Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
      خورشيدي

 
22 سپتامبر
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 22 سپتامبر
ايران
آغاز جنگهاي ايران و روم در دوران شاپور دوم
جنگهاي 13 ساله ايران و روم در دوران حكومت شاپور دوم (ذوالاكتاف) از دودمان ساسانيان 22 سپتامبر سال 337 ميلادي آغاز شد كه در «تاريخ عمومي» به جنگهاي دور اول معروفند. جنگهاي دور دوم از سال 359 آغاز شدند. در هر دو دور، ايرانيان پيروز شدند. در دور اول، كه جنگ تا سال 350 طول كشيد، روميان هرچه را كه در شرق مديترانه به دست آورده بودند از دست دادند و در دور دوم، امپراتورشان هم كشته شد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزي كه عراق جنگ هشت ساله با ايران را آغاز كرد
در نخستين حمله هواپيماهاي عراقي به تهران، دو هوپيماي ايران در قسمت نظامي فرودگاه مهرآباد روي باند منهدم شد


    حمله نظامي عراق به ايران كه از روزهاي قبل از آن پيش بيني شده بود، 31 شهريور 1359 (22 سپتامبر 1980) آغاز شد كه پيامدش يك جنگ هشت ساله بود و برخلاف تصور قبلي غرب، ايران در اين جنگ پُرتلفات و پُرهزينه حتي يك وجب از خاك خود را از دست نداد. مروري بر روزنامه هاي چاپ تهران در شهريور ماه آن سال نشان مي دهد كه همزمان با انتخاب نخست وزير براي جمهوري اسلامي، از نيمه اين ماه زد و خورد هاي مرزي عراق و ايران رو به شدت گذارده بود كه بعد از ظهر 22 سپتامبر ناگهان نيروي هوايي عراق تهران، تبريز، همدان، كرمانشاه، شهر كُرد و شهرهاي خوزستان را مورد حمله قرار داد و همزمان ناوچه هاي آن كشور به سواحل ايران تا بوشهر تعرض كردند و متعاقب آن نيروي زميني عراق تعرّض به ايران را آغاز كرد. طبق اعلاميه هاي شماره 20 تا 28 وزارت دفاع اجمهوري اسلامي، در نخستين روز تعرض، نيروي هوايي عراق بيش از 11 جنگنده و چهار ناوچه از دست داد و هواپيماهاي نظامي ايران متقابلا پايگاههاي عراق در كوت الاماره، شعيبيه، واسيله، ام القصر و سپس بغداد را مورد حمله متقابل قرار دادند. اين جنگ که (برغم ميثاق بين المللي) بدون اعلان قبلي، از سوي عراق آغاز شده بود از آن پس به صورت تمام عيار ادامه يافت.
    بيستم سپتامبر 1980 و در آستانه حمله نظامي تمام عيار عراق به ايران، احتمال اين جنگ در ديدار مارگارت تاچر نخست وزير انگلستان با وزير امورخارجه كابينه اش مطرح و بررسي شده بود. تاچر در صفحه 91 كتاب خاطرات خود درباره اين ملاقات نوشته است: به وزير امور خارجه گفتم كه در اين نظر كه ايران در مدتي كوتاه از پاي درخواهد آمد شريك نيستم و دليل آوردم كه ايران داراي يك نيروي هوايي موثر است، و محاسبات صدام حسين از فروپاشيدگي ارتش ايران درست نيست زيرا كه افراد و سلاحهاي اين ارتش باقي هستند و .... هشت سال بعد نظر من تاييد شد زيرا كه عراق جز در هفته هاي اول جنگ پيشرفتي نداشت و مقروض و زمينگير شد و ....
     اصحاب نظر گفته اند: اگر صدام حسين با ايران وارد جنگ نشده بود؛ با كويت و سعودي اختلاف نظر مالي پيدا نمي كرد، دست به اشغال نظامي كويت نمي زد، در نطق هاي خود زندگاني شخصي خاندانهاي سلطنتي اين دو كشور را به زير حمله و انتقاد نمي كشيد كه به كينه دائمي مبدل شد، همسايگان خود را از دست نمي داد (كه در روز مبادا جايي براي فرار به آنجا و پناهنده شدن داشته باشد) و كشورش در سال 2003 به اشغال نظامي آمريكا درنمي آمد و به اين روز نمي افتاد، خودش هم با آن خفت دستگير و اعدام نمي شد و ....
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
دنياي هنر
زادروز پرويز ياحقي موسيقيدان شهير ايران و روزنامه نگار بنام
Parviz Yahaghi

پرويز ياحقي آهنگساز نامدار ايران (كه در شناسنامه اش «صديقي پارسي» است و ترجيح داده است كه پس از دايي هنرمندش به نام وي «ياحقي» خطاب شود) 31 شهريور 1317 به دنيا آمد. ياحقي كه چند سال پيش فوت شد دهها سال آهنگ ساخت و از ويولنيست هاي بزرگ جهان بشمار مي رفت در عين حال روزگاري يك روزنامه نگار ماهر و زبردست بود و زماني عنوان بهترين خبرنگار پارلماني ايران را به دست آورده بود.
     درخشان ترين كار روزنامه نگاري پرويز، گزارشگري برنامه «درگوشه و كنار شهر» براي راديو ايران درسالهاي 1341 تا 1343 بود که مبتکر و مدير اين برنامه ناشر این مجله و مؤلف تاريخ آنلاين برای ایرانیان (نوشيروان کيهاني زاده) بود. اين دو براي تهيه اين برنامه بسيار جالب و آموزنده، هر روز (بدون تعطيل) به كلانتري هاي پليس، پاسگاههاي ژاندارمري، بيمارستانهای شهر، دادسراهاي نواحي تهران و دادگاهها سر مي زدند و مصاحبه با طرفين ماجرا انجام مي شد و هر مطلب با دادن اندرز و ذكر ضوابط و قوانين مربوط و اشاره به مراحل دادرسي پايان مي يافت و همان روز در ساعت چهار و نيم بعد از ظهر به پخش راديو داده مي شد. هر برنامه 30 دقيقه اي شامل سه تا چهار مطلب بود كه همان روز و يا شب پيش از آن اتفاق افتاده بودند. جالب است که بدانيد همه هزينه تهيه اين برنامه براي راديو ايران ـ هرماه يک هزار و هشتصد و شصت تومان (دويست و 66 دلار) بود. راديو ايران در آن زمان تنها داراي يک استيشن واگن بود که اختصاص به رسانيدن گويندگان خبر به محل کار داشت و در نتيجه، مجريان برنامه در گوشه و کنار شهر از اتومبيل خود ـ بدون تحميل مالي بر سازمان راديو استفاده مي کردند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو دانش
زادروز «فاراده»
22 سپتامبر زادروز فاراده (Michael Faraday) فيزيکدان است که در 1791 به دنيا آمد.
    وي قواعد موتورهاي برق و چارج الکترو ستاتيک را به دست آورد و حرکت ايونها را در مايع هنگام چارج کشف کرد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو رسانه‌ها
زادروز ابراهیم صفایی روزنامه نگار
31 شهریور (22 سپتامبر) زادروز ابراهیم صفایی روزنامه نگار است که در سال 1318 (1939میلادی) در صفائیه خراسان به دنیا آمده است. وی از سال 1338 (1959) وارد کار روزنامه نگاری شده است، نخست در مشهد، سپس در تهران و پس از آن در آمریکا. ابراهیم از دهه 1340 عضو تحریریه روزنامه اطلاعات شد و تا دبیری میز خبر و سال ها میز اخبار سیاسی بالا رفت. همزبان با کار در روزنامه اطلاعات، وی در سال 1350 در تاسیس خبرگزاری رادیو ـ تلویزیون به غلامحسین صالحیار ـ روزنامه نگار بنام ایران کمک کرد و یک سال هم برای رادیوتلویزیون دولتی ایران، خبر تهیه کرد و نوشت.
    در جریان انقلاب ایران، ابراهیم دچار بیماری قلبی شد و برای درمان به آمریکا انتقال یافت و در اینجا، زیر عمل جرّاحی تعویض قلب قرارگرفت و بناچار ماندگار این کشور شد. پس از بازیابی سلامت خود، از آنجا که روزنامه نگاری «عشق» است و دوری عاشق از عشق، سخت و دردناک، ابراهیم در لس آنجلس به انتشار مجله «نسل نو» دست زد و سپس به کار چاپخانه داری و انتشارات پرداخت که ادامه دارد. در این کسب و کار، دو دختر ابراهیم صفایی به او کمک می کنند. ابراهیم صفایی که در مهربان بودن شهرت ویژه دارد هیچگاه ارتباط خودرا با همکاران مطبوعاتی قطع نکرده و از بذل کمک دریغ نمی کند. او همچنان در لس آنجلس زندگی می کند و در سفر به ایران به همکاران قدیم و موسسه مطبوعاتی اطلاعات سر می زند تا دیدارها تازه شود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
روزي که محمد قوچاني روزنامه نگار معاصر ايران به دنيا آمد
Mohammad Ghoochani

محمد قوچاني روزنامه نگار معاصر سي و يکم شهريور ماه 1355 به دنيا آمده و در اين سن نسبتا کم، ره صد ساله رفته است. او که از استعداد فوق العاده در حرفه روزنامه نگاري برخوردار است دهها سال از ستارگان تابناک آسمان ژورناليسم ايران و دنياي پارسي زبانان باقي خواهد ماند.
     قوچاني از 22 سالگي کار روزنامه نگاري را به صورت تمام وقت آغاز کرد و به ترتيب در روزنامه هاي نشاط، عصر آزادگان و همشهري قلم زد و سپس با تيم خود به روزنامه شرق رفت. پس از توقيف شرق (نخستين توقيف آن)، سردبير اجرايي «هم ميهن» به مديريت غلامحسين کرباسچي شد که اين روزنامه تازه از توقيف خارج شده ظرف مدتي کوتاه (تا زمان توقيف مجدد) از نظر تيراژ و کيفيت مطالب، خود را به صدر روزنامه هاي غير دولتي تهران رسانيد.
    ضميمه معروف همشهري در سالهاي 1381 و 1382 که بر تيراژ اين روزنامه افزود کار قوچاني بود.
    وي در اين سن کم تاليف و مقالات فراوان دارد. در نوشتن خبر به طرز جديد که از دهه 1990 در جهان باب شده و همانا آوردن سابقه خبر در داخل عناصر و پاراگرافهاي اصلي آن است مهارت فراوان دارد. او از علاقه مندان روزنامه نگاري حرفه اي و هواداران انديشه عدم اشتغال روزنامه نگار به امور ديگر (جز تدريس و تاليف) است.
    قوچاني در عين حال در زمينه مديريت تحريريه روزنامه مهارت و استعداد خود را به منصه ظهور گذارده است. وي اين استعداد و نبوغ را از آغاز تاسيس روزنامه شرق در شهريور ماه 1382 که سردبيري اجرايي (مديريت تحريريه) آن را عهده دار شده بود آشگار ساخت و هر وقت هم که فرصت مي يافت، سرمقاله و گزارش تحليلي مي نوشت. کساني که در روزنامه همشهري کار کرده اند مي دانند که راضي کردن محمد عطريانفر از محتواي روزنامه چقدر دشوار است و عطريانفر که روزنامه همشهري «ساخت» اوست و آن را از روز تولد بزرگ کرده بود در سمت سردبير کل (رئيس شوراي سردبيري) روزنامه «شرق» و سپس روزنامه «هم ميهن» همواره از قوچاني ابراز رضايت کامل کرده و اورا به چشم فرزند خود نگريسته و احترام گذارده است و به همينگونه کرباسچي.
    قوچاني و عطريانفر بعدا هردو با همان عناوين مجله "شهروند امروز" را منتشر ساختند. به گفته اصحاب نظر، «شهروند امروز» در زمان انتشار بهترين و حرفه اي ترين مجله اي بود که ژورناليسم ايران در طول تاريخ خود بوجود آورده است. اين مجله دست کمي از مجلات خبري معروف ازجمله نيوزويک و تايم نداشت.
    تاکنون چندبار سر و کار قوچاني که همچنان دست از نوشتن برنداشته به دستگاه قضايي افتاده است که شرح آنها در رسانه ها آمده است. به هر حال قوچاني و همگان چشم به از توقيف خارج شدن «هم ميهن» دارند تا بارديگر در آسمان ژورناليسم ايران بدرخشد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
درگذشت امپراتور رسانه اي آلمان
اکزل سپرينگر Axel Springer امپراتور رسانه اي آلمان 22 سپتامبر 1985 در 73 سالگي درگذشت. در دهه 1960 چهل در صد روزنامه هاي آلمان متعلق به سپرينگر بود. کمپاني او که پس از درگذشتش بکار ادامه مي دهد در سال 1999 مالک 180 روزنامه و مجله ، هفت فرستنده راديويي ، سهامدار عمده يک شبکه تلويزيوني ، تلويزيون کابلي ، سيستمهاي اينترنتي و چندين مرکز نشر کتاب و تهيه برنامه تلويزيوني و فيلم بود ، 14 هزار کارمند و پنج ميليارد مارک درآمد داشت.
    روزنامه نگاري در خانواده سپرينگر موروثي بوده است و پدر و پدر بزرگ او هم روزنامه نگار بودند. وي پس از جنگ جهاني دوم ، در سال 1946 با کسب اجازه از دولت انگلستان - يکي از فاتحان آلمان - در منطقه اشغالي آن دولت (بندر هامبورگ ) يک روزنامه ورشکست و به حالت تعطيل درآمده را خريداري و با آن پايه امپراتوري رسانه اي خود را گذارد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
Neron آماده براي جنگ با ايران
تصور يکي از مجسمه هاي Neron

بيست و دوم سپتامبر سال 66 ميلادي نرون Neron امپراتور وقت روم دستور داد كه براي جنگ با امپراتوري ايران لژيون هاي ايتاليايي كه سربازانش رومي خالص باشند و قدشان كمتر از دو متر نباشد تشكيل شود. برخلاف ايران كه سواره نظامش نيروي اصلي بود و از پياده به عنوان نيروي كمكي و پشتيباني استفاده مي كرد، واحدهاي اصلي رومي ها پيادگان بود و سواران را به عنوان واحد كمك بكار مي بردند. لشكر 5 تا 8 هزار نفري پياده رومي را لژيون (به لاتين: لژيو) مي خواندند. چون ارتش روم در جنگ با ايران موفق نبود، نرون تصميم گرفت كه لژيون هايي صرفا از ايتاليايي ها (روميان خالص) تشكيل دهد و دستور تشكيل اين لژيون ها، طبق لوحي كه فرمان بر آن حك شده است 22 سپتامبر سال 66 ميلادي صادر شده بود، ولي عمر نرون كفاف نداد كه از اين نيرو برضد ايران استفاده كند و كمتر از دو سال بعد (تابستان سال 68 ميلادي) خودكشي كرد.
    اختلاف ايران و روم در آن زمان عمدتا بر سر ارمنستان بود كه چند برابر امروز وسعت داشت.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
آغاز محاصره وين
ارتش عثماني 22 سپتامبر 1526، با استفاده از اختلافات داخلي اروپائيان با هم، شهر وين پايتخت اتريش را محاصره كرد. دولتهاي فرانسه و آلمان به استمداد اتريشي ها پاسخ فوري ندادند. فرانسه حتي با عثماني عهدنامه مودت هم امضاء كرد. محاصره وين كه مدتها طول كشيد عميقترين پيشروي ارتشي از مشرق زمين در اروپاي مركزي بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
مسئله كره
22 سپتامبر سال 1948 جمهوري دمكراتيك خلق كره (شمالي) كه 13 روز پيش از آن اعلام استقلال كرده بود خود را حاكم همه شبه جزيره كره خواند و جمهوري كره (جنوبي) نيز كه در شهر سئول اعلام رسميت كرده بود به همين ترتيب اعلام كرد كه حاكم بر همه كره است و دو دولت به اين ترتيب تقسيم اين شبه جزيره را رد كردند كه نتيجه اش يك جنگ سه ساله بود كه مسئله اي را هم حل نكرد و اين مسئله به همان شدت همچنان تا به امروز ادامه دارد. اين مسئله محصول ضديت دو بلوك متخاصم آن زمان با يکديگر بود.
    جنگ کره در سال 1953 با اعلام آتش بس پايان گرفت. بنابراين حالت جنگ در اين شبه جزيره از ميان نرفته است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
بالتيکي ها - اتحاديه اروپا و ناتو
لاتويايي هاي متعاقب استونيايي ها، اتباع دو كشور منطقه بالتيك، 21 سپتامبر 2003 راي به پيوستن كشورشان به اتحاديه اروپا دادند و به گفته اصحاب نظر، بدون اين كه بدانند بروكسل هم يك مسكو ديگر برايشان خواهد بود و كسي پول و كالاي رايگان به آنان كه سرزمين هايي فقير هستند نخواهد داد. اين دو كشور به اضافه «ليتوي نيا» قبلا از اعضاي اتحاد شوروي بودند. روسها برايشان از جيب خود آپارتمان، مدرسه و بيمارستان ساختند، اما اتحاديه اروپا «كار» مي خواهد زيرا كه جمعيت كشورهاي اصلي آن به سبب فرار مردم از بچه دار شدن رو بكاهش گذارده است.
     در آن سال همين كشورهاي سوسياليستي سابق اشتياق فراوان هم به عضويت در «ناتو» نشان داده بودند و حساب نكرده اند كه همچنان زير دندان روس ها هستند و از اين پس هرگونه جنگي در اروپا، اتمي خواهد بود و بعيد است که اتباع کشورهاي عضو ناتو به آساني حاضر باشند در يک جنگ اتمي تن به مردن دهند. آنان مي دانند که اگر يک سلاح اتمي به مقصد مورد نظر نرسد «فال اوت» مي کند و آدم مي کُشد.
    اين سه کشور بعدا به عضويت "ناتو" و اتحاديه اروپا درآمدند ولي همچنان زير دندان روسيه و داراي يک اقليت روس هستند. جمعيت روس استوني زياد است و گوش به فرمان مسکو.
    يک مفسر سوئدي نوشته بود: "با اينکه طبق اساسنامه ناتو، حمله به يک کشور عضو بمنزله حمله به همه اعضا تلقي خواهد شد گمان نمي رود که ملل عضو ناتو بخواهند که در يک جنگ اتمي بر سر اعضاي سابق جماهيريه شوروي خاکستر شوند. همه تلاش آنان به زنده ماندن و لذت بردن از زندگاني است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
حرفهاي سپتامبر 2003 پوتين و شيراک ـ دفاع پوتين از همکاري اتمي غير نظامي با ايران
شيراک
ولاديمير پوتين و ژاك شيراك (رئيس جمهور وقت فرانسه) كه همانند بسياري از سران كشورها تصميم به ايراد نطق در مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورك داشتند كه سفر به نيويورک در ماه سپتامبر براي شرکت در جلسات مجمع عمومي سازمان ملل فرصتي است براي مذاكره سران دولتها با يكديگر و طرح نظرات، 21 سپتامبر 2003 در دو مصاحبه مطبوعاتي عمومي طولاني نظراتشان را درقبال مسائل روز ابراز داشتند.
     پوتين در مصاحبه اش از همكاري اتمي (در مصارف صنعتي) با ايران دفاع كرد و گفت تلاش ما تنها اين است كه ايران از كمك اتمي روسيه براي ساختن بمب استفاده نكند. پوتين گفت كه غرب در قبال مسائل، رفتار درست ندارد و آمريكا را متهم كرد در حالي كه دم از مبارزه با تروريسم ميزند؛ در كشور قطر محرمانه با سليم خان نماينده تروريستهاي چچن مذاكره مي كند.
     هدف سران دو كشور از برگزاري اين مصاحبه ها اين بود كه حرفشان را زده باشند تا در ملاقات با جورج دبليو بوش امتياز بيشتري به او ندهند.
     اظهارات شيراك عمدتا درباره عراق بود و گفت كه فرانسه با قطعنامه اي در شوراي امنيت موافقت خواهد كرد كه شامل انتقال قدرت به عراقي ها و تامين حاکميت اين کشور باشد.
    اين دو مصاحبه هنگامي صورت گرفت كه در بغداد سخن از اين بميان مي آمد كه جز صنايع نفت، همه شركتهاي دولتي عراق به سرمايه گذاران داخلي و خارجي واگذار شود تا آثار تصميمات سوسياليستي چهار دهه حکومت حزب بعث از ميان برود.
     در اين ميان، شبكه تلويزيوني سي. بي . اس در مجله خبري معروف به «60 دقيقه» كه يكشنبه شب (21 سپتامبر) پخش شد ضمن مصاحبه با چند آگاه نشان داد كه «چني» معاون رئيس جمهور وقت كمك كرده است كه كمپاني هاليبورتن كه خود، قبلا رئيس آن بود مقاطعه هاي بزرگ در عراق به دست آورد و ....
    مجمع عمومي سازمان ملل داراي اختيارات اجرايي نيست و سران دولتها از نشست سالانه آن در ماه سپتامبر براي ايراد نطق و بيان نظرات خود و يا انتقاد از دولتهاي ديگر استفاده مي کنند ـ بمانند يک تريبون آزاد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نشست 15 سپتامبر 2008 سانتياگو
از بیستم تا بیست و دوم سپتامبر 2008 اظهار نظرها در رسانه ها روي تاثير اتحاد لاتين هاي آمريكا بود.
    نشست 15 سپتامبر 2008 سانتياگو مركب از سران كشورهاي آمريكاي لاتين و عمدتا چپگرا كه ظرف چند ساعت به «اوو موراليس» رئيس جمهور بوليوي چراغ سبز داد كه يك فرماندار ياغي را تحويل دادگاه دهد و با مابقي از موضع قدرت مذاكراه كند يك رويداد تاريخي توصيف شده بود كه در قاره آمريكا قبلا سابقه نداشت. هوگو چاوس كه در پي شركت در نشست سانتياگو بطور غير منتظره عازم روسيه، بلاروس، فرانسه و پرتغال شده بود، اين سفر را از كوبا آغاز کرد تا به قول تفسيرنگارن رسانه هاي آمريکا از فيدل كاسترو بازنشسته (مُُراد خود) خط و اندرز بگيرد. چاوز درآستانه اين سفر گفته بود كه ما (لاتين ها) بايد روسيه را به آمريكاي لاتين بياوريم تا دركنارمان باشد.
     در همين روز «اوو مورالس» رئيس جمهور بوليوی هم ضمن سخناني از اينكه تاكنون كمك مسكو را درخواست نكرده بود ابراز تاسف كرد. چاوز و موارلس هردو از بوميان آمريكايي (سرخپوستان) هستند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 22 سپتامبر
 • 1932:   از اتحاد نجد و حجاز كشور عربي سعودي به وجود آمد.
 • 1784:   روسهاي مهاجر در آلاسکا، نخستين کلني روسيه را در اين منطقه تاسيس کردند. دولت آمريکا قرن بعد آلاسکا را از روسيه خريداري کرد.
      آلاسكا كه سرزميني وسيع، ثروتمند و استراتژيك است 18 اكتبر 1867 (19 اكتبر به وقت مسكو) از جانب دولت وقت روسيه پس از دريافت پول مقرر، به دولت آمريكا تحويل داده شد. دولت مسكو پس از مهاجرت و استقرار روس ها در آلاسکا آن را جزيي از قلمرو خود اعلام كرده بود. آلاسكا كه توسط دولت آمريكا از تزار وقت روسيه خريداري شده بود در همين روز (19 اكتبر 1867) رسما به مالكيت آن دولت درآمد. به اين مناسبت 18 اكتبر «روز آلاسكا» اعلام شده كه هر سال مراسم آن در آمريكا برگزار مي شود. دولت واشنگتن آلاسکا را به مبلغ 7 ميليون و دويست هزار دلار از تزار روسيه (كه نياز به پول داشت) خريداري کرده بود. استالین پس از اتمی شدن شوروی، و در جریان جنگ کره و در واکنش به یک انتقاد دولت آمریکا از او اشاره کرده بود که ممکن است با توسل به زور آلاسکا را پس بگیرد و شوروی در آینده در هر جنگی از تمامی وسائلی که در اختیار دارد (ازجمله سلاح اتمی) استفاده خواهد کرد. وی فروش آلاسکا را عملی خودسرانه از جانب تزار وقت خوانده بود و گفته بود که یک رئیس کشور حق ندارد سرزمین ملت را تجزیه کند، بفروشد و یا با هر عنوان واگذار کند.
 • 1924:   جامعه ملل پيشنويس قطعنامه «جهان بدون جنگ!» را آماده ساخت.
 • 1520:   سليم اول سلطان عثماني كه در نبرد چالدران بر شاه اسماعيل صفوي پيروز شده بود روز 22 سپتامبر سال 1520 ميلادي در 53 سالگي درگذشت.
 • 1862:   ابراهام لينكلن رئيس جمهوري وقت آمريكا اعلام كرد كه اول ژانويه 1963 همه بردگان سياهپوست را در همه ايالتهاي آمريكا آزاد اعلام خواهد كرد.
 • 1914:   زيردريايي شماره 9 آلمان در اين روز در آبهاي هلند سه رزمناو انگليسي را غرق كرد كه ضمن آن 1400 تن كشته شدند.
 • براي اطلاع  سپيده دم به زبان انگليسی

     

  از آنجا كه تلاش پيگير چندين ساله ناشر اين سايت (تاريخ ايرانيان به صورت روزشمار آنلاين) با نيم قرن تجربه روزنامه نگاري و تحصيلات مربوط، براي تجديد پروانه روزنامه چاپي «سپيده دم» جهت انتشار در ميهن گرامي به جايي نرسيده است و از سوي ديگر «روزنامك» را به فارسي به صورن آنلاين منتشر مي سازد؛  تصميم گرفته كه به زودي به انتشار سپيده دم آنلاين به زبان انگليسي در نشاني زير اقدام كند كه حاوي اخبار و عكسهاي جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ايران از منابع انگليسي زبان خواهد بود:

  www.IranianDawnNewspaper.com

   

  روزنامک


  اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» که به شماره ثبت 25178/92 ثبت شده است حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته - تاريخ» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
   همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس 78 ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
  «روزنامک» که از نوامبر 2003 (21 آبان 1982) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره یکم نسخه چاپی روزنامک نيز در اپريل 2014 (ارديبهشت 1393) در تهران منتشر شد و انتشار آن ادامه يافته است.

  نسخه آنلاين: www.rooznamak.com

  نسخه چاپی: www.rooznamak-magazine.com


   
   

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com