Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
      خورشيدي

 
29 مي
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 29 مي
ايران
سالگرد درگذشت خواجه نصير توسي، و به اين مناسبت نگاهي به كارهاي او
تصوير خواجه نصيرالدين توسي
«بسال ششصد و هفتاد و دو، به ذيحجه ـــ به روز هجدهم، اندرگذشت در بغداد»
     روز درگذشت خواجه نصيرالدين طوسي حكيم، رياضيدان، فضا شناس و اديب ايراني در شعري كه در بالا آمد و به تقويم قمري است مشخص شده است. وي براي انتقال مابقي كتب و ابزارهاي رصدكردن ستارگان به بغداد رفته بود كه در آنجا در 28 ماه مه سال 1273 ميلادي (مطابق سال 652 هجري خورشيدي) در 76 سالگي درگذشت.
     ابوجعفر نصيرالدين محمد (خواجه نصير الدين) در جهرود (استان قم) به دنيا آمده و در توس و نيشابور تحصيل كرده بود و سالها در آشيانه ها (دژهاي كوهستاني) اسماعيليه مي زيست. يكي از دلايل اقامت او در اين آشيانه ها به ويژه در ميمون دژ، مطالعه كتاب هاي موجود در اين دژها و استفاده از ابزارهاي رصد ستارگان بود. به علاوه، ناصرالدين عبدالرحيم ابي منصور رئيس وقت اسماعيليه در قهستان از او خواسته بود كه چند كتاب را از عربي به فارسي ترجمه كند. يكي از اين كتابها كه تاليف ابوعلي مسكويه بود «الطهاره» عنوان داشت كه خواجه نصير الدين آن را پس از ترجمه و تفسير و افزودن مطلب، به «اخلاق ناصري» تغيير عنوان داد. تاليفات ديگر او عبارتند از: اساس الاقتباس (در علم منطق)، معيار الاشعار (در عروض و قافيه)، اوصاف الاشراف (در تصّوف)، تحرير اقليدس (در هندسه) و ....
     ركن الدين خورشاه رئيس بعدي اسماعيليه پس از تسليم شدن به هلاگو خان، خواجه نصيرالدين را به اين ايلخان مغول معرفي كرد. خورشاه به اندرز خواجه، تسليم هلاگو شده بود تا خونريزي كمتري صورت گيرد و كتاب هاي موجود در دژها از ميان نرود. هلاگو خان كه همانند ساير سران مغول به مطالعه احوال ستارگان و نجوم علاقه داشت از خواجه خواست كه در مراغه، يك رصدخانه بسازد و آن را شخصا از محل درآمد اوقاف اداره كند كه اين رصدخانه به «زيج ايلخاني» معروف است. خواجه نصير 22 سال با مغولان همكاري داشت.
    در غرب، خواجه نصير را به دليل وسعت معلومات «استاد بشر» لقب داده اند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
فساد دولتی نتیجه دلارهای نفتی ـ مهاجرت مقامات سابق، بستگان و وابستگان بزرگان ایران با این دلارها!
27 ماه می 2008 و به مناسبت گذشت صد سال از رسيدن نخستين چاه در ايران به نفت (در منطقه مسجد سليمان)، مطالبی در مطبوعات اروپا و آمریکا انتشار یافته بود.
    ماحصل این مطالب این بود که اين چاه با رسيدن به نفت، دشواري هاي تازه اي هم براي ايرانيان به همراه آورد، ازجمله فساد دولتی و مبارزه پنهان و آشگار برای کسب مقام و قدرت و بعضا با هدف خوردن دلاری نفتی. بالا رفتن بهای نفت خام بویژه از نیمه دهه یکم قرن 21 درآمد ایران را سالانه به 70 تا صد میلیارد دلار رسانیده ولی این کشور که به نظر می رسد همچنان دچار ضعف مدیریت دولتی و بویژه در امور پول و تجارت است نتوانسته از این درآمد استفاده بهینه بَرَد. به رغم این درآمد، مهاجرت از ایران رو به گسترش بوده و بخش بزرگی از دلارهای نفتی ایران را این مهاجران و عمدتا مقامات سابق و بستگان و وابستگان بزرگان جمهوری اسلامی (مستقیم، و غیر مستقیم و از طریق دلالها) خارج ساخته اند. درآمد نفت، ویژه خواری (رانت) را در جمهوری اسلامی ایران رایج کرده و باعث تحریک خصومت و کینه آنانکه به این پول و درآمد دسترسی ندارند شده است و این کینه و دشمنی میان مهاجران ایرانی در کشورهای دیگر هم دیده می شود و مهاجران بی بهره از آن دلارهای نفتی به خط و نشان کشیدن ادامه می دهند. پس از انقلاب، آمار خارج کنندگان ارز انتشار یافت و برایشان گرفتاری به وجود آورد و ....
    در برخی از این مطالب تاریخچه نفت و خوزستان و لشکرکشی پهلوی یکم و سقوط شیخ خزعل به میان آمده بود و نویسندگان مطالب نوشته بودند که هنوز تاریخنگاران این معمّا را حل نکرده اند که چه سیاست و عاملی باعث شد که دولت لندن به رضاشاه چراغ سبز دهد که برود به کار شیخ خزعل که انگلیسی ها اورا شیخ محمره و سرداراقدس خطاب می کردند پایان دهد. دولت ایران در آن زمان هنوز کاملا از مسائل داخلی ناشی از ضعف قاجاریه خارج نشده بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
انتقاد از عمل انگلیسی ها در برانداختن زبان فارسی از شبه قاره هند
حجت الاسلام محمدي گُلپايگاني
تهران ـ 7 خرداد 1392 ـ خبرگزاری مهر: حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبری جمهوری اسلامی ایران در نطقی در کنگره ملی صائب تبریزی و شعر اخلاقی که در تالار وحدت برگزار شده بود از عمل انگلیسی ها در براندازی زبان فارسی از شبه قاره (هندوستان) انتقاد شدید کرد.
    وی این عمل دولت لندن را جور و جفا به فارسی زبانان خواند و گفت که زبان شبه قاره هندوستان و دربار آن [امپراتور و ادارات دولتی هند پیش از سلطه انگلیسی ها] فارسی بود و به همین دلیل هم بود که بسیاری از شعرای ما عزم سفر به هندوستان می کردند؛ کلیم کاشانی، حزین لاهیجانی، طالب آملی و صائب تبریزی ـ همه اینها به هند سفر کرده بودند، به این خاطر که ایشان را در آنجا قدر می شناختند. در آن زمان این چنین قدرشناسی از شاعر و ادیب در کشور ما وجود نداشت.
    وی گفت: استعمار پیر [دولت لندن] آمد و پس از تصرف هندوستان دست به براندازی زبان فارسی در آن شبه قاره زد. با وجود این، چهره هایی همچون محمد اقبال لاهوری [متوفی در اپریل 1938] که اصلا ایران را ندیده بود به زبان فارسی یک دیوان شعر سرود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نتایج نظر سنجی خبرگزاری مهر درباره 8 نامزد انتخابات خرداد 1392 ریاست جمهور
تهران ـ 7 خرداد 1392 ـ خبرگزاري مهر: در نظرسنجی که از سوی مرکز سنجش افکار خبرگزاری مهر درباره انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهور صورت گرفته است [گرفته بود]، اقبال مردم به نامزدهای هشتگانه انتخابات چنین بود:
    محمد باقر قالیباف 35.8 درصد، سعید جلیلی 11.5 درصد، ولایتی 8.3 درصد، حداد عادل 6.9 درصد، محسن رضایی 6.5 درصد، عارف 3.3 درصد، حسن روحانی 2.5 درصد و محمد غرضی کمتر از یک درصد.
    خبرگزاری مهر روشن نساخته است [نساخته بود] که این نظر سنجی در چه روزی انجام شده بود. [ در آن زمان، گزارش های دیگر نیز حکایت از جلو بودن قالیباف با فاصله زیاد از نامزدان دیگر داشت.].
تصويري که خبرگزاري مهر از نامزدان هشتگانه در وبسايت خود قرار داده بود


    
نمودار خبرگزاري مهر از نتيجه نظرسنجي خود

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
طرح کمبودها، نارسایی ها، نقض حق، فساد دولتی و ... در کمپین های انتخاباتی از قرن نوزدهم و تازگی در ایران
«کَمپین» انتخاباتی از دیرزمان سر ِ نخ به دست تاریخنگاران داده است تا قضایا ازجمله کمبودها، نارسایی ها، نقض حق، فساد و تباهی را دنبال و ریشه یابی کنند که تا ابدیّت برای یادآوری باقی بماند؛ عبرت آموز و پیشگیر از تکرار و نیز مدرک جرم و کیفرخواست برای قاضی دادگاه تاریخ باشد. این کمپین ها که از نیمه دوم قرن نوزدهم ـ از اروپا و آمریکا ـ آغاز شده است، در عین حال به صورت تریبون های آزاد برای طرح عیب ها و افشاء گری ها درآمده است. این افشاءگری ها در عین حال هشدار و اعلام خطر ِ خروج از راه و افتادن به بیراهه هستند. ژورنالیسم (روزنامه نگاری) است که زمینه تحقیق را برای هیستریوگرافی (تاریخ نویسی) آماده می کند. طبق اسناد تاريخ، کَمپین انتخاباتی و در نتیجه افشاء گری ها ریشه در دمکراسی آتن و روم باستان دارد. در عهد باستان، در شهر رُم حتی محلی برای ایراد نطق های عمومی و انتقاد و ... ساخته شده بود که بقایای این محل در این شهر نگهداری می شود.
    به نظر می رسد که این روش از بهار سال 1392 هجری (2013 میلادی) در جمهوری اسلامی ایران نیز به صورت عنصری تازه وارد کمپین انتخابات شده است.
     شورای نگهبان 12 نفره (شش فقیه و شش حقوق دان) از میان 686 داوطلب نامزدی انتخابات رئیس جمهور دوره دوازدهم، صلاحیت تنها هشت تَن از آنان را تایید کرد. انتخاب شش فقیه عضو شورای نگهبان برعهده رهبری جمهوری اسلامی است و انتخاب شش حقوق دان به پیشنهاد قوه قضائیه و رای قوه مقننه است.

    
    اینک به چند مورد از بیان ضعف ها در کَمپین بهار 1392 در جمهوری اسلامی اشاره می کنیم که توسط خبرگزاری های داخلی (مستقر در تهران) و آنلاین ها انتشار یافته است.
    
    
    اداره ایران با رَمل و اسطرلاب و عزل و نصب با خواب دیدن!
    کرج ـ 25 اردیبهشت 1392 ـ خبرگزاری فارس: روح‌الله احمدزاده‌ کرمانی از معاونان پیشین احمدی نژاد رئیس جمهور و استاندار اسبق فارس و از داوطلبان نامزدی انتخابات 24 خرداد 1392 رياست جمهور در یک جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی به پرسش های متعدد دانشجویان پاسخ گفت و ازجمله اظهارداشت: از ابتدای انقلاب تا پایان کار دولت خاتمی، دویست نفر همه مسئولیت‌ها را به دست گرفته بودند که امروز هم همان‌ها دوباره آمده‌اند و می‌خواهند زمام امور کشور را به دست گیرند و فرق ایشان با گذشته تنها در این است که پیر شده‌اند. یکی از آنان آقایی است، امروز حدودا 80 ساله و با این سن و سال آمده و دوباره کاندیدای انتخابات ریاست جمهور شده است. یادشان رفته در گذشته (8 سال ریاست مجلس و 8 سال ریاست جمهور و پیش از این سمت ها؛ وزیر) چه کارهایی کردند!. امروز میانگین سنی کشور جوان است و حدود 35 سال. اما این آقایی که 45 سال از میانگین سنی کشور بزرگتر است، می‌خواهد در این سن دوباره رئیس‌ جمهور پولدارهای کشور باشد. در زمان حکومت او مردم از گرسنگی به کلیه ‌فروشی افتاده بودند، چرا زن و بچه‌‌های شما کلیه نمی‌فروشند؟. نمی‌دانم چرا او در دهه آخر عمر به فکر تشکیل دولت افتاده است. این، یک معمّا است. دولت نهم و دهم [دولت احمدی نژاد] هم اشکالات داشت . در دولت او، از مکتب ایران (ایرانیّت) داد سخن می دادند بدون اینکه از اوج تمدن ایران و ایرانی چیز زیادی بدانند. برای مثال: یک معاون رئیس‌جمهور رفت به ترکیه و در اینجا‌ در یک سخنرانی رسمی مولانا را فیلسوفِ تُرک! گفت. آیا مولانا یک خط شعر به زبان تُرکی دارد که این حرف را زده بود؟. مولانا در بلخ خراسان به دنیا آمده و بزرگ شده بود. تصور نمی کنند که دیگران همین اظهار معاون رئیس جمهور را سند می کنند برای مصادره مولانا؟‌.
     احمدزاده کرمانی که زمانی هم بر سازمان میراث فرهنگی ریاست می کرد همچنین گفت: در این دولت [دولت احمدی نژاد] برخی‌ها می‌خواستند با رمل و اسطرلاب کشوررا اداره ‌کنند که همین تفکر یک انحراف است. انحراف از همین نقطه آغاز می‌شود که برخی‌‌ها خواب ببینند و بعد بگویند که خواب‌ ما حُجّت است. بر فرض که خواب شما برای خودتان حُجّت باشد، برای من که نیست. چه کسی گفته است که با خواب و جادو می‌توان کشور را اداره کرد؟. این انحراف است. می گفتند که از آسمان برای ما خبر رسید ...!، حتی یک بار گفتند از آسمان خبر رسیده که فلان مسئول [مقام] از نوادگان قاتلان سیدالشهدا (ع) در کربلا بوده و بعد، آن مسئول را عزل کردند!. اداره کردن کشور به اینگونه؟!. درست نیست که این نظرات [پندار] در اداره کشور دخالت داده شود. دولت مجموعه‌ای است که باید با خَرَد جمعی مدیریت کند و عزل و نصب و تصمیم‌های کلان کشور منطقی و کارشناسانه باشد. [چند روز بعد، صلاحیت احمدزاده کرمانی از سوی شورای نگهبان رد شد. می دانیم که در قرن هفدهم با اعدام دو جادوگر در مهاجرنشین انگلیسی شمال شرق آمریکا ـ منطقه نیو اینگلند ـ به جادوگری در آمریکای شمالی برای همیشه پایان داده شد.].
    
    فساد، رشوه و تبعیض
    تهران ـ 4 خرداد 1392 ـ بازتاب آنلاین: محسن رضایی (فرمانده پیشین سپاه پاسداران، از فرماندهان نظامی در جنگ عراق با ایران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام) و یکی از نامزدهای هشتگانه ضمن مطالبی در شبکه اول تلویزیون دولتی (سیمای جمهوری اسلامی) گفت: "فساد، رشوه و تبعیض در اداره کشور از حد معمول خود‌ تجاوز کرده است. در همه دنیا «درصدی» از فساد هست، ولی در ایران این مسائل تشدید شده ‌و در واقع این مسائل کارآمدی لازم را از اداره کشور گرفته است؛ مسأله دیگر، سقوط ارزش پول ملّی است. پول ملّی ما (ریال) در حال سقوط است و به نظر می رسند که می‌خواهند آن را ساقط کنند!.
     محسن رضایی که به نظر می رسید این مسائل را عمدتا نتیجه سوء مدیریت و ناکارآمدی در عرصه‌ی مدیریت اجرایی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران می پندارد مثالی آورد و گفت: پدر یک خانواده گفته است که پنج فرزندش بیکار هستند و فشار مادی برای او طاقت‌فرسا شده است و اگر این مشکلات حل نشود خودکشی خواهدکرد!.".
    رضایی نتیجه گیری کرد و گفت: "جمهوری اسلامی نیازمند یک تجدیدنظر اساسی در شیوه‌ی مدیریت اجرایی کشور است، ازجمله توجه واقعی به شایسته‌سالاری و قراردادن افراد در جای خود، برقراری نظم اداری و اقتصادی ـ حساب‌رسی و نظارت دقیق بر امور مالی و اقتصاد، تلاش برای ریشه‌کن ساختن فساد و رشوه خواری که به معضل بزرگی در سیستم اداری تبدیل شده است. باید از زیان های وارده از سوء مدیریت ها و ناکارآمدی ها عذرخواهی و جبران زیان شود.".
    
    مسائل کشور نتیجه سوء تدبیر و سوء مدیریت
    محمدباقر قالیباف (از فرماندهان نظامی در جنگ عراق با ایران، رئیس پیشین پلیس و شهردار تهران) و از نامزدان هشتگانه، در چند نطق مسائل ایران را نتیجه سوء تدبیرها، سوء مدیریت ها، ضعف تحلیل پیشامدها و فراموش کردن وعده های داده شده به مردم در سال انقلاب (سال 1357) و در نتیجه رواج فساد و سوء استفاده ها خوانده بود. وی در نطقی در گیلان خواستار اجرای اصل 30 قانون اساسی (رایگان و یکنواخت شدن تعلیمات عمومی) شده بود.
    قالیباف هفتم خرداد 1392 در سازمان رادیو تلویزیون دولتی گفت: "روند مدیریّتی در کشور نیازمند تحول اساسی و جدّی است و در ساختار مدیریت اجرایی (قوه مجریه) باید تغییر اساسی صورت گیرد تا بتوان از منابع کشور استفاده بهینه کرد. ما نباید مدیریت یکنواخت بسته و خسته داشته باشیم. دولتی مورد احترام خارجی است که در داخل، مردم از کار آن راضی و پشتیبان باشند. مدیریت اجرائی باید از آنان که کوهی از تجربه‌اند برای اعتلای کشور نهایت استفاده را ببرد. تثبیت بهای ارز و مهار تورّم پول از نخستین اقدامات باید باشد. اقتصاد باید از تصمیمات خلق‌الساعه رها شود. هزینه‌های تولید باید کاهش یابد و این به معنای کنترل قیمت‌هاست. نقدینگی در کشور باید مهار و کنترل شود. امروز متاسفانه نقدینگی از کنترل خارج شده و کاهش ارزش پول ملی، بورس‌بازی و ... نتیجه آن است. اقتصاد ما نباید آسیب‌پذیر و شکننده باشد. دولت نباید در همه امور اقتصادی دخالت کند بلکه باید اجازه دهد مردم هم بیایند. دولت باید کوچک و چابک شود. باید اکیدا از اتکای به نفت و وجود «رانت» در اقتصاد پرهیز شود. توجه به کشاورزی کشور باید در اولویت باشد. چرا واردات محصولات کشاورزی باید 60 درصد گران‌تر از تولیدات داخلی باشد. دولت اتومبیل هایی به مردم ما می دهد که در هر 100 کیلومتر 11 لیتر مصرف بنزین دارند، در حالی که در جهان امروز متوسط مصرف سوخت خودروها 5 تا 6 لیتر است، چرا؟. چرا باید ضعف تکنولوژی و مدیریت در صنعت ما وجود داشته باشد؟. قانون باید کامل و در همه جا رعایت شود، نه اینکه هرجا که دوست داشته باشیم به آن عمل کنیم و هرجا که دوست نداشته باشیم، نه. باید به حقوق ملت توجه کنیم. پیشرفت اجتماعی به موازات پیشرفت های اقتصادی و تکنولوژیک در اولویت باید باشد. دولت باید وسائل کار را آماده کند که از تمامی ظرفیت‌های طبیعی کشور استفاده شود. سیاست خارجی باید تامین کننده منافع و امنیت ملی باشد.".
    
     30 میلیارد پول نفت نزد چینی ها
    علی اکبر ولایتی، یکی دیگر از نامزدهای هشتگانه پنجم خرداد در یک گفت و گوی تلویزیونی سیاست خارجی دولت محمود احمدی‌نژاد را ناکارآمد خواند. وی گفت که به دلیل تحریم‌ها، ایران نمی تواند پول نفتی را که فروخته و آن را تحویل داده از خریدار بگیرد. برای مثال: 30 میلیارد دلار از پول‌ ایران نزد چینی‌هاست و همین حدود هم پیش هندی‌ها!. این مسائل باید قبلا پیش بینی می شد.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در دنياي داستان نويسي
زادروز شولوخوف نويسنده داستان «دن آرام»
شولوخوف
«ميخائيل شولوخوف» از نويسندگان بزرگ روسيه و خالق دادستان حماسي «دن آرام» 24 ماه مه سال 1905 به دنياآمد. «دن آرام» یک داستان میهنی و محرّک احساسات ناسیونالیستی روسهاست. باوجود این، کمونیست های روسیه از آن براي حفظ تماميت قلمرو امپراتوري روسيه، و نيز ايستادگي در برابر تعرّض خارجي بهره برداري شايان كردندكه بوريس يلتسين در آخرين دهه قرن بيستم همه اين دستاوردهارا دفعتا برباد داد. داستان «دن آرام» در موارد متعدد احساسات وطندوستانه (ناسيوناليستي) روسها را برانگيخته است. داستان «دن آرام» شولوخوف كه در چهار جلد انتشار يافته شرح زندگاني قزاقها (کوزاک ها)را در جريان جنگ جهاني اول، انقلاب بلشويكي، و نيز جنگ داخلي روسيه را منعكس مي كند. (کوزاک ها، نه مردم کزاخستان امروز که در ایران به اشتباه «قزّاق» تلفظ می شوند).
     شولوخوف كه در 1984 درگذشت برنده جوائز ادبي بسيار از جمله جايزه نوبل سال 1965 بود. ديدار سال 2005 ولاديمير پوتين از زادگاه شولوخوف و شركت در مراسم يكصدمين سالروز تولد او باعث انتشار اين تفسيرها شد كه وي قلبا گرايش ناسيوناليستي دارد و بايد منتظر دگرگوني هاي سياسي در سطح جهان بود. دورنماي اين دگرگوني ها از اواخر سال 2006 آشگار شده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو دانش
پيش بيني «طالس» رياضي دان يوناني عهد باستان درباره وقوع خورشيد گرفتگي باعث ترک مخاصمه ايران و ليدي شد
طبق نوشته برخي از مورخان کارشناس تاريخ قرون قديم، 29 ماه مي سال 585 پيش از ميلاد روز پديدآمدن خسوفي بود که طالس دانشمند يوناني (از شهر میلتوس) آن را 25 سال پیش از وقوع پيش بيني کرده بود. بيشتر مورخان وقوع اين خورشيدگرفتگي را 28 ماه مي آن سال نوشته اند که در عين حال يک مبدا تقويم قرار گرفته است.
    هوخشترا شاه وقت ايران (پدر بزرگ كوروش) از دودمان مادها (ايران غربي از محور «ري» به سمت غرب و شمالغربي به پایتختی شهر همدان) که در حال جنگ با ارتش لیدی = لیدیا (بخشي از آناتولي، تركيه امروز) بود با مشاهده خسوف با ترك مخاصمه موافقت كرد و پس از يک رشته مذاکرات يک ماهه قرار شد رودخانه «هاليس» مرز دو كشور = باشد. (شهر ميلتوس = ميله توس واقع در غرب آناتولي، كه آن منطقه و جزاير اطرافش را «ايوني» مي گفته اند كه ايرانيان واژه «يونان» را از آن ساخته اند و عرب ها از ما گرفته اند. انگليسي زبانها يونان را «گريس» مي گويند).
    پادشاه ليدي كه وقوع چنين خورشيد گرفتگي را به نقل از طالس شنيده بود، پس از اين كه احساس كرد نيروهاي او بيش از آن تحمل مقاومت ندارند به شاه ايران پيام داد كه خدايان با ادامه جنگ موافق نيستند و اگر خونريزي قطع نشود، خورشيد را تيره خواهند ساخت و ظلمت همه جا را فرا خواهد گرفت. شاه ماد كه يگانه پرست بود و جز اهورامزدا وجود خداي ديگري را باور نداشت، اين پيام را خدعه جنگي پنداشت و به نبرد ادامه داد.
    طالس دانشمند يوناني زمان دقيق خورشيد گرفتگي را هم به دست داده بود (پس از محاسبات تقويمي؛ 28 و يا 29 مي سال 585 پيش از ميلاد) و اين پيش بيني، يک ماه پيش از وقوع آن به اطلاع پادشاه ليدي که ميلتوس را در تصرف داشت رسانده شده بود. ( اين روز و ماه و سال بعدا با تطبيق تقويم ها به دست آمده است).
    با آغاز خورشيد گرفتگي در روز اعلام شده، شاه ماد دستور توقف جنگ را داد و چون اندك زماني پس از توقف خونريزي، خورشيد بار ديگر و به تدريج ظاهر شد، مصلحت نديد كه جنگ ادامه يابد و روز بعد ترك مخاصمه اعلام شد كه در تاريخ عمومي به عنوان نخستين قرار ترك مخاصمه به مفهوم امروز و داراي شرايط و ضمانت اجرايي، ثبت شده است و سپس مذاکرات براي حل اختلافات مرزي طرفين آغاز شد که يک ماه تمام طول کشيد.
     طالس كه اصول متعدد بر علم هندسه نوشته و موفق شده بود ارتفاع جسم را از روي سايه اش به دست آورد و مبدا ساعات شبانه روز را «ظهر ـ نيمه روز» قرار دهد كه سايه از جسم جدا نيست و آب را مادر اجسام اعلام دارد و تفكّر را تعريف كند بسال 624 پيش از ميلاد متولد شده بود و از مصر هم ديدن کرده بود.
    ( شرح بيشتر در باره اين واقعه ضمن رويدادهاي 28 ماه مي داده شده است)
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
به مناسبت پايان قرون وسطي ـ ويژگي هاي قرون جديد و معاصر ـ انتظار نظمي تازه ـ اخطار اتمي مدوديف ـ کانتينمنت ايران
سلطان محمد دوم (فاتح)
بیست و نهم می 1453 میلادی، سالگرد ورود جهان به دوران تاريخي «عهد جديد» است. تاريخنگاران اين روز را پايان قرون وسطا قرار داده اند. در اين روز در سال 1453 محمد دوم معروف به «فاتح» شهر قسطنطنيه را تصرف كرد، آن را به اسلامبول (استانبول) تغيير نام داد و از آن پس امپراتوری عثمانی برجای روم شرقی نشست و 466 سال عمر کرد. با سقوط قسطنطنيه در مي 1453 همچنين دست قدرت های اروپایی «موقتا!» از سلطه مستقيم بر مشرق زمین كوتاه شد.
    29 مي سال 1453 سپاهيان محمد دوم رهبر تركان عثماني در پي يك محاصره طولاني، قسطنطنيه را كه مهمترين شهر دنياي آن زمان بود متصرف شدند و به عمر امپراتوري روم شرقي (بيزانتيوم) كه قلمرو آن در آخرين مرحله عمر و پيش از اضمحلال محدود به محدوده قسطنطنیه، چند ناحیه در بالكان و گوشه كوچكي از آناتولي شمال غربي بود پايان دادند.
    پس از اين پيروزي، عثماني ها محمد دوم را «فاتح» لقب دادند و خودش هم چندين عنوان بر نامش اضافه كرد از جمله؛ خليفه مسلمين، قيصر روم، سلطان آناتولي و خان تركان عثماني. چرا خان عثماني ها؟ زيرا كه طوايف ترك و مغول از عهد باستان پادشاه خود را «خان» و امپراتور را خاقان به معناي خان خانها مي ناميدند و رئيس طايفه (شاخه اي از قبيله) را «ايلخان» مي گفتند و تا همین سالهای اخیر، طايفه قاجار داراي ايلخان بود. یک ایلخان قاجار در دوران طفوليت احمد شاه، نيابت سلطنت را برعهده داشت، و چرا قيصر روم؟ زيرا كه درجريان جنگ قسطنطنيه، كنستانتين يازدهم آخرين سزار (قيصر) روم شرقي كشته شد و محمد فاتح كه جانشين اين امپراتوري شده بود خود را در عين حال قيصر روم ناميد و در صدد احياء روم غربي و متحد كردن دو قسمت روم باستان (روم شرقي و روم غربي) بر آمد و با همين هدف در سال 1480 به ايتاليا لشكر فرستاد كه موفق به تصرف آن و تاسيس روم واحد نشد.
    قسطنطنيه شهري كه به دست محمد دوم گشوده شد به تصميم كنستانتين بزرگ امپراتور روم و با هدف نزديك شدن به پايتخت امپراتوري ايران در كنار خرابه هاي شهر يوناني نشين بيزانتيوم و بر روی آنها ساخته شده است. اين شهر در يازدهم ماه مي سال 330 ميلادي به عنوان پايتخت شرقي امپراتوري روم اعلام شده بود ولي كنستانتين مايل بود كه اسم شهر «رُم نوين» باشد كه اطرافيانش آن را كنستانتينو پوليس (پوليس به معناي شهر) خواندند و به همين اسم كنستانتينوپل (قسطنطنيه) باقي ماند.
    محمد فاتح كه در سي ام مارس 1432 به دنيا آمده بود و در سوم مي 1481 درگذشت با همه تعصبي كه در اسلام داشت پس از تصرف قسطنطنيه به پيروان ساير اديان آزادي كامل داد و موافقت کرد انجيل را به زبان تركي ترجمه کنند و حكومت شهرهاي متصرفه در بالكان و آناتولي غربي را به حكام محلي سابق (بزرگان اين شهرها) سپرد و به تاسيس مدرسه و دانشگاه و تاليف و ترجمه كتاب همت گماشت و تلاش بسيار كرد كه اديبان و دانشمندان فراركرده از قسطنطنيه (درجريان محاصره) را به اين شهر باز گرداند و ....
    محمد فاتح بر زبان فارسي مسلط بود و از همان زمان بسياري از واژه هاي فارسي وارد تركي عثماني شده است. محمد فاتح حكام محلي را لقب پادشاه داد كه بعدا اين واژه به «پاشا» تبديل شد. در زمان او بسياري از مكاتبات به زبان فارسي صورت مي گرفت. يكي ديگر از كارهاي مهم محمد فاتح نوشتن قانون و ضابطه بود كه اين قوانين را بعد از او، سلطان سليمان تكميل كرد و براي مجازات قانون شکنان، دادگاه تاسيس کرد كه با اين عمل شهرت «قانوني» به دست آورد و سليمان قانوني خوانده شد.
    مورخان در تقسيم بندي دوره هاي تاريخي، روز تصرف قسطنطنيه را آخرين روز قرون وُسطا يا «مدي وال» خوانده اند (كه از دو واژه يوناني مديوس و اوو گرفته شده است). اين دوره تاريخي ده قرن طول كشيده بود.
    با پايان يافتن قرون وسطا كه قرون ظلمت در اروپا هم خوانده شده است، قرون جديد آغاز شد كه عصر رُنسانس (تجديد حيات علوم و ادبيات و فلسفه و هنر) و روشنگري است و انتشار كتابهايي كه دانشمندان بيزانتيوم در جريان محاصره قسطنطنيه با خود به ايتاليا برده بودند عامل عمده آغاز رنسانس شناخته شده است زيرا كه اروپاييان از طريق اين کتابها با علوم، فلسفه، هنر و ادبيات يونان قديم، ايران و عرب آشنا شدند و به تحول خود ادامه دادند. همچنين با پيدايش يك قدرت بزرگ در خاور نزديك و قطع ارتباط زميني اروپاييان با آسيا، تلاش براي اكتشاف راههاي دريايي آغاز شد كه کلونياليسم پديد آمد و سرآغاز بدي براي ساير قاره ها بود.
    در قرن 15، اروپاييان كه راه زميني به شرق را بر خود بسته ديدند به يافتن راههاي دريايي دست زدند و از اين طريق خود را به شرق کره زمین رسانيدند، آن هم تا آخرين نقطه شرق. درجريان همين تلاش، اواخر همان قرن، اروپاييان برحسب اتفاق به قاره آمريكا رسيدند. از اين تلاش اروپاييان، كليسا نيز حمايت مي كرد. براي مثال: فرمان ماه مي 1493 الكساندر ششم پاپ درباره مالكيت اراضي مكشوفه! (به نوشته پاپ، «مكشوفه!» حال آن كه تمدن بوميان مكزيك دست كمي از ساير ملل جهان نداشت؛ مکزيکي ها فقط توپ و تفنگ نداشتند)، كه این فرمان اواخر ماه مي آن سال به دست پادشاه وقت اسپانيا رسيد. در اين فرمان كه چند ماه پس از رسيدن كريستف كلمب به قاره آمريكا امضاء شده بود، پاپ مالكيت هر زميني واقع در غرب «جزاير آزور» را (نيمه راه قاره هاي اروپا و آمريكا در اقيانوس اطلس) كه اسپانيائي ها به آنجا برسند از آن دولت اسپانيا دانست. با اين فرمان، پاپ اراضي داراي مالك و متعلق به بوميان را كه هزاران سال در آنجا زندگي مي كردند به اسپانيايي ها بخشيد، دستوري كه در همان زمان هم برخي آن را مغاير آموزش هاي مسيح و نقض حق مالکیت (بومیان) تفسير كرده بودند. طبق اين منشور، پاپ اراضي شرق آزور از جمله جزاير خليج فارس، اندونزي و ... و هر نقطه در شرق را که پرتغالي ها ضمن دريانوردی به آنجا برسند به آنان بخشيد كه بيشتر مورخان آن را نقطه تاريكي در تاريخ بشر خوانده اند. پاره ای از مورّخان، دوران معروف به قرون جدید را عصر استعمار ـ استعمار ملل بی تفنگ و ناآگاه ـ و نیز عصر جنگ قدرت های اروپایی باهم برای کسب برتری نام نهاده اند.
    تحليلگران «تاريخ جاري» نوشته اند؛ سلطه قدرت های ارپایی بر شرق و نقاط دوردست كره زمين به منظور آقايي كردن، استثمار و به دست آوردن مواد خام كه از قرن 16 آغاز شده است در دوران معاصر (دوران پس ازعصر تاریخی معروف به قرون جدید) همچنان با چند بار تغيير لباس دادن ادامه یافت و شکل تازه استثمار در موارد بسيار با كمك سران برخي دولتهاي محلي (عمدتا ناشي از بي اطلاعي و ندانمکاري و علاقه مندي آنان به حفظ مقام خود به هر قیمت) انجام شده است.
    از پدیده های تاریخ معاصر که متعاقب دوران قرون جدید رقم خورده است گسترش انتشار کتاب [و در قرن 21 همچنین به طریقه دیجیتال = ای ـ بوک] و کشش فراوان به کتاب خوانی و بویژه آگاه شدن مردم از گذشته خود، ورود رسانه های همگانی به صحنه و تکامل ابزارهای خبر و نظر رسانی، تکامل علوم و فنون، افزایش سریع نفوس و بیش از ظرفیت منابع کره زمین که ریشه مسائل جهانی امروز و فرداست، انتشار و رواج فرضیه های سوسیالیستی و ایسم های گوناگون ازجمله «آنارشیسم یعنی تامین عدالت و در مواردی حتی با حذف اقتدار دولت و شورایی و سندیکایی شدن امور ازجمله با توسل به ترور و ...» است. پیدایش این فرضیه نتیجه بی اعتنایی دولت ها به شرایط روز و اندرز روشنفگران برای حل مسائل و تامین خواست مردم بود. آنارشیست ها یک قرن پیش بسیاری از سران کشورها و دولتها را ترور کردند و اینک [قرن 21] بیم از احیاء آن می رود. دوران معاصر شاهد دو جنگ جهانی پُرتلفات و چند جنگ منطقه ای و پیدایش جنگ افزار تازه ای به نام سلاح هسته ای بوده است که این جنگ افزارمرگبار و ویرانگر در عین حال از وقوع جنگ جهانی دیگری جلوگیری کرده است. در دوران معاصر، سوسیالیسم مارکسیستی در یک سوم از جهان پیاده شد ولی چون به طریقه انقلاب پرولتاریایی (جهش در پیاده کردن نظام بدون دادن آموزش قبلی به مردم، حذف فوری و بی درنگ مدیران میانی پیشین، تصفیه های خونین، فراری دادن و خانه نشین کردن اصحاب حرفه و تحصیلکردگان، سپردن امور به افراد بی تجربه ولی طلبکار انقلاب و ...) قدرت یافته بود شکست خورد و فروپاشید. دولت های دارای نظام کاپیتالیستی ـ لیبرالیستی به تسریع شکست خوردن نظامهای مارکسیستی کمک کردند. دوران معاصر یک جنگ سرد میان دو ابرقدرت محصول جنگ جهانی دوم را تجربه کرد و اینک (دهه دوم قرن 21) با پیدایش قدرت های در حال طلوع دیگر و خیزش روسیه به بازگشت به جایگاه پیشین، وقوع جنگ های سرد دیگری که این بار ابزار برتر آن اینترنت و شبکه های آن و آنلاین ها هستند قابل پیش بینی است. سازمان ملل که از پدیده های دوران تاریخی معاصر است به علت ساختار آن [بی اقتداربودن مجمع عمومی آن که در حد یک سالن کنفرانس و سخنرانی است و تصمیماتش ضمانت اجرایی ندارد و انحصار حق رد ـ وتو ـ در دست 5 دولت فاتح جنگ جهانی دوم است و ...] تا کنون بنیادی فایده بخش نبوده و عملکرد منفی شورای امنیت این سازمان در قبال لیبی در سال 2011 که مغایر اختیارات آن بود ثابت کرد که ابزاری در دست چند قدرت بیش نیست. اخطار 17 می 2012 (پنجشنبه) دميتري مدودیف Dmitry A. Medvedev نخست وزیر روسیه در نشست جهانی حقوقدانان در سن پترزبورگ نقطه عطفی تلقی شده است که با تاکید گفت: "مداخلات و تحریکات در کشورهای دارای حاکمیت ملی ممکن است سریعا و ناخواسته به جنگ ـ یک جنگ اتمی بیانجامد. تحریم های خودسرانه در مورد ملل مورد نظر نمی تواند اوضاع را بهتر و نظر تحریم کنندگان را تامین کند [مقاومت ملت مورد تحریم را شدت می دهد]، با ایجاد انقلاب ساختگی و طراحی شده در یک کشور طبق برنامه و طرح دولت و بلوک دیگر با هدف اجرای سیاست های خود[فرمول لیبی] تنها رادیکالها و عقده دارها به قدرت می رسند و مسائل و نا آرامی و نارضایتی بیشتر می شود. این وضعیت [نظم جهانی] قابل قبول و دوام یافتنی نیست.".
Dmitry A. Medvedev


    ايران كشوري كوچك و ناآشنا نبود كه اروپاييان قرن 16 با فرستادن چند كشتي توپدار و شماری نظامی تفنگدار بر آن مسلط شوند و لذا در مورد ایران از راههاي ديپلماتيك و بازی های مربوط وارد شدند و دولت صفويه را بر ضد عثماني برانگيختند و باعث تضعيف هر دو دولت شدند و چون نوبت به قاجاريه رسيد و متوجه ضعف ها و آلودگی هاي سران آن و قحط الرجال در ايران شدند دامنه نفوذ خودرا گسترش دادند، ایران را کوچک و کوچکتر کردند كه نزديك بود استقلال و حاکمیت خود را هم از دست بدهد زیراکه نگران بودند که ناگهان یک اردشیر پاپکان پیدا شود و دوباره آن را ابرقدرت و بزرگ شرق کند و به نظر می رسد که این نگرانی از میان نرفته و به باور چند تحلیگر و تینک تانک (اندیشکده ـ انستیتوهای بررسی رویدادها و پالیسی ها)، به نظر می رسد که سیاست کانتینمنت شوروی (سابق) عملا تبدیل به کانتینمنت ایران شده و با عملیات نظامی معاصر در کویت، افغانستان و عراق و قراردادهای استراتژیک دوجانبه با این ممالک و وجود پیمان های و قرار ـ مدارهای قدیمی با همسایگان دیگر و اقدامات و تحولات تازه، کانتینمنت ایران جز در نواحی ارمنستان و روسیه تکمیل شده باشد. به نظر همین تحلیلگران، مسیر تحولات نشان می دهد که عمر نظام جهانی جاری که با فروپاشی شوروی برقرار شده است طولانی نخواهد بود، سطح تولید و مصرف برخی از کشورها بالا رفته و نیاز مبرم به مواد خام و بازار فروش دارند و می دانیم که مسائل و رقابت های اقتصادی هستند که رویداد و «تاریخ» می سازند. به هر حال در جهان فردا ملتی پیروز و مُرّفه و شاد خواهد بود که عاری از فساد و تباهی باشد و مدیریت خوب داشته و حقوق همگان در آن رعایت شود زیراکه انسان امروز با دسترسی انبوه و آسان به اطلاعات، حقوق خود و واقعیت ها را می شناسد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
255 کشته تلفات گردباد سن لوئی ـ نگاهي به تاريخچه اين شهر ـ گردبادهاي پرتلفات سال 2011 آمريکا
گردباد
27 می 1896 یک گردباد شدید در غرب ایالت میسوری آمریکا (منطقه ای که شهر سن لوئی در آن واقع شده است) 255 تن را کشت و به پول امروز میلیاردها دلار زیان وارد ساخت. ایالت های مرکزی و جنوبی آمریکا به سبب موقعیت اقلیمی دائما در معرض گردباد هستند که گاهی سرعت باد به بیش از دویست کیلومتر در ساعت می رسد و سالی نیست که در این مناطق از این تلفات و زیانها روی ندهد. شهر سن لوئی (سنت لوئیس) که گردباد 27 می 1896 در آنجا روی داد در سال 1764 توسط دو فرانسوی در محل تلاقی دو رود «می سی سی پی» و «میسوری» ساخته و نام لوئی نهم پادشاه وقت فرانسه برآن گذارده شده است. «لا سال» فرانسوی بعدا سراسر دره می سی سی پی و مناطق مرکزی ایالات متحده امروز ـ از شیکاگو تا نیوارلئان را لوئیزیانا و متعلق به فرانسه اعلام کرد. دولت فرانسه در پی جنگهای هفت ساله اروپا، این منطقه بسیار بزرگ را به اسپانیا باخت که ناپلئون با تصرف اسپانیا باردیگر آن را مالک شد و در سال 1803 به دولت واشنگتن فروخت. از آنجاکه مهاجران انگلیسی شرق آمریکا (ایالات 13 گانه) از مسیر سن لوئی به غرب و ساحل غربی کوچ می کردند، سن لوئی به دروازه عبور (گیت وی) معروف شد و به این مناسبت در قرن 20 یک طاق بسیار مرتفع در آنجا ساخته شده است. سن لوئی که همچنان در معرض گردباد (تورنیدو) قرار دارد با حومه اش دارای 3 میلیون جمعیت است. واژه «تورنیدو = گردباد» در زبان انگلیسی از کلمه «توناره» لاتین [در پارسی؛ تنوره] گرفته شده که اسپانیایی ها «تنورادا» می گویند.    «گردباد» از برخورد هوای سرد و خشک با هوای گرم و مرطوب بوجود می آید. در آمریکا (ایالات متحده) جلگه پهناور میان رشته کوههای راکی Rocky Mountains و رشته کوههای اپلیچین Appalachian Mountains ـ شامل چند ایالت و معروف به «Plains States»، منطقه ای مستعد پیدایش گردباد است زیراکه در آنجا هوای سرد و خشک آمده از کانادا با هوای گرم و مرطوب آمده از خلیج مکزیک با هم تلاقی می کنند. هرسال به طور متوسط 1274 گردباد و توفان هایی از این دست در این منطقه روی می دهد و تلفات و زیان مالی وارد می سازد. روزنامه نگاران از سال 1904 این منطقه را تورنیدو الی Tornado Alley خطاب می کنند که مصطلح شده است. از میان ایالات واقع در تورنیدو الی؛ به ترتیب تکزاس شمالی غربی، کانزاس، میسوری، اکلاهما و نبراسکا گردبادخیزترند.
    در ماه می 2011 چند گردباد در «تورنیدو الی» آمریکا و بویژه شهر ژاپلین Joplin ایالت میسوری 520 کشته برجای نهاده است. شمار تلفات شهر ژاپلین به تنهایی 139 نفر کشته، دهها ناپدید و صدها مجروح بوده است. شدت توفان 22 ماه می 2011 شهر ژاپلین حدود 200 مایل در ساعت (320 کیلومتر) گزارش شده است. گردباد در سال 1953 در ایالات متحده 519 تن را کشته بود. علت سنگین بودن زیانهای مالی ناشی از گردباد؛ چوبی بودن منازل است. ساختمانهای آجری ـ سیمانی آسیب کمتری دیده اند.
    بعد از ظهر دوشنبه 20 ماه مي 2013 گردباد (تورنيدو) ديگري شهر مور Moore در ايالت اکلاهماي آمريکارا زير و رو کرد. در اين رويداد 1200 خانه و دو دبستان از ميان رفت، 26 تن کشته و 386 نفر ديگر مجروح شدند. اين گردباد چهار ميليارد دلار زيان مالي وارد ساخته است.
    
منطقه گردبادخير آمريکا


    
مجموعه عکسهايي از خرابي هاي شهر ژاپلین ـ ساختمان آجري آسيب کمتري ديده است ـ عکسها از خبرگزاري چين


    
تصوير يک گردباد ديگر

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نخستین پرواز جنگنده فانتوم (اف ـ 4)


جنگنده فانتوم (اف ـ 4) که تولید آن از 1958 تا 1979 ادامه داشت نخستین پرواز آزمایشی خودرا 27 ماه می 1958 انجام داد. این جنگنده که از سی ام دسامبر 1960 به نیروی دریایی آمریکا تحویل داده شد و در جنگ ویتنام بکار رفت ساخت کارخانه مکدانل ـ داگلاس آمریکاست و در آغاز کار برای نیروی دریایی (پرواز از ناو هواپیمابر) ساخته شده بود که بعدا به نیروی هوایی نیز داده شد. از این نوع جنگنده پنج هزار و 195 فروند ساخته شد که علاوه بر آمریکا، نیروی هوایی چند کشور دیگر از جمله ایران از آن داشته اند و در می 2010 استفاده از 631 فروند از این نوع جت ادامه داشت. بعدا جت های اف ـ 15 و 16 جای آن را در نیروی هوایی آمریکا و جنگنده های اف ـ 14 در نیروی دریایی گرفتند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
رويدادي به ظاهر کوچک! كه فروپاشي شوروي را تسريع كرد
ماتياس رست در دادگاه مسکو
28 ماه مي سال 1987 يك جوان آلماني به نام «ماتياس رست» كه خلباني يك هواپيماي كوچك از نوع «سسنا 172ـ بي» را به دست داشت پس از بنزين گيري در فرودگاه هلسينكي (كشور فنلاند) بدون اين كه سيستم دفاع ضد هوايي شوروي متوجه آن شود از مرز اين اتحاديه گذشت و پس از صدها كيلومتر پرواز در آسمان شوروي در انتهاي پل منتهي به ميدان سرخ مسكو و نه چندان دور از ديوار كاخ كرملين فرود آمد. وي دستگير و محاكمه شد ولي همين كار او ضعف هاي ابرقدرت شوروي را كه نتوانست يك هواپيماي غير مسلح را رهگيري كند آشگار و آسيب پذيري اين كشور را كه پيشگام تسخير آسمانها و از پاي درآورنده ماشين جنگي هيتلر بود عيان ساخت. گورباچف رهبر وقت (به قول بسياري: خائن بزرگ) از اين موضوع براي سركوب كردن مخالفان برنامه هاي خود: نوسازي (نظام اقتصادي) و فضاي باز (سياسي) استفاده كرد و ژنرال سوكولوف وزير دفاع و ژنرال كولدونوف فرمانده دفاع ضدهوايي شوروي و 2000 افسر ارشد ديگر را بركنار كرد و راه براي فروپاشي شوروي بيش از گذشته باز شد. ماتياس بعدا به جرم عبور غيرقانوني از مرز به هشت سال زندان محكوم شد ولي 14 ماه و چند روز بعد آزاد گرديد!!. ريشه اين ماجرا همانند ساير جرياناتي كه منجر به فروپاشي شوروي شد هنوز در پرده ابهام باقي مانده است و مورخان بي طرف (كه از كمك مالي يك دولت و يا يك بلوك استفاده نمي كنند) به علت ضعف امكانات هنوز موفق به كشف اين اسرار نشده اند. فروپاشي شوروي بزرگترين رويداد آرام (بدون جنگ و خونريزي) در تاريخ بشر بوده كه سودي هم نبخشيده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
«ال گور» روش کار «جورج بوش» در ماجراي عراق را نادرست خواند
اظهارات «ال گور» معاون رئيس جمهوري سابق آمريكا در دانشگاه نيويورك بر ضد حكومت جورج بوش (پسر) كه صداي او هنگام ايراد نطق، از فرط خشم شبيه به نعره و شديدالحن بود بيست و هشتم ماه مي 2004 در رسانه هاي آمريكا به همان گونه منعكس شده بود.
    ال گور كه در انتخابات رياست جمهوري آمريکا در نوامبر سال 2000، در مجموع، راي بيشتري آورده بود ولي جورج بوش با راي ديوان عالي آمريكا (اكثريت پنج بر چهار) برنده انتخابات اعلام شد در نطق خود گفت: حكومت بوش با روش خود در عراق، آمريكا را در انظار جهانيان شرمسار ساخته است، و خواست كه شش تن از همكاران نزديك بوش از جمله وزير دفاع و مشاور امنيت ملي او و نيز مدير «سيا» بركنار شوند. وي در نطق يك ساعته اش گفت كه روش کار بوش در قبال عراق نادرست بود و با ناراضي تراشي در سطح جهان، مخالفت با آمريکا و حتي خطر تروريسم افزايش داده است.
    گور گفت: يک مورد از روش غلط بوش اين بود که با ارائه اسناد ساختگي، (وجود اسلحه كشتار جمعي در عراق و ارتباط اين دولت با القاعده) زمينه حمله نظامي به عراق را آماده ساخت. گور در اين سخنراني بارديگر خواست كه سران سازمانهاي امنيتي آمريكا و مشاوران بوش از ميان كساني انتخاب شوند كه دست كم «كارايي مختصري!» را داشته باشند. وي گفت كه صدها ميليون آمريكايي، از هر نسلي، با مشاهده تصاوير زننده عراقي ها در زندان ابوغريب از فرط خشم به جوش آمدند و سادگي است اگر قبول كنيم كه اين شكنجه ها كار چند دژبان رديف پايين بوده است، دستور از مافوق داشته اند. همچنين مشاهده صحنه هاي انفجارهاي انتحاري و تصاوير گريه و زاري زنان عراقي. [گور نگفت که برکنار کردن رژيم صدام حسين اشتباه بود، تنها روش کار را نادرست توصيف کرد].
يک نمونه از عکس هايي که «ال گور» به آن اشاره کرده بود ـ بانوي عراقي که 3 فرزند خودرا در يک انفجار از دست داده ديوانه وار شيون مي کند

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
شورش به پشتیبانی از سردسته باند مواد مخدر!
زدو خورد ساکنان منطقه فقیر نشین تریولیTrivoli ـ نه چندان دور از شهر کينگستون پايتخت جزیره جامائیکا با پلیس و نظامیان این کشور تا 28 می 2010 هفتاد کشته داشت. شورش این منطقه 23 می 2010 به حمایت از کریستوفر کوک Christopher Coke گرداننده یک دسته قاچاق موادمخدر و باند گانگستری آغاز شده بود!. این حلبی آباد نشینان با توسل به خشونت کوشیدند که مانع استرداد کریستوفر کوک به ایالات متحده شوند. کریستوفر در ایالات متحده متهم به حمل مواد مخدر از آمریکای لاتین به این کشور شده است. گزارش ها روشن نکرده است که چرا تنگدستان تریولی از سردسته باند قاچاق این چنین حمایت کردند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
شمار سلاحهاي اتمي انگلستان
وزیر امور خارجه انگلستان 27 مي 2010 فاش کرد که این دولت دارای 225 سلاح هسته است. وی گفت که از این شمار تنها 160 کلاهک اتمی قابل استفاده فوری هستند. این وزیر با تاکید گفت که تصمیم براین است که شمار سلاحهای اتمی انگلستان از این دو رقم تجاوز نکند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ملکه زيبايي و باند قاچاق مواد مخدّر
Angie S. Valencia
انجی والنسیا Angie Sanclemente Valencia ملکه زیبایی سال 2000 کشور کلمبیا 26 ماه می 2010 در آرژانتین به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت شد. وی متهم است که برای ترافیک مواد مخدر باندی از زنان زیبا تشکیل داده بود. انجی از طریق این زنان، کوکائین محصول کلمبیا را به مکزیک و از آنجا به سایر نقاط جهان از جمله ایالات متحده آمریکا منتقل می کرد. قبلا نیز ملکه زیبایی مکزیک به عنوان همدست قاچاقچیان مواد مخدر دستگیر شده بود.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 29 مي
 • 1867:   پادشاه اتريش عنوان امپراتور اتريش ـ هنگري (مجارستان) به دست آورد زيرا كه مجارستان به نوعي ضميمه اتريش شده بود.
 • 1880:   اسوالد سپنگلر Oswald Spengler فيلسوف و تاريخنگار آلماني که زوال غرب را پيش بيني کرده و تحت اين عنوان کتابي نوشته است به دنيا آمد. وي که در 1936 درگذشت در رساله اي اثبات کرده است که انحطاط تمدن به زوال و فروپاشيدگي يک نظام مي انجامد. اسوالد در کتابي ديگر با عنوان سوسياليسم پروسي (آلماني) نوشته است که هر نظام و حتي نظامهاي سوسياليستي براي بقاء بايد راه ناسيوناليسم به پيمايند زيراکه تقويت و تامين رفاه و پيشرفت يک ملت و يا کشور که هدف دولت آن است يعني خدمت به ناسيوناليسم، و يک دولت که براي کشور و ملت ديگر تلاش نمي کند.
  پشت جلد کتاب زوال غرب با عکس سپنگلر

 • 1940:   در جريان جنگ جهاني دوم، نيروهاي آلمان تصرف بلژيک را تکميل کردند و «ليل» را در فرانسه متصرف شدند.
 • 1943:   گوشت و پنير در آمريکا (ايالات متحده) جيره بندي شد.
 • 1985:   در جريان زد و خورد بر سر بازي فوتبال در استاديوم ورزشي هيزل در شهر بروكسل 39 تن كشته و شمار زيادي مجروح شدند.
 • براي اطلاع  سپيده دم به زبان انگليسی

     

  از آنجا كه تلاش پيگير چندين ساله ناشر اين سايت (تاريخ ايرانيان به صورت روزشمار آنلاين) با نيم قرن تجربه روزنامه نگاري و تحصيلات مربوط، براي تجديد پروانه روزنامه چاپي «سپيده دم» جهت انتشار در ميهن گرامي به جايي نرسيده است و از سوي ديگر «روزنامك» را به فارسي به صورن آنلاين منتشر مي سازد؛  تصميم گرفته كه به زودي به انتشار سپيده دم آنلاين به زبان انگليسي در نشاني زير اقدام كند كه حاوي اخبار و عكسهاي جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ايران از منابع انگليسي زبان خواهد بود:

  www.IranianDawnNewspaper.com

   

  روزنامک


  اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» که به شماره ثبت 25178/92 ثبت شده است حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته - تاريخ» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
   همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس 78 ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
  «روزنامک» که از نوامبر 2003 (21 آبان 1982) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره یکم نسخه چاپی روزنامک نيز در اپريل 2014 (ارديبهشت 1393) در تهران منتشر شد و انتشار آن ادامه يافته است.

  نسخه آنلاين: www.rooznamak.com

  نسخه چاپی: www.rooznamak-magazine.com


   
   

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com