Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
   خورشيدي

 
1 فوريه
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 1 فوريه
ادامه سیل مخالفت و اعتراض جهانی به اقدام رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر ممنوع الورود کردن اتباع 7 کشور از جمله ایران به آن کشور
در تاریخ عمومی قرون معاصر، ندیده نشده که یک رئیس کشور و یا مقام ارشد که نیاز به آغازی آرام، جلب نظر مثبت جهانیان و ایجاد زمینه مساعد برای گام گذاردن به دوره تصدّی خود دارد از اقدامی شروع کند که مخالفت مردمی با خود را برانگیزاند ـ آن هم نه محدود به مردم یک کشور بلکه 57 کشور اسلامی با جمعیتی حدود یک میلیارد و ششصد میلیون تَن (ربع جمعیت جهان).
    ترامپ که از یکم بهمن 1395 (20 ژانویه 2017) زمام امور فدراسیون آمریکا را به دست گرفته است جمعه 27 ژانویه 2017 (هشتم بهمن 1395 و نخستین روزِ از سالِ قمریِ چینی ها که علامت آن خروس است) با امضاء یک دستور العمل، ورود دارندگان گذرنامه هفت کشور اسلامی ازجمله ایران 80 میلیونی را فعلا و تا سه ماه به آمریکا ممنوع و بعضا مشروط کرد. در این دستور العمل، آوارگان نیز فعلا و تا 4 ماه دیگر اجازه ورود به آمریکا به دست نخواهند آورد و فراریان از سوریه برای مدتی نامعلوم. عنوان این دستور العمل (Executive Order) محافظت مردم آمریکا از ورود تروریست های خارجی به آمریکا (
    PROTECTING THE NATION FROM FOREIGN TERRORIST ENTRY INTO THE UNITED STATES
    ) گذارده شده است.
    طبق گزارش های رسانه ای در سه روز اول اجرای بخشنامه، این دستور العمل که تقریبا بلافاصله به اجرا درآمده، مانع از ورود حتی آنانکه که ویزای ورود در دست دارند و یا در هواپیما و در مسیر خود به آمریکا بودند شده بود و این شمار پس از پیاده شدن از هواپیما و گام گذاردن به فرودگاههای آمریکا تا ترتیب داده شدن دیپورت و یا موافقت با ورود، متوقف شده بودند و این اقدام با اعتراض جهانی رو به رو شده است بویژه که این منطقه 410 ساله از قاره آمریکا (ایالات متحده)، یک مهاجرنشین است ـ با ورود چند صد انگلیسی در سال 1607 و اینک کشوری 335 میلیونی. همین گزارش ها حکایت از آن داشت که دارندگان کارت اقامت دائم در آمریکا (معروف به کارت سبزی ها) نیز که در خارج از آمریکا بسر می برند به رغم biometric screening شدن قبلی (انگشت نگاری، اندازه گیری کف دست، وضعیت چشم، آهنگ صدا و طرز حرکت و ...) باید مصاحبه مجدد و بررسی تازه شوند تا مجوّز ورود بگیرند (ورود به شهر و خانه و کاشانه خود و ادامه زندگی با همسر و فرزندان و ادامه کسب و کار که رسم آمریکا جداکردن افراد خانواده از هم نبوده است). برخی از کارت سبزی ها بیش از ربع قرن در آمریکا زندگی کرده اند و قبلا باور نمی کردند که بدون ارتکاب جرم و محاکمه و دفاع از خود دیپورت شوند. دیپورت از کشوری که همه جمعیت آن جز سه میلیون بومی (اصطلاحا؛ سرخپوست که تا قرن پانزدهم دهها میلیون بودند) ـ خود و یا والدین و پدر بزرگ ـ مادر بزرگ هایشان از کشورهای دیگر آمده اند تا آزادی مذهب، بیان عقیده، تشکیل اجتماع، انگیزه و فعالیت و حتی حمل اسلحه داشته باشند. این شمار پس از به دست آوردن کارت سبز برای خود برنامه ریزی کرده اند ـ برنامه ریزی برای بقیه عُمر. بنابراین، حق اعتراض دارند و دادن دادخواست به دادگاه. دو روز پس از امضای دستور العمل، جان کلی (ژنرال بازنشسته) وزیر تازه امنیت وطن (هوم لند سکیوریتی) گفت که منعی برای بازگشت کارت سبزی ها وجود ندارد، تنها در فرودگاه از آنان پرسش هایی به عمل خواهد آمد.
    دستورالعمل پرزیدنت ترامپ از همان لحظه امضاء، خبر بزرگ رسانه ها شده و مخالفت های متعدد از جمله دادن دادخواست به دادگاه و اعتراض انجمن های مدافع حقوق بشر،ابراز نگرانی سازمان تعاون کشورهای اسلامی و ... به دنبال داشته است. یک قاضی فدرال در نیویورک این دستور العملل را نقض حقوق اساسی و شهرت آمریکا دانسته و حکم به متوقف شدن اجرای آن داده است که در پی اعلام آن، بسیاری از دارندگان گذرنامه از 7 کشور مورد بحث که در فرودگاه متوقف بودند آزاد شدند و وارد آمریکا برای پیوستن به بستگان خود که اجتماع کرده و شعار اعتراض می دادند. کُپی تیتر یکی از روزنامه های آمریکا درباره حکم قاضی:
         تا 31 ژانویه 2017، دادستان های 15 ایالت ازجمله ایالت واشنگتن و نیز دادستان شهر واشنگتن (پایتخت) دستورالعمل پرزیدنت ترامپ را مغایر حقوق اساسی، ضوابط و روال کار آمریکا که یک مهاجرنشین است خوانده اند و باب فرگوسن، دادستان ایالت واشنگتن که در این زمینه دادخواست قضایی تسلیم کرده گفته است که اگر بررسی این شکایت در دادگاه موفقیت‌آمیز باشد دستورالعمل تازه اعتبار اجرایی خود را به شکلی که انشاء شده است از دست خواهد داد (که یک مقام مطلع گفته است که بخشنامه اصلاح و ادیت حقوقی خواهد شد). فرگوسن همچنین گفته است که دستورالعمل رئیس جمهوری تازه مخالف مصالح خانواده های مهاجران است و ممکن است که با جداافتادن باعث از هم پاشیده شدن آنها شود. وی تاکید کرده است که دادخواست خودرا تا بالاترین دادگاه دنبال خواهد کرد.
    از سوی دیگر به نظر می رسد که دونالد ترامپ برخورد خودرا با مسئولانی که مخالف سیاست‌های مهاجرتی او هستند، آغاز کرده است. وی در پی سرپیچی بانو سلی ییتز Sally Q. Yates حقوقدان 57 ساله و کفیل دادستانی کل آمریکا از اجرای دستورالعمل تازه، او را برکنار کرد. همچنین راگزدیل Ragsdale را از ریاست Immigration and Customs Enforcement (I.C.E.) که سازمانی در چارچوب وزارت امنیت میهن است برداشته شده و Thomas Homanبه این سمت منصوب شده است تا اجرای موازین و مقررات جدید مهاجرتی را پیش ببرد.
    ـ دستور العمل دونالد ترامپ از همان ساعتی که امضاء و اعلام شد در میان مسافرانی که از خاورمیانه و شمال آفریقا عازم ایالات متحده بودند، آشفتگی و سراسیمگی زیادی به وجود آورده بود.
    رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران از اقدام شرکت‌های هواپیمایی خارجی که به ایران پرواز دارند در دریافت جریمه از مسافران ایرانی که سفر به آمریکا را تحت تاثیر سیاست‌های جدید این کشور لغو (کَنسِل) کرده‌اند خبر داد و گفت از آنجا که اعلام سیاست های تازه، ناگهانی بوده و مسافر چاره ای جز لغو و یا تعویق برنامه پرواز نداشته، تلاش خواهیم کرد که جریمه دریافت نشود.
    ـ خطوط هوایی اردن و لبنان به شرکت های هواپیمایی اروپایی، قطر، امارات و ترکیه پیوستند و اعلام کردند که محدودیت سفر به آمریکا را که بخشنامه آن به امضای ترامپ رسیده، رعایت می‌کنند.
    ـ اقدام ترامپ در قراردادن ایران ـ اَبَرقدرت پیشین جهان ـ در ردیف کشورهای مایه نگرانی آمریکا و ممنوع کردن مسافرت ایرانیان که به لحاظ فرهنگ و تمدن، شهرت جهانی دارند به آن کشور واکنش و اعتراض جهانی را به دنبال داشته است.
    دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، در آستانه‌ی برپایی اجلاس کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا که سوم فوریه ـ 15 بهمن ـ در مالت برگزار می‌شود، سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری تازه آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و تصمیمات او را در تضاد با سیاست خارجی 70 سال اخیر آمریکا ارزیابی کرد. برنامه‌های ترامپ آینده‌ی ما ـ اروپا ـ را در بسیاری از زمینه‌ها غیرقابل پیش‌بینی ساخته است. وضعیت جهان دارد تغییر می کند و شرایط تازه ای به وجود می آورد که فصل تازه ای در تاریخ خواهد بود.
    ـ به گزارش 29 ژانویه 2017 دویچه وله (صدای آلمان) که در آنلاین فارسی آن مندرج است، دکتر جان دی. گارتنرDr. Gartner روان‌درمانگر ـ Psychologist و Psychiatrist آمریکایی و استاد دانشکده پرشکی دانشگاه جانز هاپکینز گفته است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا گرفتار اختلال روانی «خودشیفتگی بَدخیم» است ـ اختلالی درمان‌ناپذیر که با توجه به قدرت جایگاه او می‌تواند منشا تهدیدهای جدّی برای آمریکا و جهان باشد.
    ـ دویچه وله (صدای آلمان) همچنین 31 ژانویه 2017 در وبسایت فارسی خود نوشته بود:
    می‌گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست. بهار دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ نسیم چندان خوشایندی برای ایرانیان نداشته است و احتمال تشدید تنش ها با دولت ایران در چهار سال آینده زیاد است. ایرانیان می گویند که چرا ما را که نه تفکّر تروریستی داشته ایم و در سابق در کنار آمریکا، در فهرست ویزا ممنوع قرارداده اند ولی پاکستانی ها و سعودی هارا، نه. ترامپ می گوید برای حفاظت از آمریکا در برابر رادیکالیسم و تروریسم اقدام کرده است و ایرانیان پاسخ می دهند که آیا تاکنون از ایرانیان حرکت تروریستی ضد آمریکایی دیده است؟، اعلام کند.
     ـ واکنش علی لاریجانی رئیس قوه مقنّنه ایران در نطق او در مجلس منعکس شده است که گفت: اقدام اخیر دولت واشنگتن در منع صدور روادید برای ایرانیان و نادیده گرفتن روادیدهای صادره، از طرفی سَخافَت [کم عقلی] بیشتری در بینش و رفتار این دولت و از طرف دیگر هراس آن را نشان داد که پشت ظاهر «دموکراسی خواهی» پنهان شده است و رعایت حقوق بشر را شعار می دهد، ولی .... نمایندگان مجلس و بعضا کتبا از رئیس جمهور [حسن روحانی] خواستار اقدام عملی و فوری وی در دفاع از حقوق ایرانیان در برابر دستور العمل دونالد ترامپ شده اند.
    ـ در پی انتشار متن بخشنامه مورخ 27 ژانویه 2017 دونالد ترامپ، وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای به این اقدام ترامپ واکنش نشان داد. در این بیانیه آمده است: "دولت ایران برای پاسداری از حرمت و شأن آحاد ملّت و برای حمایت از حقوق شهروندان خود، تا زمان برطرف شدن محدودیت‌های توهین‌آمیز آمریکا، اصل عمل متقابل را اجرا می‌کند [منع صدور روادید ورود آمریکاییان به ایران]. ولی، حسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس بیانیه وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بخشنامه ترامپ را کافی ندانست و تأکید کرد که دولت باید موضع‌گیری سخت و اقدامات جدّی‌تری در مقابل این اقدام خارج از نزاکت دیپلماتیک رئیس جمهوری تازه آمریکا نشان دهد.
    وزارت امور خارجه ایران در اطلاعیه‌ دیگری به ایرانیان عازم سفر به آمریکا توصیه کرد که پیش از سفر به این کشور، از طرُق مقتضی و معتبر اطمینان حاصل کنند که برایشان در بین راه و در مبادی ورودی به آمریکا مزاحمتی ایجاد نخواهد شد.
    ـ بعد از ظهر یکشنبه 29 ژانویه نیز بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از احضار سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا به وزارت امور خارجه و دادن یادداشت اعتراضی ایران به وی جهت رساندن به دولت آمریکا در خصوص صدور دستور العمل اجرایی دونالد ترامپ خبر داد.
    ـ حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور [حسن روحانی] در توئیتر شخصی خود خطاب به دونالد ترامپ نوشته است: آقای رئیس جمهوری! به یاد داشته باشید که ملّت ایران بیش از سه هزار سال استوار و سربلند ایستاده است؛ ایرانی را در طول تاریخش هیچ کس نتوانسته تحقیرکند.
    ـ ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایرانیان همواره با عزّت زندگی کردند و باید عزّت آنان همچنان حفظ شود، اظهار کرد: بدون تردید این نوع حرکت ها به ضرر آینده آمریکا است و آنطور که ما می توانیم ارزیابی کنیم آینده آمریکا با وجود چنین مشکلات داخلی بدتر از گذشته خواهد شد.
    ـ نیویورک تایمز قرارداده شدن ایرانیان در بخشنامه ممنوعیت صدور روادید سفر به آمریکارا پیش درآمد نوع روابط آتی واشنگتن با ایران دانسته است که به نظر می رسد آشتی جویانه و مسالمت آمیز نخواهد بود.
    دولت های اروپایی به استثنای بانو «تریسا می» نخست‌وزیر انگلستان از اقدام دونالد ترامپ در قراردادن مردم متمدن کشور باستانی ایران ـ سرزمین مهد دانش، اندیشه و ادبیات در ردیف شش کشور ناآرام و درگیر منازعات داخلی انتقاد و آن را محکوم کرده اند. بانو تریسا می که جمعه گذشته به عنوان اولین رهبر یک دولت خارجی با پرزیدنت ترامپ در واشنگتن دیدار کرده بود، به دلیل محکوم نکردن مفاد بخشنامه تازه مورد انتقاد قرار گرفت. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلستان در توییتی نوشته است که این اقدام آمریکا اشتباه و تفرقه‌انگیز است که مردم به خاطر تابعیت خود مورد تبعیض قرارگیرند.
    ـ صادق خان شهردار پاکستانی تبار لندن که یک مسلمان است بخشنامه ترامپ را محکوم و آن را یک تبعیض خوانده است. صادق خان گفته است که اقدام دولت واشنگتن نوعی ظلم به دارندگان گذرنامه آن 7 کشور است زیراکه این مردم گناهی نکرده اند. در انگلستان برای جلوگیری از دیدار ترامپ از این کشور طوماری برای امضاء بازشده است که تا 31 ژانویه حدود یک میلیون نفر آن را امضاء کرده بودند.
    ـ آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان محدودیت‌های اعمال شده ـ هرچند موقّت ـ در مورد ورود پناهجویان و شهروندان 7 کشور اسلامی آمریکا را محکوم کرده است. سخنگوی بانو مرکل گفته است که صدراعظم آلمان معتقد است مبارزه با تروریسم نمی‌تواند شامل همه افرادی باشد که متعلق به یک ملیّت و یا عقیده خاص هستند و این عمل قابل توجیه نمی تواند باشد.
    ـ جاستین ترودو، نخست وزیر کنفدراسیون کانادا در پیامی به پناهجویانی که برپایه دستورالعمل دونالد ترامپ از ورود به آمریکا منع شده اند، گفته است: "کانادا به شما خوش‌آمد می‌گوید". در پی انتشار اظهارات ترودو، یک کانادایی 27 ساله دانشجوی دانشگاه لاوال به نام Alexandre Bissonnette که گفته شده است نژادپرست و دوستدار ترامپ و لو پن است در یک مسجد مسلمانان در شهر کوبک به سوی نمازگزاران (نماز عشا) تیراندازی کرد که 6 نفر کشته و شماری زخمی شدند. احمد حسن وزیر امور مهاجرت کانادا که از دهم ژانویه 2017 این مقام را به دست آورده یک سومالیایی مهاجر است که از 16 سالگی در کانادا زندگی می کند. او نیز بمانند ترودو گفته است که درهای کانادا به روی مهاجران و پناهجویان بازاست.
Bissonnette


    ـ در عراق، مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه گفته است که به تلافی اقدام دونالد ترامپ، آمریکاییان باید عراق را ترک کنند. صدر گفته است: "این خودخواهی است که آمریکاییان آزادانه وارد عراق و سایر کشور‌ها می شوند و اتباع 7 کشور اعلام شده، نه. بنابراین، شهروندان آمریکا هم باید از عراق خارج و ممنوع الورود شوند." و متعاقب آن، کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق که اتباع این کشور به آمریکا ممنوع الورود شده اند اقدام متقابل را تصویب کرده است.
    برخی از مقام‌های آمریکایی هم نسبت به تاثیرات منفی این فرمان هشدار داده‌اند:
    ـ تری مک آلیف، فرماندار ایالت ویرجینیا، گفته است که این فرمان به ایجاد انزجار نسبت به آمریکا و مردم این کشور منجر می‌شود.
    ـ جی اینسلی، فرماندار ایالت واشنگتن بخشنامه ترامپ را اقدامی ناکارآمد، بی‌تاثیر و خطرناک برای دولت آمریکا توصیف کرده است.
    ـ هزاران استاد و پژوهشگران آمریکایی ضمن انتقاد از بخشنامه تازه در ممنوع الورود کردن اتباع ایران و 6 کشور مسلمان دیگر آن را تبعیض‌آمیز خوانده اند و بیش از هزار تَن از کارکنان وزارت امور خارجه آمریکا با این بخشنامه مخالفت کرده اند. بسیاری از اصحاب نظر گفته اند که اقدام تازه دولت آمریکا رادیکالها و تروریست ها را برآن خواهد داشت تا حوزه فعالیت خودرا به سایر کشورها گسترش دهند. منع صدور روادید و آمدن با هواپیما به آمریکا مانع از اجرای برنامه های تروریست ها نخواهد شد، به طُرُق دیگر وارد می شوند. نباید ساده اندیش بود. ترامپ پیش از امضای این بخشنامه، در توجیه اقدام خود گفته بود که نمی خواهد رویداد 11 سپتامبر 2001 تکرار شود و لذا از این پس، ورود خارجیان به آمریکا سخت خواهد شد. ولی ایرانیان تحصیلکرده و ضد تروریسم که تاکنون برای آمریکا درد سر ایجاد نکرده اند.
    ـ بانو مادلین آلبرایت Madeleine Albright وزیر امور خارجه دولت بیل کلینتون و نخستین زنی که این مقام را به دست آورده بود در واکنش به بخشنامه ترامپ که مسافرت اتباع 7 کشور اسلامی به آمریکا را منع کرده است در تویتر خود نوشت: "من مسیحی هستم و نیاکان من یهودی بودند. با این اقدام ترامپ، آماده ام که «مسلمان» ثبت نام کنم.".
    ـ این برمر Ian Bremmer مؤلف و کارشناس 47 ساله آمریکایی ِ جئوپولیتیک در امور «اوراسیا» در زمینه اقدام ترامپ در منع موقّت ورود اتباع 7 کشور اسلامی به آمریکا نوشته است که ترامپ، در این کشورها ـ ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن کسب و کار تجاری ندارد، لکن در مصر، ترکیه و عربستان؛ بله.
    ـ به گزارش خبرگزاری فارس، حمیدرضا آصفی سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ترامپ هنوز در هیجان دوران انتخابات به سر می‌برَد، محروم کردن مردم ایران از دریافت روادید سفر به آمریکا را گروگانگیری مدرن خوانده و گفته است: آمریکاییان از این اقدام ترامپ زیان خواهند دید، نه ایرانیان.
    ـ اکبر رنجبرزاده عضو هیأت رئیسه مجلس با اشاره به اقدام ترامپ گفت که به رغم اشارات مقامات دولت [دولت حسن روحانی] و انتظارات پیش بینی شده، نه تنها عزت به پاسپورت ایرانی بازنگشت بلکه دولت آمریکا با ایران بمانند ملل کشورهای مستعمره برخورد کرد و در این شرایط بهترین و صحیح‌ترین اقدام، مقابله به مثل با آمریکاست ـ منع صدور روادید ورود به ایران به اتباع آن کشور و به این ترتیب دور ماندن از منافع اقتصادی ایران.
    ـ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با صدور اعلامیه ای اقدام دولت آمریکا در ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع ایران را محکوم کرد. همچنین قرار شد که در نشست بعدی این کمیسیون از مسئولان وزارت امور خارجه دعوت شود تا درباره اقدام دولت جدید آمریکا و مقابله با آن بحث و بررسی شود.
    ـ محمدعلی وکیلی یک دیگر عضو هیأت رئیسه مجلس در این باره گفت: دولت ایران به‌عنوان حافظ منافع ایرانیان باید در قبال دستور العمل ترامپ در محدود کردن صدور روادید، موضع متناسب اتخاذ کند.
    ـ مهدی شیخ نماینده مجلس نیز با اشاره به اظهارات، حرکات و اقدامات دونالد ترامپ، ‌گفت: ترامپ ظاهراً در جهت تضعیف آمریکا حرکت می‌کند. در جامعه آمریکا دو دستگی وسعت گرفته که به قول رسانه ها، این دو دستگی دارد به یک جنگ داخلی نرم [جنگ سرد ـ تظاهرات خیابانی، انتقاد و انتشار مقاله و ...] منجر می شود.
     ـ نصرت‌الله تاجیک کارشناس امور بین‌الملل گفته است که حرکت‌هایی ایذایی دولت واشنگتن این بار شامل یکایک ایرانیان شده که به سود آمریکا تمام نخواهد شد. ولی، ما نباید در زمین آمریکا بازی کنیم.
    ـ محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی علاوه کردن ایرانیان بر ملل ممنوع الورود شده (ملل مایه نگرانی و کُنسرن آمریکا) در بخشنامه دونالد ترامپ را از نتایج سیاست تسلیم و سازش [دولت حسن روحانی] با واشنگتن دانست و گفت که نباید کوتاه آمد.
    ـ واکنش زهره الهیان نماینده اسبق مجلس در این زمینه گفته است: "بهتر است دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پیگیری‌های حقوقی در راستای تأمین منافع اتباع ایرانی را در مجامع بین‌المللی ازجمله سازمان ملل دنبال کند و حجت الاسلام حسن روحانی در تحقّق شعار خود مبنی بر بازگرداندن عزّت به پاسپورت ایرانی بر کوشش خود بیافزاید.
    ـ علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون آموزش مجلس با هشدار درباره هرگونه ساده‌اندیشی در برابر اقدام آمریکا گفته است: از رئیس‌جمهور [حسن روحانی] این پرسش را دارم که آیا منع و محدودساختن ورود ایرانیان به آمریکا نقض برجام است یا خیر؟، و اگر نقض برجام است آن را رسما اعلام دارد تا اقدام شود.
    ـ الهام امین‌زاده دستیار ویژه حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در امور شهروندی بخشنامه ترامپ مبنی بر ممنوعیت صدور روادید برای ایرانیان را نقض حقوق بشر و در راستای حمایت از تروریسم خواند و بر پاسخگویی آمریکا در این زمینه تأکید کرد.
    ـ حسین شیخ‌الاسلام مشاور وزیر خارجه نیز در این باره گفت: متن دستور العمل مورخ 27 ژانویه دونالد ترامپ درباره عدم صدور روادید برای اتباع 7 کشور مسلمان ازجمله ایران بسیار ابهام آمیز و غیر حقوقی تهیه شده، ابتدایی‌ترین اصول قانون نویسی در آن رعایت نشده و نمونه آشکار ایران ستیزی این دولت واشنگتن است.
    ـ محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی در واکنش به اقدام ترامپ در منع موقت صدور روادید برای ایرانیان گفت: دولت باید به عنوان حافظ منافع اتباع کشور و دفاع از حیثیت هر ایرانی به این اقدام اعتراض و ثابت کند از عزت گذرنامه ایرانی دفاع می‌کند.
    ـ رضا روستاآزاد عضو هیأت مؤسس «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» گفته است: این اقدام ترامپ که ایران را در کنار شش کشور ناامن و درگیر در جنگ داخلی قرار داده است تحقیر ملت بزرگ و بزرگوار ایران است و دولت حسن روحانی باید جواب دهد و اقدام متقابل و در شأن ملت ایران انجام دهد.
    
نمونه هایی از تظاهرات اعتراضی در فرودگاههای آمریکا

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ايران
مصر يک ساتراپی و مصریان اتباع ایران باستان
به نوشته مورخان عهد باستان و محاسبات تقويمي قرن بيستم، در فوریه سال 523 پيش از ميلاد (به قولي؛ يک و يا دو روز بعد از جشن شده) برجستگان مصر ـ کشوری که صدها سال استقلال كامل داشت ـ پذيرفتند كه از آن پس اتباع و سرزمين شان يك ساتراپي (ايالت) ايران باشد.
    دور اول حكومت ايران بر مصر (زمان هخامنشيان) 121 سال طول كشيد. پس از اين مدت هم تا ساليان دراز، يهوديان مصري خودرا از اتباع ايران معرفي مي كردند.
    ارتش ايران در سال 618 میلادی (زمان پادشاهي خسروپرويز) نیز شمال مصر را فتح كرد و در اسكندريه مستقر شد. خسروپرویز از سال 590 میلادی تا آخرین ماه سال 627 بر ایران پادشاهی کرد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
عبور تُرکان سلجوقي از آمودریا و بازشدن فصلی نوین در تاریخ ایران و خاورمیانه
ترکان سلجوقي (غُزها = آغوزها) كه استقرار آنان در منطقه فرارود تكميل شده بود در فوريه سال 999 ميلادي براي ورود به نقاط دیگری در ايرانزمین عبور از آمودريا (رود جيحون) را به شکلی گروهی آغازکردند. مهاجرت سلجوقيان در دسته هاي پياپي به سرزمينهاي ايراني به دليل از ميان رفتن پادگانهاي منطقه شمال شرقي بود كه در دوران ساسانیان عنوان «مرزبان» داشتند و نيز قدرت يافتن بردگان تُرك در دستگاه خلافت عباسيان و استفاده از آنان در نیروهای نظامی و ارتقاء تا مقام فرماندهی واحد. پادگانهاي مرزباني ايران در امتداد سیردیا (رود سیحون) در پي سقوط ساسانيان از ميان رفته بودند. اين دودمان همانند هخامنشيان شديدا با اختلاط نژاد ايراني مخالفت مي كرد. سلجوقيان به پارسيان «تاجيك» مي گفتند، به همان گونه كه اعراب ايرانيان را «عجم» مي خواندند. با استقرار سلجوقيان در ايران که شمار زيادي هم نبودند، زبان تُرکي (از گروه آلتائيک) نيز در برخي از نقاط وطن رواج يافت. سلجوقيان که بعدا بغداد را تصرف و تا اعماق آناتولي پيش رفته بودند موفق به تاسيس يک امپراتوري در خاورميانه شده بودند که سالها دوام آورد. مورخان اروپایی، امپراتوری عثمانی را دنباله دولت سلجوقیان نوشته اند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
براي پايان دادن به شايعات، دکتر مصدق بهاي سکه طلا را به 74 تومان (740 ريال) کاهش داد ـ مقايسه اي کوتاه از بهاي ارز و طلا
12بهمن 1331 (یکم فوریه 1953) دولت دكتر مصدق با هدف پايان دادن به شايعه احتمال تنزل نرخ برابري ريال [بالارفتن بهاي پولهاي خارجي و سكه طلا] كه مردم را نگران ساخته و دارندگان پس انداز را به فكر خريد سكه و ارز انداخته بود اعلام داشت كه به رغم اعلاميه قبلي مبني بر تثبيت بهاي طلا، از امروز سکه يك تومان ارزانتر و به 74 تومان عرضه خواهد شد كه در طلافروشيها با احتساب دستمزد فروشنده 74 تومان و 5 قران خواهد بود.
    در اعلاميه دولت، گزارش روزنامه های تهران تكذيب شده بود كه نوشته بودند دولت براي جبران كسر بودجه مي خواهد نرخ سكه و ارز را با كاهش دادن ارزش برابري ريال بالا ببرد [تا با فروش ذخایر خود، ریال بیشتری به دست آورد] و تاكيد شده بود كه اين عمل مغاير منافع ملّي است و بودجه كشور تنها با اِعمال سیاست های اقتصادی متناسب وضعیت کشور ازجمله افزایش ماليات بردرآمدهای بالا و تعرفه گمرکی برخي اقلام وارداتي لوكس و كاهش هزينه هاي دولت بايد متوازن شود نه تغيير بهاي سكه و ارز. این تصمیم از همان روز (12 بهمن) به اجرا درآمد. نرخ سکه و ارز از آن روز تا بهار سال 1357 [سال انقلاب] به مدت 26 سال تقریبا ثابت مانده بود. به رغم افزایش بها و صادرات نفت ایران و مهاجرت چند میلیون ایرانی ازکشور، بهای سکه طلا در ایران، در سال 2011 پنج هزار برابر 34 سال پیش از آن (سال 1977) بود. در بهمن ماه 1331 درآمد ارزي ايران از محل صدور نفت تقريبا به صفر رسيده بود که در سال 2011 حدود 90 ميليارد دلار آمريکا بود.
     سکه طلا (بهار آزادی طرح قدیم معادل سکه دوران نظام سابق) 12 بهمن ماه 1388 حدود 280 هزار تومان بود (390 برابر بهای 32 سال پیش از آن). دلار آمريکا که در همه کشورها تنزل يافته در سال 1388 در ايران حدود 950 تومان بود (135 برابر 31 سال قبل از آن). بهاي پولهاي ساير کشور ازجمله دلار آمريکا، يورو اتحاديه اروپا، پوند انگلستان و ... نسبت به ريال در ژانويه 2012 به شکلي چشمگير و بي سابقه افزايش يافت و همچنين بهاي سکه طلا. براي مثال؛ ارزش برابري دلار آمريکا در ژانويه 2012 در بازار آزاد (صرافي هاي تهران) به 1800 تومان رسيده و سکه طلا تقريبا يک ميليون تومان شده بود.
    11 بهمن 1395 (31 ژانویه 2017) بهای سکه آزادی طرح جدید یک میلیون و 169 هزارتومان، طرح قدیم یک میلیون و 45 هزارتومان و دلار آمریکا 3820 تومان بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
بازگشت آيت الله خميني به وطن، پس از 14 سال و 29 روز اقامت اجباري در خارج
آيت الله العظمی خميني در مهرآباد از هواپيما پياده مي شود
12 بهمن 1357 (يكم فوريه 1979) آية الله العظمي خميني پس از 14 سال و 29 روز اقامت اجباري در خارج و عمدتا در عراق، از پاريس به ايران بازگشت و مورد استقبال ميليوني قرارگرفت. وي نزديك به چهارماه در فرانسه اقامت داشت. با هواپيماي حامل او، يكصد و پنجاه روزنامه نگار نيز به تهران آمده بودند تا شاهد تحولات باشند.
    آية الله خميني از فرودگاه عازم گورستان بهشت زهرا محل دفن جان باختگان انقلاب شد و در آنجا ضمن سخناني، مجلسين و دولت شاه را غير قانوني اعلام و از ارتش خواست كه با چنين افرادي (ازجمله شاپور بختيار نخست وزير وقت) همكاري نكند.
     ده روز بعد، انقلاب پيروز شد و دولت موقّت كه قبلا از جانب آية الله خميني تعيين شده بود زمام امور كشور، و شورای انقلاب کار تنظیم ضوابط و آیین نامه هارا به دست گرفتند.
    
آيت الله خميني و جمعي از همراهان در فرودگاه مهرآباد


    
آيت الله خميني از فرودگاه به گورستان بهشت زهرا مي رود


    
تیتر سراسری صفحه اول شماره 12 بهمن 1357 روزنامه اطلاعات ـ در آن زمان بهرام مسعودی مدیریت مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات را برعهده داشت. وی در تهران سکونت دارد

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
مصاحبه آیة الله خمینی در آستانه بازگشت به وطن
آیة الله العظمی خمینی درآستانه بازگشت به وطن در مصاحبه با یک هفته نامه اقتصادی فرانسه، از برنامه های اقتصادی که دولت اسلامی پس از پیروزی انقلاب باید اجراکند گفته بود که در این هفته نامه درج شده بود و خبرگزاری ها خلاصه ای از این مصاحبه را مخابره کرده بودند که ترجمه گزارش خبرگزاری ها در صفحه آخر شماره نهم بهمن 1357 روزنامه اطلاعات چاپ شد که کُپی آن در زیر آمده است تا سند باشد:
    


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
رسیدگی به رانت 650 میلیون یورویی در مجلس شورای اسلامی
کمیسیون های امور اقتصادی و اصل 90 مجلس شورای اسلامی (کمیسیون عرایض) به موضوع رانت خواری 650 میلیون یورویی رسیدگی کردند و مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در این زمینه توضیح دادند. این رسیدگی که قرار است گزارش آن هفته آینده ـ پس از بررسی اسناد انتشار یابد به شکایت احمد توکلی نماینده مجلس از تهران صورت گرفته است. توکلی از وزیر صنعت معدن و تجارت (نعمت زاده)، سیف رئیس بانک مرکزی و نیز معاون اول رئیس جمهور (جهانگیری) شکایت کرده است که این امتیاز (رانت) را در اختیار یک شرکت خاص قرارداده بودند. توکلی گفته است که اگر این شرکت و تاجر مورد توجه و عنایت ویژه نبود (رانت)، پس چرا دستور مربوط (نامه ـ مجوز) دارای مُهر محرمانه بوده است؟. توکلی گفته است که اعطای چنین امتیازی سبب می‌شود تا بقیه تجّار از آن محروم و تضعیف شوند و نباید به یک تاجر برای واردات یک محصول امتیاز منظور می شد. توکلی خواسته است که این پرونده روال طبیعی خود را تا به آخرطی کند.
    گفته شده است که مجلس پس از دریافت گزارش آن دو کمیسیون به این موضوع در یک جلسه علنی رسیدگی خواهد کرد. [درباره شکایت احمد توکلی دومطلب در روزهای 11 و 13 ژانویه این تاریخ آنلاین درج شده است. برای اطلاع بیشتر، به مطالب آن دو روز رجوع شود.]
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
180 میلیارد دلار در 3 سال به بازار ریخته شده بود ـ رئیس بانک مرکزی از برنامه های ارزی و تورّم پول سخن گفت
ولی‌الله سيف رئيس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران دهم بهمن ماه 1392 در یک نشست اقتصادی در تهران گفت که در سه سال گذشته 180 ميليارد دلار ارز به بازار تزريق شد. این ارزها به بازار ريخته شده بود تا ارزش برابری ریال کنترل شود. نرخ برابری دلار آمریکا با ریال از سال 1388 تا پایان سال 1389 تقریبا 1000 تومان باقی مانده بود، اما از ابتدای سال 1391 به 1100 تومان افزايش یافت و با تشدید تحريم‌ها، ارزش برابری ارزها اوج گرفت و در مورد دلار آمریکا، بهای این پول تا بهار 1392 در برابر ریال ایران حتی از 3600 تومان بالاتر رفت. پس از انتخابات خردادماه 1392 ارزش ریال بالا رفت و به تدریج دلار به زیر 3000 تومان پایین آمد که باز سه برابر سال 1398 است.
    رئيس بانک مرکزی بزرگترين مساله‌ کنونی اقتصاد ايران را رکود تورّمی عنوان کرد و گفت که تورّم، قرار‌گرفتن بانک مرکزی در حلقه تحريم، کاهش شديد توليد، کاهش صادرات نفت، تلاطم بازار ارز از معضلاتی بوده اند که اقتصاد ايران را در رکود فرو برده است. کشور در سال 1391 رشد اقتصادی منفی 5 و 8 دهم درصدی داشت.
    رئيس کل بانک مرکزی گفت که روند رُشد نقدينگی در 12 ماهه منتهی به آذرماه سال 1392 نسبت به دوره مشابه سال 1391 سه و نه درصد کاهش يافته است. سیف گفت که اینک سرلوحه برنامه های بانک مرکزی یکسان‌سازی [تک نرخی شدن] ارزش برابری ارزها است. تامین ارز برای واردات دارو و کالاهای اساسی نیز در دستور کار این بانک قرار دارد.
    طبق آخرين گزارش مرکز آمار، نرخ تورم پول در دی ماه 1392 سی و پنج درصد بود. يکی از عوامل عمده در افزايش تورم پول، حجم چشمگير نقدينگی (اسکناس و چک بانک در جریان) در کشور بوده است. شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی در شش ماه اول سال 1392 نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن هشت و چهاردهم درصد کاهش داشت.
به رغم نرخ تورّم (نقدینگی) بالا، گفته شده است «چک بانک» های یک میلیون ریالی تازه آماده برای ورود به بازار پول است! ـ اکبر کمیجانی قائمقام بانک مرکزی هم در این زمینه به ایرنا (خبرگزاری جمهوری اسلامی) گفته است که این چک پول ها آماده به جریان گذاشته شدن هستند و درصورت نیاز، تا پایان امسال (سال 1392) توزیع می شوند

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
خودسوزي آواره ايراني در کوالالامپور در برابر دفتر سازمان ملل ويژه آوارگان
غلامحسن در ميان شعله هاي آتش

30 ژانويه 2004 غلامحسن انوري، ايراني 50 ساله که در خواست پناهندگي او دو بار از سوي دفتر سازمام ملل ويژه آوارگان در کوالالامپور رد شده بود و به حالت اعتراض، مقابل اين دفتر و در برابر چشم دهها تن خودرا آتش زد ه بود در بيمارستان درگذشت.
    غلامحسن که دو سال و چند ماه پيش از آن از طريق مرز جنوب شرقی (بلوچستان) از ايران خارج شده و خودرا به فدراسيون مالزيا رسانده بود در شهر کوالالامپور از شعبه دفتر سازمان ملل ويژه آوارگان تقاضاي پناهندگي کرده بود و اين دفتر پس از رسيدگي بَدوي و تجديد نظر، درخواست او را به اين دليل رد کرده بود که متقاضي مدارک کافي ارائه نداده بود تا ادعاي اورا که بازگشت به وطن برايش مخاطره آميز است ثابت کند.
    غلامحسن 26 ژانويه 2004 يادداشتي در پنج صفحه نوشت و سپس به روزنامه هاي محل اطلاع داد که عکاس به مقابل دفتر آوارگان بفرستند و آنگاه با تاکسي خودرا به مقابل اين دفتر رسانيد. وي پس از پياده شدن از تاکسي يادداشت را به سوي خبرنگاران افکند، شيشه کوچک بنزين را روي لباسش ريخت و با فندک آتش زد. يک روزنامه محلي نوشته بود که غلامحسن ساعتي پيش از خودسوزي يادداشت پنج صفحه اي اش را به دفتر آن روزنامه فاکس کرده بود.
    در پي خودسوزي غلامحسين، پليس کوالالامپور گفته بود که اين ايراني به طور غير قانوني در مالزيا زندگي مي کرد و يک بار مدعي شده بود که يک مالزيايي سرش کلاه گذارده و پول او ا بالا کشيده است و در نتيجه تا پايان رسيدگي و احقاق حق بايد در مالزيا باقي بماند. پرونده اخراج غلامحسن از مالزيا در دست تکميل بود که خود را آتش زد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو رسانه‌ها
نگاهي کوتاه به تاريخچه آموزش روزنامه نگاري در ايران
در پاسخ به يك پيام كه در آن درباره تاريخچه آموزش روزنامه نگاري در ايران سئوال شده است به اختصار مي گوييم:
    تا سال 1335 در ايران دوره آموزش روزنامه نگاري (به مفهوم آكادميك) داير نشده بود و روزنامه هايي كه از خارج وارد مي شد و يا اين كه ناشران در مسافرتهاي خارجي خود مي ديدند الگو قرار مي گرفت كه زيربنايي سست و نادرست بود. در يک تاليف دكتر حميد مولانا ( خبرنگار و سردبير اسبق روزنامه كيهان،استاد امريکن يونيورسيتي در شهر واشنگتن و مقاله نگار) به زبان انگليسي هم كه تاريخ آموزش روزنامه نگاري در ايران را به دست مي دهد اشاره اي به پيش از آن سال ديده نمي شود. در 1335 هجري خورشيدي (1956 ميلادي) موسسه اطلاعات براي تكميل كادر تحريري خود چنين دوره اي را داير كرد كه دانشجويانش توسط موسسه سنجش هوش و استعداد دانشگاه تهران از ميان صدها متقاضي بر گزيده شده بودند. در دو سال متوالي بعدي دو استاد آمريكايي در دو دوره كوتاه مدت چند ماهه كه در ساختمان دانشكده حقوق دانشگاه تهران برپا شده بود آن را دنبال كردند. اين دو دوره ويژه بازآموزي روزنامه نگاران شاغل وقت بود. دوره هاي چهار ساله روزنامه نگاري (ليسانس) در دهه 1340 (1960 ميلادي) در دانشگاه تهران و مدرسه آموزش عالي وابسته به موسسه كيهان داير شدند كه دانشگاه تهران پس از مدتي، آن را به دليل نبود بازار كار براي روزنامه نگاران تازه تعطيل كرد و يك دوره فوق برنامه (گواهينامه) به مديريت و استادي مسعود برزين (روزنامه نگار قديمي، زبان دان، نخستين دبير سنديكاي روزنامه نگاران و آخرين مديرعامل سازمان راديو ـ تلويزيون نظام سابق) را جانشين آن ساخت كه سالها ادامه يافت. در دوران طولاني رياست نصرت الله معينيان روزنامه نگار و ميهندوست بنام ايراني بر سازمان انتشارات و راديو و بعدا وزارت اطلاعات و جهانگردي (وزارت ارشاد فعلي) به ابتکار او چند دوره کوتاه مدت خبرنويسي براي خبرگزاري پارس (ايرنا) و راديو - تلويزيون (در آن زمان تلويزيون غير دولتي که موظف بود اخبار خود را از خبرگزاري پارس دريافت و پخش کند) داير شد که انضباط سخت بر آنها حکمفرما بود. سپس دوره هاي روزنامه نگاري چهار ساله و بالاتر در بيشتر دانشگاهها داير گرديد كه ادامه دارند ولي بايد توجه داشت كه روزنامه نگاري يك ديسپپلين آكادميك نيست، بايد استعداد اين كار را داشت و تمرين و تجربه فراوان لازم دارد. به عبارت ديگر؛ به همان گونه كه با رفتن به مدرسه شعر نمي توان شاعر شد با رفتن به مدرسه روزنامه نگاري هم نمي توان يک روزنامه نگار واقعي شد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
اعلام وحدت اروپا در سال یکم پيش ازميلاد و دنباله کار تا به امروز
سناي روم در نخستین روز فوريه سال یکم پيش از ميلاد با تصويب قطعنامه اي كه متن آن موجود است اعلام كرد كه اروپا تحت رياست و رهبري روم (ايتاليا) به صورت واحد درآمده و از اين پس قوانين روم بايد در سراسر اروپا اجرا شود و استدلال كرده بود؛ وحدت قوانين که تكاليف و نظامات را به صورت واحد در مي آورد بهترين عامل وحدت ملل اروپايي است. همين مصوبه كه روح آن زنده مانده بود 1955 سال بعد باعث عقد پيمان تشكيل بازار مشترك اروپا در همان شهر «رم» شد كه بعدا به صورت اتحاديه اروپا با پول واحد در آمده و تاكنون بسياري از قوانين اعضاي اتحاديه مخصوصا در زمينه امور اجتماعي، كار و اقتصاد يكسان شده، تشریفات مرزي از ميان رفته و در مسیری قرارگرفته كه وحدت سياسي و احتمالا نظامي به دنبال خواهدداشت. اين اتحاديه که دارد همه اروپا ـ اروپایی را که در قرن بیستم ملل آن دو بار یکدیگر را به آتش و خون کشیدند فرا مي گيرد دارای 25 عضو شده است. این وحدت اين بار از راه مسالمت تحقق یافته است. پاپها، شارلماني و ناپلئون هم در صدد تحقق اين آرزو بر آمده بودند، ولي به طرق ديگر و برتري يك كشور بر ساير كشورها. ملل اروپایی که زبان و فرهنگ مختلف دارند در طول تاريخ اتحاديه هاي متعدد پشت سر گذارده اند و معلوم نيست كه اتحاديه تازه تا چه زمان ادامه داشته باشد. از آنجا كه اين اتحاديه روسيه ـ بزرگترين كشور اسلاونژاد اروپا را برغم اسلاو بودن بسیاری از ملل اروپای جنوبی، شرقی و مرکزی کنار گذارده، روسیه ای که در «اوراسیا» واقع شده، از قدرت نظامي وسيع برخوردار بوده و در خاور دور از قلمرو آمریکا فاصله چندانی ندارد؛ دوام اتحاديه قابل پيش بيني نيست. به علاوه، بسیاری از اعضای این اتحادیه به نفت و گاز روسیه نیاز دارند. اين اتحاديه به مواد خام وارداتي از ساير قاره ها و بازار فروش براي كالاي ساخته شده خود محتاج است كه چين، برزیل و هند دارند اين مواد خام را جذب و بازارها را از محصولات خود پرمي كنند. از قرن پانزدهم و یافتن راههای دریایی، جنگها عمدتا برسر مواد خام، کارگر ارزان و بازار فروش مصنوعات بوده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
اليزابت يكم پادشاه انگلستان دستور اعدام ماري استيوارت ملكه اسكاتلند را امضاء كرد!
ماري استيوارت
اليزابت اول پادشاه انگلستان معروف به «ملكه باكره» در اين روز در سال 1587 ميلادي دستور اعدام ماري استيوارت پادشاه سابق اسكاتلند و مادر پادشاه وقت آن سرزمين را امضاء كرد و ماري يك هفته بعد، هشتم فوريه، گردن زده شد. ماري هنگام ازدواج با پادشاه فرانسه كاتوليك شده بود. وي پس از درگذشت شوهرش به اسكاتلند بازگشته بود، ولي حاضر نشده بود دوباره تغيير مذهب دهد و پروتستان شود. اسكاتلندي هاي پروتستان كه پي بهانه مي گشتند كشته شدن شوهر دومش را در يك انفجار در كاخ سلطنتي و قصد ماري به ازدواج سوم را دستاويز قرار دادند؛ او را بركنار و پسر خردسالش را برجايش نشاندند كه ماري به انگلستان فرار كرد و به اليزابت اول پادشاه آنجا پناهنده شد. اليزابت كه با كاتوليكها ميانه خوبي نداشت او را تحت نظر قرار داد.
    بعدا انگليسي ها ماري را متهم كردند كه با پادشاه كاتوليك مذهب اسپانيا تماس محرمانه گرفته و او را تحريك به لشكر كشي به انگلستان و تصرف اين كشور كرده است. بنابراين، از اليزابت اول تقاضاي موافقت با اعدام او را كردند و وي دستور اعدام را امضاء كرد. شايد اين نخستين بار در تاريخ باشد كه يك ملكه حكم به اعدام ملكه ديگررا داده باشد.
    اليزابت اول دختر هنري هشتم است كه اين پادشاه دستور داده بود «آن بولين» همسر دوم خود و مادر اليزابت را گردن زده بودند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
تعرّض تِت Tet و غافلگير شدن نظاميان آمريكا در ويتنام
ژنرال جياپ طراح تعرض «Tet»
يکم فوريه سال 1968 و چند ساعت پس از آغاز تعرّض همه جانبه مبارزان راه وحدت و استقلال ويتنام (در گزارش رسانه هاي وقت؛ نيروهاي كمونيست، ويت کنگ) به يكصد شهر در ويتنام جنوبي از جمله شهرهاي هوئه و سايگون و همزمان، حمله و محاصره مراكز استقرار نيروهاي نظامي آمريكا در اين منطقه، سران نظامي آمريكا متوجه شدند كه غافلگير شده اند و كمونيستهاي ويتنام نيرومندتر از آنند كه آنان تصور مي كردند. قبلا گمان نمي رفت كه نيروهاي كمونيست بتوانند با اين حجم از جنگل خارج شوند و همانند يك ارتش منظم و طبق نقشه دست به تعرض بزنند. کمونيست ها (شمالي و جنوبي) قبلا به مناسبت نوروز قمري خود معروف به عيد تت Tet از 27 ژانويه تا سوم فوريه 1968 آتش بس اعلام کرده بودند و پيش بيني نمي شد که در اين فاصله دست به جنگ بزنند. تعرض از اواخر شب سي ام ژانويه (سپيده دم سي و يکم) آغاز شد. [از آنجا كه اين تعرض نظامي در نوروز سال قمري آسياي جنوب شرقي روي داده بود در تاريخ به تعرض تت Tet معروف شده است].
    در همان نخستين روز تعرض، نيروهاي كمونيست در شهر سايگون خودرا به ساختمان سفارت آمريكا و ايستگاه راديو دولتي ويتنام جنوبي و چند مركز ديگر رسانيده بودند. در حمله كمونيستها به ساختمان سفارت آمريكا در سايگون چهار تن از نگهبانان آمريكايي ساختمان كشته شدند. شهر هوئه Hue پايتخت پيشين (پادشاه نشين) ويتنام تقريبا به طور کامل (به استثناي اسکله هاي جنوب و پادگان نظامي شمال شهر) به تصرف كمونيستها در آمده بود. پايگاه نظامي «خه سان = که سان» كه در آن پنج هزار نظامي آمريكايي مستقر بودند به محاصره بيست هزار كمونبست درآمده بود و ....
     اين تعرض تا اواخر فوريه و در برخي نقاط تا سوم مارس ادامه داشت. سخت ترين صحنه اين تعرض در شهر هوئه Hue واقع در مرکز ويتنام و پايتخت ـ از 1804 تا 1945 روي داده بود. نبرد هوئه 26 روز طول کشيد و در آن 16 گردان آمريکايي (مورين و پياده) شرکت داشتند. تلفات نظاميان آمريکا در نبرد هوئه 216 کشته و 1584 مجروح اعلام شده بود. در اين نبرد به ارگ هوئه و کاخ سلطنتي آن آسيب فراوان وارد آمد. جمعيت هوئه در دهه يکم قرن 21 به يک ميليون نزديک شده بود.
    گفته شده است كه انصراف ليندن جانسون از نامزد شدن دوباره براي احراز مقام رياست جمهوري آمريكا به همين سبب بود. گسترش جنگ ويتنام برغم مخالفت مردم آمريکا و اعزام بيش از نيم ميليون نظامي آمريکايي براي شرکت در اين جنگ در زمان حکومت جانسون صورت گرفته بود.
     ژنرال جياپ Vo Nguyen Giap پس از پايان جنگ ويتنام و تامين وحدت اين سرزمين، در كتاب خاطراتش نوشته است كه نقشه اين تعرض (عمليات نظامي تت) را به اين سبب طرح كرده بود كه دولت آمريكا متوجه شود كه پيروزي نظامی برايش ميسّر نيست و حاضر به مذاكره و سازش شود و نقشه را طوري كشيده بود كه مبارزان، پس از نشان دادن قدرت تعرضي خود، با حد اقل تلفات به مراكز خويش بازگردند. ژنرال جیاپ (قبلا آموزگار درس تاریخ در دبیرستانها) چهارم اکتبر 2013 و در 102 سالگی فوت شد.
    
نظاميان آمريكايي در پايگاه «خه سان» كه در محاصره نيروهاي كمونيست قرار گرفته بود، در اثناي محاصره


    
در جريان تعرض TEt (فوريه 1968) سربازان دريابُرد آمريكا (مورين ها) مي كوشند شهر «هوئه» را از تصرف كمونيستها خارج سازند ـ نبرد هوئه 4 هفته طول کشيد و درباره آن کتابهاي متعدد تاليف شده است

در طول تعرض «تت» عمليات هوايي آمريكا در آسمان ويتنام شدت يافته بود

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
يک عکس تاريخساز ـ عكسي كه جهان را برضد حاكمان ويتنام جنوبي برانگيخت ـ عکسي که اهميت فتوژورناليسم را بازتاب داد


همزمان با تعرض «تت Tet»، اين عكس يکم فوريه 1968 در روزنامه ها انتشار يافت و خشم عمومي را در سراسر جهان بر ضد حاكمان ويتنام جنوبي برانگيخت و صداي اعتراض آمريكائيان را كه چرا دولتشان از چنين مقامهايي حمايت مي كند بلند كرد و تظاهرات ضد جنگ ويتنام شدت يافت. عكس (بالا)، رئيس پليس شهر سايگون را نشان مي دهد كه در ميان خيابان و در ملأ عام مغز يك ويت كنگ دست بسته (مبارز راه وحدت ويتنام) را با تپانچه خود هدف قرار داده است که اين ويت کنگ لحظه اي بعد بر زمين غلطيد و جان داد. اين فردرا كه توسط ماموران دستگير شده بود نزد رئيس پليس كه در خيابان مراقب اوضاع شهر بود برده بودند تا بگويند که اعتراف نمي كند و از او كسب تكليف كنند كه رئيس پليس كه درجه سرهنگي [و طبق برخي گزارش ها ژنرالي] داشت به اين صورت او را كشت. اين عكس تنها، چنان در افكار عمومي تاثير گذارد كه بعد از سقوط سايگون در بهار سال 1975 كساني كه عكس را ديده بودند شاد كرد. بنابراين، عكسي است تاريخي كه بيش از يك كتاب، حقايق را بيان مي دارد. عکس را ادي آدامز Eddie Adams روزنامه نگار آمريکايي که اتفاقا در صحنه حضور داشت برداشت که بلافاصله از طريق راديو فتو به سراسر جهان ارسال شد. وي از جزئيات صحنه رويداد، عکس تهيه کرده است که در زير آمده اند.    
Eddie Adams

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
افزايش نيروي زميني آمريکا به 512 هزار تن
دونالد رامسفلد وزير دفاع وقت آمريكا 30 ژانويه 2004 تصميم گرفت كه شمار افراد نيروي زميني اين كشور را 30 هزار تن افزايش دهد و به 512 هزار نفر برساند. يك قانون مصوب كنگره آمريكا، اين شمار را محدود به 482 هزار تن كرده بود كه رامسفلد با استفاده از مجوز جنگ عراق تصميم به اين افزايش سي هزار نفري گرفت. آمريكا داراي قانون وظيفه اجباري نيست و افراد ارتش، استخدامي (اصطلاحا؛ پيماني) هستند و به همين جهت مسئوليت دولت در قبال کشته شدن آنان در جنگ محدود است و گذاشتن عنوان داوطلب بر نيروهاي مسلح آمريکا به همين دليل بوده است يعني که اجبار نبوده است که داوطلب کار ارتش شوند که خطر کشته شدن هم دارد. آمريكا در چند نقطه از جهان از جمله كره جنوبي، ژاپن و ... و آلمان داراي قرارگاه نظامي است.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نخست وزير پيشين فرانسه به جرم فساد اداري به زندان و محروميت از شغل عمومي محکوم شد
Alain Juppe

سي ام ژانويه 2004 يک دادگاه فرانسه «آلن ژوپه Alain Juppe» ـ متولد سال 1945 ـ نخست وزير پيشين فرانسه را به جرم فساد اداري به 18 ماه زندان و محروميت ده ساله از اشتغال به مشاغل عمومي محکوم کرد. قبلا از آلن ژوپه به عنوان جانشين احتمالي شيراک رئيس جمهوري وقت فرانسه نام برده مي شد. ژوپه رئيس حزب جنبش ملي فرانسه (حزب شيراک) بود. جرم در زماني صورت گرفته بود که شيراک شهردار پاريس بود و بنابراين، محکوميت ژوپه ضربه اي به شيراک به حساب آمده بود. روزگاري شيراک از ژوپه به عنوان يک مغز درخشان سخن به ميان آورده بود. هنگام ابلاغ حکم، ژوپه گفته بود که قطعي شدن اين حکم، نقطه پايان بر زندگي سياسي او خواهد بود.
    در سالهاي دهه اول قرن 21 بکرات ديده شده است که قضات جوان - صرف نظر از کدام کشور - در مورد آن دسته از سياستمداران و دولتمردان که ادعاي نخبگي مي کنند و نمي خواهند صحنه را به ديگران بسپارند و عملا به صورت سلطنت عمل مي کنند شدت عمل نشان داده و از صحنه برون رانده اند. اين سختگيري اين فايده را داشته است که سياستمداران و دولتمردان هم سعي خودرا بکار گيرند تا گرفتار دادگاه و قاضي نشوند.
    آلن ژوپه در دوران حکومت سارکوزي دوباره وزير شد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نگرانی از تولد دوباره آنارشیسم اروپایی ـ شعارهایی که در ژانويه 2009 برضد نشست داوس داده شد
فوروم سالانه اقتصاد جهان با شرکت سران دولتها و مقامات ارشد و کارشناسان اقتصادی جهان که از 27 ژانویه 2009 در شهر داوس (آلپ سویس) برگزار شده بود با تظاهراتی از نوع اعتراضات آنارشیستی صد سال پیش اروپا و با همان شعارها و علائم رو به رو شده بوده که در غرب تولید نگرانی کرده بود زیرا مبارزه این بلوک در شرق با القاعده و سازمانهای مشابه آن ادامه دارد که آنارشیسم اروپایی هم دارد بر آن اضافه می شود. شعارهای تظاهرکنندگان در 31 ژانویه از این قرار بود: "الیت هایی که در اینجا جمع شده اند واجد شرایط و دارای صلاحیت برای حل مسائل اقتصادی جهان نیستند زیرا که خودشان این بحران را به وجود آورده اند". "آنان که این بحران ضد توده ها را به وجود آورده اند باید در دادگاههای خلق محاکمه و مجازات شوند". "همین الیت ها سال گذشته در همینجا گفتند که اقتصاد جهان خوب است و در مخاطره نیست، بنابراين از گفتن دروغ شرم ندارند و فاقد صلاحیت اخلاقی اند". "پولپرستان با کمک مقامات دست نشانده همه چیز را بردند و حالا مردم عادی باید از شکم خود بزنند و جبران کنند". "روش انتخاب دولت از کنترل مردم خارج شده و به چنگ الیت های آزمند افتاده و تا سیستم انتخاب نماینده (دولت) بر همین روال باشد هیچ مسئله ای حل نخواهد شد". "اینان که این بحران ـ بحران مالي جهاني ـ را به وجود آورده اند از همین بحران هم برای بردن سود و پرکردن جیب استفاده می کنند". "این نمایندگان مجالس آمریکا چگونه آدم هایی هستند که به خود اجازه داده اند مردم این کشور را مجبور به جبران زیان آزمندی مشتی پولپرست کنند". "مردم خودشان باید دولت باشند؛ اینان نمایندگان مردم (توده ها) نیستند".
    در جلسه 27 ژانویه این فوروم ولادیمیر پوتین مرد نیرومند روسیه مقامات آمریکایی را مسئول بحران جهانی اقتصاد اعلام کرده و گفته بود که بحران مالی جاری، یک توفان واقعی است. ناپدید شدن برخی از خدایک های وال استریت (تایتان ها) از صحنه، ارتکاب اشتباهات متعدد از سوی مقامات مسئول آمریکا را ثابت می کند. «اینوستمنت بانک وال استریت» از میان رفت و هرچه را که در طول 25 سال به دست آورده بود از دست داد. ما سال گذشته از وقوع این توفان خبر داده بودیم ولی کاندولیزا رایس وزیر امورخارجه وقت آمریکا در همین نشست گفت که اقتصاد آمریکا امن و بی خطر است که اطمینانی نادرست بود و مانع از ایجاد سد در برابر توفان نشد.
    در همین جلسه، ون جیابائو نخست وزیر چین نیز گفته بود: اشتهای آمریکاییان به بدهی داشتن و حرص سود و منفعت زدن ـ آن هم یک حرص کور ـ به این رکود منجر شد که از زمان رکود بزرگ در دهه 1930 بی سابقه بوده است. این رکود بیش از 2 هزار و پانصد کمپانی بزرگ آمریکایی را تکان داده و به مخاطره افکنده است. «ون» افزوده بود: مشکل دیگر آمریکاییان؛ افراط در مصرف و بی اعتنایی نسبت به پس انداز کردن است. همچنین نظم و قاعده نداشتن فعالیت موسسات مالی و بی ضابطه بودن بنگاههای و واسطه های سرمایه گذاری آنان و بی نظمی های متعدد در این امور و ضعف سیستم نظارت در آمریکا و احیانا نادرستی؛ از عوامل بحران جاری بوده است.
    «ون» خواست که سریعا با انجام یک رفرم، سرمایه گذاری و سازمانهای مالی تحت نظم و قاعده درآیند و در این زمینه یک میثاق
    جهانی تدوین شود و گرنه این بحران بالای سر همه ما باقی خواهد ماند.
يک مجموعه عکس از تظاهرات 31 ژانويه 2009 و اعتراض به نشست جهاني داوس - برخي از شعارها و درگيري با پليس

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 1 فوريه
 • 1650:   « رنه دكارت » فيلسوف بزرك فرانسوي درگذشت.
 • 1662:   چينيان هلندي ها را از تايوان بيرون راندند و دژي را كه در آنجا ساخته بودند ويران ساختند.
 • 1946:   قانون اساسي يوگوسلاوي كه برپايه آن اين سرزمين به صورت يك كنفدراسيون سوسياليستي اداره شود به اجرا در آمد. در دهه 1990 اين کنفدراسيون تجزيه شد و در دهه يکم قرن 21 از ميان رفت. جدايي اعضاي کنفدراسيون و کسب استقلال، خونين بود و بهانه مداخله و نفوذ بلوک غرب را به دست داد.
 • 1957:   (1335 خورشيدي ) كار نصب لوله نفت سراسري ايران كه مراكز توليد نفت را به پالايشگاه شهر ري متصل مي سازد به پايان رسيد.
 • 1958:   مصر و سوريه اعلام كردند كه به توافق رسيده اند در هم ادغام شوند و جمهوري متحد عرب را تشكيل دهند.
 • 1959:   در يك رفراندم كه در سويس برگزار شد، مردان اين كشور با دادن حق راي و شركت در انتخابات به زنان مخالفت كردند.
 • 1972:   (1350 هجري) در چند زد و خورد ميان ماموران امنيتي و مجاهدين خلق در تهران كه دو مورد آن در خيانهاي مخصوص و غفاري (منشعب از خيابان قزوين) روي داد تني چند از مجاهدان كشته شدند.
 • پيام‌هاي تازه
  درسی بزرگ از اظهارات دختر پینوشه و هشدار غير مستقيم او ...
 •   پیامی که با مختصر ادیت در زیر آمده است 31 ژانويه 2009 دریافت شد. فرستنده پیام خودرا یک روزنامه نگار سابق ایرانی مقیم اروپا [بدون ذکر کشور محل اقامت] معرفی کرده که در آگوست 1979 [امرداد 1358] از کار برکنار و پس از فروش خانه اش به یک پنجم قیمت! به اروپا نقل مکان کرده، مدتی در یک ایستگاه قطار به کار جاروکشی اشتغال داشته و اینک دوران بازنشستگی را می گذراند و مي خواهد خاطرات خودرا بنويسد. وی پس از ذکر مقدمه ای درباره خود که مفاد آن در بالا آمد نوشته است :
      
      ... در این سایت [تاریخ آنلاین] که امیدوارم به صورت کتاب درآید و چاپی آن نيز در دسترس قرارگيرد در روزهای مورخ 29 و 30 ژانویه [ژانويه سال 2006 که هر سال در همان روز، در سايت ظاهر و مشاهده مي شود] درباره سرخوردگی لوسیا پینوشه دختر ژنرال آگوستینو پینوشه از يک دولت خارجي مطالبی نوشته بودید که به نظر من باید آویزه گوش همه خارجیان و مخصوصا روزنامه نگاران ـ روزنامه نگاران جوان ـ آن جوامع قرارگیرد. این، عادت قدرت هاي جهاني از دهه اول قرن بیستم شده است که پس از گذشتن خرشان از پل، آن را خراب کنند. نمونه اش رفتاری بود که با ورنر فون براون [سازنده آلمانی موشکهای فضاپیمای آمریکا]، «شاه»، فردیناند مارکوس، نوریه گا، صدام حسین و ... کردند. روزنامه نگاران ایرانی دهها سال پیش از «لوسیا پینوشه» تجربه اورا با تمامی وجود لمس کرده بودند. این قدرت ها پس از انقلاب به بسیاری از آنان حتی ویزای توریستی ورود به کشورشان را هم ندادند، حال آنکه به موازات شاه، آنان هم ناچار به خدمت کردن به برخي قدرتها و رعایت سیاست های آنها شده بودند که این کار به تدریج عادت و برایشان یک روال شده بود. بیاد دارم که به معروفترین و بزرگترین آنان (غ. ص.) که برادر و برادرزاده آمریکایی هم داشت پس از هفته ها سرگردانی در استانبول و سرقت پولش در این شهر، چون موفق به دریافت ويزا نشده بود به وطن بازگشت ولی فرصت آن را نیافت تا دوباره قلم به دست گیرد و عقده دل بگشاید [داد خود بستاند].
      
      با درج پیام وارده که فرستنده اش اصرار به انتشار آن کرده، لازم است که جهت مزید اطلاع به ماجرای دختر پینوشه در ژانویه 2006 اشاره شود، از این قرار:
      
      
  لوسيا پينوشه در سال 2006 در حال خطاب به خبرنگاران


      ــ لوسيا پينوشه دختر بزرگ ژنرال پینوشه دیکتاتور شیلی که به آمریکا گریخته و درخواست پناهندگی کرده بود پس از رو به رو شدن با رفتارنامساعد ماموران آمریکایی که به او دستبند زده و به زندانش فرستاده بودند درخواست خودرا پس گرفت و خواست که اورا به کشورش بفرستند و به این ترتیب زندان شیلی را بر زندان آمریکا ترجیح داد. وی که 28 ژانويه 2006 با هواپيما وارد پايتخت شيلي شده بود در قرارگاه پلیس فرودگاه به خبرنگاران گفت كه در فرودگاه دالس (شهر واشنگتن) به او دستبند زدند، لباس زندان پوشانيدند و رفتار خوبي نداشتند؛ حال آنکه پدرش دهها سال در خدمت آمريکا بود، به خواست آمريکا [در سال 1973 و با کمک «سیا»] برضد «آلنده» کودتا کرد و ... و اتهامات وارده به او و پدرش به همين دلايل است و او هرگز انتظار چنين رفتاري را از آمريکاييان نداشت. رفتاري که با او در فرودگاه دالس شد بايد سرمشقي براي همه خارجياني قرارگيرد که در وطن خود ندانسته و یا از روی خوش خیالی به خارجي خدمت مي کنند تا روزي - روزگاري عوض بگيرند. وی افزود: «منظور من از گفتن اين مطالب به شما [روزنامه نگاران مخاطب او] اين بوده است که آنهارا منتشر کنيد تا چشم جهانيان باز شود.».
       لوسيا كه 25 ژانويه 2006 با گذرنامه جعلي وارد آمريكا شده و درخواست پناهندگي كرده بود دو روز بعد (27 ژانويه) پس از رو به رو شدن با آن رفتار ماموران آمريکايي درخواست خودرا پس گرفت و از طریق آرژانتين به وطن بازگشت تا مجازات کشود!. لوسيا متهم بوده است كه در سوء استفاده هاي مالي پدرش مشاركت داشته و قسمتي از پولهاي پدرش را كه از راه سوء استفاده به دست آمده بود به حسابهاي شخصي خود در داخل و خارج از کشورز واريز مي كرده و ماليات بردرآمد اين پولها را هم نداده است. در زمان اقتدار پدر، لوسيا رئيس بنياد فرهنگ ملي! كشور شيلي بود. پينوشه که به اتهامات متعدد از جمله سر به نيست کردن سه هزار شيليايي چپگرا و سوء استفاده های مالی متعدد تحت تعقيب قضايي بود در دهم دسامبر سال 2006 و چند روز پس از 91 ساله شدن درگذشت. وي در نود و يکمين زادروزش از کارهاي خلاف خود کتبا ابراز ندامت کرده بود.
      لوسیا پس از بازگشت به وطن، تنها چند روز بازداشت بود و در ژوئیه 2008 (تیرماه 1387) خودرا نامزد شورای شهر سانتیاگو کرده بود و آزادانه فعالیت دارد تا دادگاه تکلیف اتهامات وارده را روشن سازد.
  28 ژوئيه 2008 لوسيا در جريان فعاليت هاي انتخاباتي شوراي شهر سانتياگو (پايتخت کشور شيلي)


 •  

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com