.
    دبیرخانه تاریخ آنلاین ایرانیان ـ آمریکا
    
نوشیروان کیهانی زاده از 1954 تا 2013

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو رسانه‌ها
اخراج روزنامه نگاران آمريکايي از ايران و بازگشت آنان پس از آغاز رياست جمهوري محمد خاتمي - اطلاق و ترويج واژه «اصلاح طلبان»
19 ژانويه 1980 (29 دیماه 1358) به تصويب شوراي انقلاب، روزنامه نگاران آمريكايي از ايران اخراج و دفاتر دو خبرگزاري مربوط و نيز نمايندگي هاي رسانه هاي سراسري آمريكا (نيويورك تايمز، واشنگتن پست و ...) در تهران تعطيل شدند. اين روزنامه نگاران متهم به مخابره گزينشي اخبار ايران، تحريف این رويدادها و افزودن سوابق (بک گراوند) دلخواه خود بر اخبار شده بودند. دفتر اسوشييدپرس در تهران كه زير نظر سردبيري منطقه اي آن در لندن فعاليت داشت به قبرس منتقل شد و تا زمان رياست جمهوري محمد خاتمي [نیمه دوم دهه 1370] در آنجا مستقر بود و اخبار ايران را از دست دوم (راه دور) دريافت و پس از دوباره نويسي (به روش و طبق سياست خود) مخابره مي كرد.
     اصحاب نظر گفته بودند از بررسي اخبار و انشاء مطالب، انتخاب واژه ها و سوابقي كه بر خبرها اضافه مي شود چنين برمي آيد كه اين خبرگزاري پس از انتقال مجدد به تهران تا حدي متمايل به هواداران خاتمي شده بود. براي مثال: اين خبرگزاري در هر خبري در توصيف شوراي نگهبان مي نوشت unelected body (بنياد غير انتخابي) حال آن که نيمي از اعضاي اين شورا با راي مجلس برگزيده مي شوند.
    همين خبرگزاري بود که عنوان «اصلاح طلبانreformists » بر مقامات دولت خاتمي گذارد و آن را در سراسر جهان رواج داد. مولف اين تاريخ آنلاين همان زمان در مقاله اي در روزنامه دولتي ايران به امضاي خود نوشت که اصلاحات واژه اي مبهم است، بايد روشن شود که در چه زمينه اي خواهد بود تا بعدا نتايج آن قابل بررسي باشد. با حلوا ـ حلوا گفتن که دهان شيرين نمي شود.
     اسوشييدپرس در طول فعاليت مجدد خود در ايران حتي يکبار اشاره به ردّ درخواست تجديد نظر اين نگارنده مبني بر صدور مجدد پروانه روزنامه «سپيده دم» نکرده است که در تابستان 1384 ـ ماههاي آخر حکومت «اصلاح طلبان!» ـ ردّ شد و موضوع آن وسيعا انتشار يافته بود. وزير ارشاد دولت اصلاح طلبان که يکي از معاونان وقت او (طبق گزارش کيهان به استناد سايت اينترنتي بي بي سي) همکار بخش فارسي تلويزيون دولتي انگلستان شده است! حاضر به ملاقات اين نگارنده که بيش از نيم قرن به کار روزنامه نگاري و تاريخنگاري اشتغال داشته و اين تاريخ آنلاين را بدون کمک مالي از احدي ايجاد کرده است نشد تا دست کم حرفهايش را بشنود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
مقاله کیهان برضد «روزنامه اعتماد» بر سر مطلب بی بی سی فارسی ـ وجود دو دستگی در مطبوعات که از پول و امتیاز دولتی هم برخوردارند
محسني اژه اي
«کیهان» روزنامه حکومتی ایران و بازتاب دهنده نظر مقامات مربوط، درادامه رشته مطالب خود برضد راه اندازی يک بخش فارسی از تلویزیون دولتی بی بی سی؛ در شماره 19281 مورخ 30 دیماه 1387 (19 ژانویه 2009) خود روزنامه اعتماد چاپ تهران را مورد انتقاد قرارداده بود که تیتر «مربوط به آغاز کار بخش فارسی تلویزیون بی بی سی» را در صفحه اول (فرانت پیج) شماره 29 دی ماه خود منتشر ساخته بود ـ حال آنکه اين روزنامه بمانند ساير نشريات جمهوری اسلامی از کمکهای مالی دولت برخوردار بوده است. مطلب کيهان در اين زمينه از اين قرار بود:
     "روزنامه زنجیره ای «اعتماد» در اقدامی قابل تأمل، تیتر یک [صفحه اول] خود را به آغاز به کار تلویزیون بی بی سی فارسی اختصاص داد.
    «اعتماد» با اشاره به مخالفت [واکنش بسیار منفی] وزیر اطلاعات [غلامحسین محسنی اژه ای وزیر وقت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و اینک دادستان کل کشور، که فعاليت شبکه بي بي سي فارسي را مُخِل امنيت ملي و مصالح ایران اعلام کرده بود] با فعالیت این شبکه تلویزیونی دولتی لندن [تلویزیون فارسی بی بی سی] می نویسد: در مقابل این تحلیل [اظهارات و واکنش وزیر اطلاعات]، گروهی نیز [برخی هم هستند که] معتقدند در فضایی [فضای ایران] که رسانه های مستقل اجازه فعالیت ندارند، صدا و سیما نیز کاملاً دولتی است و در انتشار خبر محدودیت [سانسور ضمنی] وجود دارد، [تردید نیست که] رسانه های دیگری چه در فضای اینترنتی [وب سایت ها] و چه رادیو و تلویزیون برای پُرکردن این خلأ فعال خواهند شد. آنها تولد این رقیب جدید برای رسانه ملی [صدا و سیمای جمهوری اسلامی] را حاصل عملکرد مسئولان رسانه های داخلی می دانند و تاکید دارند که نمی توان جلوی چرخش اخبار را گرفت.
    تحلیل القایی روزنامه اعتماد از آن جهت قابل تأمل است که این روزنامه زنجیره ای در طول دوران فعالیت خود، به جز هماهنگی عناوین و مطالب خود با شبکه رسانه ای انگلیس، در حرکتی شرم آور و برای مدتی طولانی، اقدام به درج کامل تولیدات سایت بی بی سی فارسی ـ البته بدون ذکر منبع انگلیسی آن ـ می کرد و در واقع به بومی سازی محصول مشترک وزارت امور خارجه و MI6 [اینتلیجنس سرویس] انگلیس می پرداخت!، بی آنکه توضیح دهد چرا با وجود آزادی فعالیت، به دنباله روی از انگلیسی ها اهتمام دارد.
    در این زمینه «اعتماد» همچنین میزگردی ترتیب داده بود. در این میزگرد، شمس الواعظین سردبیر نشریات زنجیره ای توقیف شده در پاسخ به این پرسش که آیا شما مشاور بی بی سی در تهران هستید، گفته بود: خیر، من دوبار با همکارانم در لندن نشست داشتم و یک بار هم در تهران به نوعی، دعوت به کار شدم اما سیاست خودم را اعلام کردم. من راه اندازی تلویزیون فارسی بی بی سی را در واقع پاسخ به نیاز جامعه به یک رسانه که مصرف کنندگان زیاد [در داخل ایران دارد] دارد، می بینم [رسانه متعلق به یک دولت دیگر که ایرانیان در تاریخ معاصر خود از این دولت آسیب فراوان دیده اند]، حتی شکلات و پفک نمکی هم اگر در گروه های مختلف سِنی خریدار نداشته باشد، تولید نمی شود. ... دسترسی به تکنولوژی ارتباطات، موجب تاسیس این شبکه شده است. به عبارت دیگر؛ اگر [سازمان بی بی سی] در دهه 1990 یا پیشتر از آن در دهه 1980 اقدام به راه اندازی [سرویس فارسی تلویزیونی] می کرد، بودجه اش بیشتر از حالا بود. وی [شمس الواعظین] در عین حال به نفی وجود براندازی نرم پرداخت و گفت: من نمی دانم این واژه از کجا درآمده است!.
     آخرین سئوال که به این بحث کمک می کند، این است که آیا دولت انگلستان [پس از آن همه آسیب زنی و ازجمله تجزیه ایران]، [حالا بفکر افتاده است که] برای افکارعمومی ایران دلسوزی کند؟!. مسلماً که جواب منفی است. تاثیرگذاری بر محیط [مغزشویی مخاطبان] و دولت ها [خط دادن و ارعاب و اغواء]، بخشی از سیاست های رسانه ای دولتهای مداخله گر است [رسیدن به هدف های استراتژی ـ پالیسی خود] از طریق رادیو ـ تلویزیون به عنوان بازوی روابط عمومی دولت مداخله گر و سلطه طلب.".
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
ماجراي ورود اسپانیایی ها به شیلی ...
G. sebastian Pinera E. Q.
19 ژانویه 1535 «دیه گو آلماگو» اسپانیایی در جستجوی طلا از طریق «پرو» قدم به شیلی نهاد که دارای تمدن و یک دولت مؤتلفه مرکب از قبایل بومی (سرخپوستان) داشت که سرزمین خودرا «شیله» می خواندند.
    گزارش سفر آلماگو بود که پنج سال بعد «پدرو والیویا» معاون «پیزازو» اسپانیایی را ترغیب کرد که به شیلی لشکرکشی و آن را تصاحب کند که سلطه اسپانیا تا تقریبا دویست سال طول کشید و در این مدت صدها هزار اروپایی به شیلی که دارای شش هزار و 435 کیلومتر ساحل است مهاجرت کردند. اسپانیایی ها 12 فوریه 1541 شهر سانتیاگو (پایتخت شیلی) را ساختند.
    پیش از آلماکو، تنها اروپایی که شیلی را دیده بود ماژلان بود که با کشتی از انتهای شیلی گذشته و از اقیانوس اطلس وارد اقیانوس آرام شده و این اقیانوس را «پاسیفیک» نامیده بود.
    در آستانه سالروز ورود آلماگو به شیلی 17 میلیونی بود که اعلام شد «سباستیان پیانرا» میلیارد 60 ساله شیلیایی و همانند برلوسکونی ایتالیایی صاحب یک شبکه تلویزیونی و سهامدار یک شرکت هواپیمایی و نیز مالک یک تیم فوتبال و از لحاظ تفکر راستگرا بریاست جمهوری این کشور انتخاب شده است که از 11 مارس 2010 (50 روز بعد) کار خودرا آغاز کرد. وی برجای بانو دکتر میچلت (پزشک بیماری های اطفال) نشسته است که یک چپگرا و سوسیالیست است و طبق قانون اساسی شیلی نمی توانست نامزد انتخابات باشد (دو دوره متوالی). پیانرا ـ قبلا یک بانکدار ـ «کردیت کارت» را وارد شیلی کرد. در دوران سناتوری و بانکداری، دو بار به «پیانرا» اتهام مالی وارد آمده بود. در زمستان 2013 مردم شیلی دوباره دکتر میچلِت را به ریاست جمهوری انتخاب کردند که از 11 مارس 2014 کار خودرا آغاز می کند. وی این بار با بیش از 62 درصد آراء انتخاب شده است ـ دفعه قبل با 53 درصد آراء.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزي که دادگاه انقلاب فرانسه لويي 16 را به جرم خيانت به وطن، به اعدام با گيوتين محكوم كرد
در اين روز در سال 1793 دادگاه انقلاب فرانسه لويي 16 شاه بركنارشده اين كشور را به جرم خيانت به ميهن ـ با درخواست از خارجي براي لشكر كشي به فرانسه، ولخرجي بي حساب از خزانه كشور، ناديده گرفتن حقوق مردم و دادن دستور تيراندازي به مردمي كه دست به اعتراض عادلانه زده بودند و در نتيجه کشته شدن شماري از آنان به اعدام با گيوتين در ملاء عام محكوم كرد.
    اين حكم، دو روز بعد به اجرا در آمد. لويي 16 هنگام اعدام 39 ساله بود.
    تفصيل رويداد در رديف مطالب 21 ژانويه اين تاريخ آنلاين آمده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزی که ایندیرا گاندی رئیس دولت هند شد
اينديرا در 48 سالگي
19 ژانویه 1966پارلمان هند ایندیرا گاندی تنها دختر نهرو را که در آن زمان یک بیوه 48 ساله و مادر دو پسر بود به نخست وزیری هند انتخاب کرد. پیروز گاندی شوهر او (از پارسیان هند و زرتشتی) در 1960 درگذشته بود. امضای پیمان دوستی میان دهلی نو و مسکو در 1971، کمک به ایجاد جمهوری بنگلادش از تجزیه پاکستان با فرستادن ارتش هند به کمک تجزیه طلبان در همین سال، اتمی کردن هند در سال 1974 توسط دانشمندان پارسی هند و … از کارهای مهم دوران حکومت اوست. بانو گاندی ـ دانش آموخته آکسفورد ـ در جولای 1982 برای اخراج مبارزان سیک از معبد طلایی امریتسار که طالب اختیارات بیشتری برای پنجاب هند بودند نیروی نظامی بکار بُرد که ضمن آن شماری از جمله یک رهبر مذهبی سیک ها کشته شدند. همین امر سبب شد که 31 اکتبر سال 1984 (دو سال و سه ماه بعد) به دست نگهبانان سیک خود کشته شود که خواسته بودند انتقام بگیرند. راجیو پس او هم که با رای نمایندگان پارلمان جای مادر را گرفته بود در سال 1991 و در جریان مبارزات انتخاباتی ترور شد. ایندیرا که دو بار (از سال 1966 تا 1977 و از 1980 تا 1984) رئیس دولت هند بود 19 نوامبر 1917 متولد شده بود. وی دومین زنی است که در دوران معاصر به ریاست دولت انتخاب شده است.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
بازگشت ارتشاء به چين
19 ژانويه 2004 يك دادگاه در جنوب شرقي چين مدير 48 ساله يك شركت به نام «يان كري كوئينگ» متولد هنگ كنگ را كه به دو رئيس گمرك محل براي ترخيص چند محموله روغن زيتون و روغن لوبيا رشوه پرداخت كرده بود به اعدام محكوم كرد.
     بازگشت چين به نظام سرمايه داري (کاپيتاليسم) و به ادعاي مقامات اين کشور «کاپيتاليسم به صورت محدود!» خصلت هاي غير انساني ناشي از آن از جمله «ارتشاء» را به دنبال داشته است.
    طبق اصول فلسفي و روانشناسي، آزمندي و پولپرستی افراد عامل بسياري از جرائم اداري ـ اقتصادي است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
تاريخ از نگاهي به تصوير
تظاهرات در آمريکا و چند کشور ديگر براي جلوگيري از جنگ عراق در ژانويه و فوريه سال 2003
18 ژانويه سال 2003 و روزهاي پس از آن تا نيمه فوريه، در چند كشور جهان و همچنين در چند شهر آمريكا تظاهرات ضد جنگ بر پا شده بود. تظاهرات ضد جنگ در شهر رم ميليوني بود و طبق برخي گزارش ها سه ميليون نفر در آن شرکت کرده بودند. تظاهرات برلين و لندن نيز صدها هزار نفري گزارش شده بود. اين تظاهرات در پي تهديد عراق از سوي همکاران نزديک جورج دبليو بوش و همچنين نخست وزير وقت انگلستان و انتشار تفسيرهايي که وقوع حمله نظامي به عراق را قطعي نشان مي داد برگزار شده بود. عکس هاي زير چند منظره از اين تظاهرات را در شهر واشنگتن پايتخت ايالات متحده، کاليفرنيا، لندن، رم و برلين نشان مي دهد.
    تظاهرات كننده خواسته بودند كه مسئله عراق به جاي جنگ از راههاي ديگر كه در آن خونريزي نباشد حل شود. تظاهرکنندگان از اينکه سازمان ملل نتوانسته است در طول عمر خود مانع از وقوع جنگ و تعرض نظامي قدرت هاي بزرگتر شود خواهان انحلال آن و تاسيس يک سازمان ملل واقعي شده بودند.
    مرور زمان نشان داد که حمله نظامي به عراق دو ماه بعد آغاز شد، اين کشور «ساخت سياست لندن در دهه سوم قرن 20» و داراي مشکلات نژادي و مذهبي به اشغال نظامي درآمد و ....
تظاهرات مخالفت با حمله نظامي به عراق در شهر واشنگتن و کاليفرنيا


    
اين دو عکس وسعت تظاهرات ضد جنگ در شهر لندن و شمار بي سابقه شعارها را نشان مي دهد


    
تظاهرات ضد جنگ عراق در شهر برلين


    
در شهر رم 3 ميليون نفر ضمن برپايي تظاهرات خواهان حل مسئله عراق از راههاي مسالمت آميز شده بودند

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 19 ژانويه
 • 570:   طبق تقويم ميلادي، حضرت محمد (ص) 19 ژانويه اين سال (ماه ربيع الاول در سال هجري قمري) در مكه تولد يافت. در آن زمان خسروانوشيروان بر ايران سلطنت مي كرد و همان سال واحد هاي ارتش ايران حبشي ها را از يمن بيرون راندند.
 • 1736:  


  جيمز وات James Watt اسكاتلندي مخترع ماشين بخار به دنيا آمد. وي اختراع خودرا در سال 1769 ثبت داد. او پي برده بود كه بخار خاصيت الاستيك دارد و روش متراکم ساختن آن را به دست داد. وات قوه محرّكه بخار را ار طريق پيستون و سيلندر و چرخ دنده به كار تبديل كرد و سپس دريچه اطمينان براي ديك بخار ساخت. وات که اختراع او به ساخت لکوموتيو انجاميد 25 آگوست 1819 درگذشت.
 • 1807:  


  نوزدهم ژانویه در چند ایالت جنوبی آمریکا ازجمله آرکانزا، آلاباما، می سی سی پی و جورجیا «روز ژنرال لی Robert E. Lee» است و مراسمی برگزار می شود. این ژنرال که در جنگ داخلی 4 ساله و پُرتلفات آمریکا فرماندهی نیروهای کنفدراسیون (جنوبی ها) را برعهده داشت در این روز (19 ژانویه) سال 1807 به دنیا آمده بود. ژنرال رابرت لی پس از پایان جنگ که در آن جنوبی ها شکست خوردند مجازات نشد، ریاست یک دانشگاه را برعهده گرفت و در سال 1870 درگذشت. در ایالت های سابق عضو کنفدراسیون تالارها، بزرگراهها و خیابانهای متعدد به نام اوست. همین عفو و اغماض نسبت به جنوبی ها به تامین وحدت دوباره ملت آمریکا کمک بسیار کرده است.
      
 • 1942:   ارتش امپراتوري ژاپن با شعار اخراج سلطه گران غربي را از آسيا، كشور برمه (ميانمار) را كه مستعمره انگلستان بود مورد حمله قرارداد و در اندك مدتي آن را متصرف شد و آنگاه در صدد اخراج انگليسي ها از هندوستان برآمد.
 • 1960:   پيمان امنيت مشترك آمريكا و ژاپن به امضاي آيزنهاور رئيس جمهوري آمريكا و «كيشي» نخست وزير وقت ژاپن رسيد.
 • 1991:  
  عکس از اسوشییتدپرس

  در ساعات بعد از نیمه شب این روز در سال 1991 و در جریان جنگ برای اخراج نیروهای صدام حسین از کویت، یک موشک عراقی ساخت روسیه از نوع اسکاد به شهر تل اویو در اسرائیل اصابت کرد (عکس مقابل). به گزارش مقامات اسرائیلی، اصابت این موشک تنها شماری را در تل اویو مجروح کرد. [طبق یک گزارش، 14 تن را]. این دومین موشک عراقی بود که به سوی اسرائیل پرتاب شده بود. نخستین موشک به حیفا اصابت کرده بود. این موشک پرانی، انتقام عراق از اسرائیل بشمار آورده شده است که تاسیسات اتمی عراق را بمباران کرده بود.
      موشک پراني عراق به اسرائيل يک روز پس از آغاز جنگ مؤتلفين با عراق بر سر کويت آغاز شده بود. عراقي ها جمعا هشت موشک اسکاد به اسرائيل پرتاب کردند.
 • براي اطلاع  سپيده دم به زبان انگليسی

     

  از آنجا كه تلاش پيگير چندين ساله ناشر اين سايت (تاريخ ايرانيان به صورت روزشمار آنلاين) با نيم قرن تجربه روزنامه نگاري و تحصيلات مربوط، براي تجديد پروانه روزنامه چاپي «سپيده دم» جهت انتشار در ميهن گرامي به جايي نرسيده است و از سوي ديگر «روزنامك» را به فارسي به صورن آنلاين منتشر مي سازد؛  تصميم گرفته كه به زودي به انتشار سپيده دم آنلاين به زبان انگليسي در نشاني زير اقدام كند كه حاوي اخبار و عكسهاي جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ايران از منابع انگليسي زبان خواهد بود:

  www.IranianDawnNewspaper.com

   

  روزنامک


  اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» که به شماره ثبت 25178/92 ثبت شده است حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته - تاريخ» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
   همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس 78 ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
  «روزنامک» که از نوامبر 2003 (21 آبان 1982) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره یکم نسخه چاپی روزنامک نيز در اپريل 2014 (ارديبهشت 1393) در تهران منتشر شد و انتشار آن ادامه يافته است.

  نسخه آنلاين: www.rooznamak.com

  نسخه چاپی: www.rooznamak-magazine.com


   
   

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com