Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
   خورشيدي

 
25 آوريل
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 
   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 25 آوريل
ايران
روزی که با کمک های استراتژیک ایران به اسپارت، جنگهای پلوپونز پایان یافت ـ نخستین تحریم اقتصادی جهان ـ لیساندر و کتزیاس
25 اپریل 404 سال پیش از میلاد دریاسالار اسپارت؛ Lysander با کمک مالی و استراتژیک امپراتوری ایران ـ اَبَرقدرت وقت جهان، که اتحادیه Delian به ریاست آتن را محاصره دریایی کرده و آن را در قفس انداخته بود بر این اتحادیه پیروز شد و با تسلیم شدن آتن به او، جنگ های پلوپونز پایان یافت. مورخان این پیروزی را به پای ایران نوشته اند که آتن را تحریم اقتصادی کرده بود و مانع واردات غلّه به آن «کشور ـ شهر» می شد. داریوش دوم پادشاه وقت ایران از طریق کوروش جوان ـ Cyrus the Younger حکمران آناتولیا (ترکیه امروز)، لِوانت (سوریه و لبنان امروز) و متصرفات اروپایی و مدیترانه ای ایران ازجمله جزیره قبرس به اسپارت کمک می رساند و در بنادر صور و صیدا (لبنان) برایشان به رایگان کشتی جنگی می ساخت.
    کوروش جوان به شاه (داریوش دوم که 19 سال پادشاهی کرد) گزارش داده بود که در وفاداری دریاسالار لیساندِر (لیزاندر) به ایران تردید ندارد و شاه براین اساس، عنوان ساتراپ (استاندار) به این دریاسالار داد.
    پس از درگذشت داریوش دوم، اردشیر دوم برجای او نشست که کوروش جوان پادشاهی اورا تأیید نکرد و ایران دچار جنگ نوعی داخلی شد که با کشته شدن کوروش جوان در این جنگ، مسئله پایان یافت. گزنفون شرح این جنگ را نوشته است.
    داریوش دوم Ctesias پزشک یونانی متولّد آناتولیای جنوب غربی (ترکیه امروز) رابرای درمان بیماری زنش، بانو پریسا به پایتخت دعوت کرده بود. کتسیاس (کتزیاس) که استعداد تحقیق و نوشتن داشت ضمن گردشی به دور ایران، تاریخ و وضعیت روز امپراتوری ایران را در چند جلد زیر عنوان Persica نوشت و نیز یک کتاب معروف که هنوز الگو است تحت عنوان «ایندیکا» که در آن روش مالیات گرفتن دولت ایران از سرزمین های هند که در قلمرو ایران بودند تشریح شده است و نیز تعریف مالیات و تعرفه آن از دید دولت ایران.
    
Lysander دریاسالار اسپارتی و دوست ایران

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
خواستگاري وليعهد وقت از فوزيه ـ معمای ازدواجهای شاه
فوزيه
دربار سلطنتی ایران پنجم اردیبهشت 1317 (در آن سال مصادف با 25 اپریل 1938) اعلام کرد که خواستگاری ولیعهد وقت (محمدرضا پهلوی) از فوزیه شاهزاده خانم مصری (خواهر ملک فاروق) پذیرفته شده و بزودی نخست وزیر ایران در صدر هیاتی برای فراهم ساختن مقدمات کار و تعیین روز عقدکنان به قاهره خواهد رفت. این هیات 9 روز بعد عازم مصر شد. محمدرضا پهلوی پنجم اسفند (ده ماه بعد) برای عقد نکاح و آوردن عروس، با کشتی جنگی رهسپار قاهره شد. عقد نكاح، 24 اسفند انجام شد و محصول این ازدواج که دیری نپایید یک دختر به نام شهناز بود. عوام الناس ایرانی فوزیه را جاسوس خارجی در دربار ایران می پنداشتند! و به باور آنان، انگليسي ها عامل اين وصلت بودند! زیرا که مصر وابسته به انگلستان بود. معمّاي اين ازدواج، تا دهها سال در ذهن ايرانيان باقي مانده بود مخصوصا که ازدواج بعدي شاه که فرزند بوجود نياورد، يک دهه بعد صورت گرفت و ازدواج سوم يک دهه! پس از آن؛ حال آنکه هدف نخست، نگراني و مشغله يک شاه و هر رهبر ديگر بايد داشتن يک «جانشين بالقوه» براي خود باشد تا برنامه ها، سياست ها و مسير ادامه يابد.
    پس از اشغال نظامي ايران در شهریور 1320، از برخي از رجال ايراني هوادار آلمان که بازداشت و تبعيد شده بودند نقل شده است که گفته بودند: لندن از آن بيم داشت که اگر وليعهد وقت با يک شاهزاده خانم افغان ازدواج کند، دو کشور متحد و به گونه اي بارديگر يکپارچه شوند و دهها ميليون پاتان (پشتون = پختون) هند غربي (پاکستان امروز) را به آن اتحاديه بکشانند که خلاف سياست قديمي انگلستان بود و چنانچه با دختر يکي از بزرگان ايران پيوند مزاوجت مي بست، بعدا مقامات ارشد اداری از دست عوامل قديمي انگلستان خارج و به اين خانواده سپرده مي شد که اين هم به زيان انگلستان بود که مي خواست ايران را در چنگ داشته باشد. ازدواج با دختر يک ژنرال، در صورت وقوع هر ناآرامي و شورش احتمال کودتا مي رفت. ازدواج وليعهد وقت با يک شاهزاده خانم اروپايي و يا دختر يکي از معاريف آن قاره نيز به مدرنيزه شدن ايران کمک مي کرد که لندن خواهان آن هم نبود؛ لذا عوامل لندن موضوع ازدواج با فوزيه را مطرح کردند که خاندان او در دست انگلستان بودند. خانواده آلبانيايي تبار فوزيه از آغاز قرن نوزدهم (زمان محمدعلي پاشا) تا کودتاي ژنرال نجيب (اوايل دهه 1950) در مصر سلطنت داشتند.
     شاه مدتها پس از طلاق فوزیه در بهمن 1329 با ثریا اسفندیاری بختیاری ازدواج کرد و برغم اطلاع از عقیم بودن وی، تا بهمن 1336 با او زندگی کرد. در آبان 1339 هجری خورشیدی (و خیلی دیر) از همسر سوم (که در 1338 با او ازدواج کرده بود) دارای پسر شد. به باور برخی از مورخان، داشتن ولیعهد از تکالیف یک پادشاه است و اگر محمدرضاشاه پهلوی در این کار مسامحه نکرده بود و دست کم در دهه 1320 (1940میلادی) دارای پسر و ولیعهد شده بود، می توانست در 1973 که مشخص شد به سرطان مبتلاست، این بیماری را اعلام و به موقع تفویض اختیارات می کرد و .... (پسر او ـ رضا پهلوي در 1973 که ابتلاء شاه به بيماري سرطان تاييد شده بود 14 ساله بود و نوجوان).
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
سالروز تاسیس رادیو ایران با مروری کوتاه از ايجاد صدا و سيما تا اخراج قديمي ها بدون پرداخت غرامت بيکاري
پنجم ارديبهشت 1319 (25 اپریل 1940) راديو تهران در محل بی سیم پهلوی (باغ بی سیم ـ خیابان شمیران ـ چهارراه سید خندان و در آن زمان خارج از تهران) و با استفاده از دو فرستنده 20 كيلو واتي و دو كيلو واتي موجود ويژه ارسال تلگرام آغاز بكار كرد و سه بار در شبانه روز به فاصله هشت ساعت از هم، اخبار داخله و خارجه و تفسیرهای مربوط را پخش می کرد. . از آنجاکه نوار ضبط صوت ساخته نشده بود برنامه هاي راديو تهران ـ از موسیقی تا گفتار و نمایش به صورت زنده پخش می شد و ابتکاری بود، نه اقتباس از کشورهای دیگر. اعضای ارکستر عمدتا درجه داران موزیک ارتش بودند. اخبار در شهر و در سازمان خبرگزاري پارس (جنب ساختمان وزارت امور خارجه) در دو نسخه تهيه و به دو موتوسيكلت سوار جداگانه داده مي شد تا اگر فرضا يكي از آنان ضمن راه (تهران به بي سيم پهلوی) دچار حادثه غير مترقبه شود، ديگري به موقع، اخبار را به دست گويندگان برساند. خبرگزاري پارس كه در تابستان 1934 (1313 هجري خورشيدي) طبق الگوي خبرگزاري آناتولي (تركيه) تاسيس شده و وابسته به وزارت امور خارجه بود بعدا به سازمان انتشارات و تبليغات كشور (وزارت ارشاد فعلي) كه راديو يكي از موسسات آن بود ضميمه شد. رشد و پیشرفت رادیو ایران و خبرگزاری پارس در زمان مدیریت و وزارت نصرت الله معینیان روزنامه نگار معروف صورت گرفت.
     در اجرای يك قانون مصوب، راديوها و تلويزيون غير دولتي از سال 1350 (1971) به تلويزيون ملي ملحق و سازمان ملّي راديو تلويزيون (صدا و سيماي ايران) به وجود آمد و خود، به تاسيس خبرگزاري مستقل دست زد كه بعدا واحد مركزي خبر نام گرفت و بیشتر سازمانهای رادیو از ميدان ارگ به خيابان جام جم منتقل شد.
     قراربود که هر برنامه سازمان رادیو تلویزیون همانند رادیو سابق دارای شورا (شوراي برنامه مرکب از کارشناسان و اهل تجربه) باشد و این شوراها مطالب برنامه و هرگونه تغییری را قبلا بررسی و تصویب کند و جمع این شوراها و یا شورای مرکب از نمایندگان آنها بر سازمان و برنامه های رادیو تلویزیون که یک سازمان ملّی است نظارت داشته باشد که چنین نشد و چون مدیر عامل این سازمان در هفت سال نخست از وابستگان دربار بود، از این بابت مورد اعتراض علنی قرار نگرفت. مسعود برزین آخرین مدیرعامل سازمان رادیو تلویزیون ملّی ایران نه تنها تصمیم به اجرای روال شورایی برنامه ها گرفت بلکه در نظر داشت که شورای کل سازمان رادیو تلویزیون، انتخابی (همانند شوراهای شهر) باشد، نیمی از اعضاء با رای مخاطبان و نیم دیگر از کارشناسان و اهل حرفه با رای این جماعت، که پیروزی انقلاب انجام این کار را متوقف ساخت و بسیاری از کارکنان حرفه ای این سازمان نیز برکنار شدند. ساختمان راديو تلويزيون دولتي (صدا و سيما) پس از پيروزي انقلاب به دست کمونيست ها افتاده بود و اينان بودند که کارکنان قديمي را به سازمان راديو تلويزيون (ساختمان جام جم) راه ندادند و تلاش قطب زاده مدير عامل بعدي هم به دليل ايجاد يک کميته انقلاب در راديوتلويزيون مرکب از شرکت کنندگان در انقلاب، نه اهل حرفه، مانع از حل مسئله شد. به اخراج شدگان غرامت بيکاري هم پرداخت نشد (ندادن غرامت اخراج از کار، در کشوري که به اتباع يارالنه نقدي داده مي شود!). در اوايل دهه 1370 محمد هاشمي مدير عامل وقت برخي از کارکنان قديمي را که به او مراجعه کرده بودند بکار گرفت.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
زمین لرزه لار
چهارم اردیبهشت 1339 دو زلزله متوالی به فاصله 4 ساعت شهر لار، بخشها و روستاهای آن از جمله گراش را ویران ساخت و صدها تن را کشت. زمین لرزه نخست، ساعت چهار بعد از ظهر روی داد و زمین لرزه بعدی ساعت هشت شب. تعدّد زلزله در سال جاری میلادی (سال 2010) نسبت به سالهای گذشته بیشتر بوده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
سالروز شکست عملیات نظامی آمریکا برای خارج ساختن گروگانها، معروف به عملیات صحرای طبس
24 اپريل 1980 (چهارم اردیبهشت 1359 و 15 ماه پس از تغییر نظام حکومتی ایران) عمليات نظامي «مافوق سرّي» آمريكا عليه ايران معروف به Operation Eagle Claw با هدف خارج ساختن 52 گروگان آمریکایی از ایران که از نوامبر سال پیش از آن در ساختمان تصرف شدهِ سفارت آمریکا در خیابان تخت جمشید (تهران) نگهداری می شدند، در صحراي طبس با كشته شدن هشت نظامي آمريكايي و از دست رفتن يك هواپيماي سي ـ 130 و چند هلي كوپتر با شكست رو به رو و ادامه آن لغو شد. جيمي كارتر رئيس جمهوری وقت آمريكا همان روز مسئوليت این شکست را برعهده گرفت و گفت كه به منظور خارج ساختن گروگانها (كاركنان سفارت) از تهران، اين عمليات برنامه ريزي شده بود. قرار بود اين نظاميان پس از تجديد سوخت هلي كوپترها در صحراي طبس، خود را به تهران برسانند. (در تقویم های ایران پنجم اردیبهشت، سالروز عملیات نظامی طبس ذکر می شود که مطابق افق ایران است که 8 ساعت و 30 دقیقه از شرق آمریکا ـ واشنگتن و نیویورک ـ جلوتر است).
    در پي اعتراف كارتر، سايرس وَنس وزير امورخارجه آمريكا از سمت خود كناره گيري كرد و گروگانها تا آخرين لحظه حكومت كارتر آزاد نشدند و به مدت 444 روز در بازداشت بودند. همين اقدام كارتر باعث شد كه در انتخابات نوامبر آن سال از رونالد ريگان (ریگن) نامزد حزب جمهوریخواه شكست بخورد.
    مرحله یکم عملیات «ایگل کلاو» با 8 هلی کویتر آغاز شده بود. 88 تفنگدار و تدارکات مربوط که با هواپیما حمل می شدند قرار بود در صحرای طبس فرود آیند و تفنگداران و تداکارات مربوط از هواپیما به هلی کوپترها منتقل و این هلی کوپترها رهسار تهران شوند. چند کشتی نظامی و یک ناو هواپیمابر در آبهای جنوب ایران مأمور مراقبت و دفاع از از این تفنگداران بودند. «استیو بَنِن» مشاور مستعفی دانالد ترامپ افسر یکی از این ناوها بود.
    سه هلی کوپتر از این گروه، میان راه بر اثر اشکالات فنی و توفان شن فرود آمدند و به مقصد (محل تعیین شده در صحرای طبس) نرسیدند و فرمانده عملیات درخواست توقف عملیات را کرد که نخست، مخالفت شد و به او تاکید شد که چهار هلی کوپتر هم برای رسیدن به تهران، رهاساختن مواد بیهوش کننده نگهبانان ساختمان سفارت و خارج ساختن گروگانها کافی است ولی ساعتی بعد، کارتر با درخواست فرمانده محلی عملیات برای بازگشت موافقت کرد، امّا یکی از هلی کوپترها در جریان برخاستن و به احتمال زیاد براثر وجود توفان شن، به هواپیمای حمل و نقل نظامی که روی زمین بود برخورد کرد و هر دو وسیله دچار آتش سوزی شدند و در این رویداد 8 تفنگدار کشته و 4 تن دیگر مجروح شدند. به این ترتیب، عملیات «ایگل کلا» با شکست رو به رو شد.
    این عملیات نزدیک به دو سال پس از زمین لرزه پُرتلفات طبس روی داد که انتقاد از عملیات امداد رسانی مربوط به آن، انقلاب سال 1357 را گسترش داد.
    روزنامه اطلاعات برای گزارش این شکست نظامی آمریکا شماره فوق العاده منتشر ساخت. این شماره روزنامه دو روز پس از انتصاب حجت الاسلام محمود دعایی به مدیریت مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات انتشار یافت. کُپی صفحه اول این شماره فوق العاده که جمعه پنجم اردیبهشت 1359 به توزیع داده شده بود:
    


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
تفاوت نرخها
خبرگزاری تسنیم پنجم اردیبهشت 1397 گزارش داده بود که در این روز در بازار تهران ارزش هر یورو شش هزار و 795 تومان و هر پاوند (لیره انگلیس) 7 هزار و 749 تومان بود.
    اینک نگاهی به گذشته و اردیبهشت 1359 (15 ماه پس از پیروزی انقلاب) کنیم و جدول نرخ ارزها را در صفحه 12 شماره 16134 روزنامه اطلاعت را بخوانیم و مقایسه کنیم. در آن زمان یورو (پول واحد چند کشور اروپایی) وجود نداشت:
    


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
سرود ملي فرانسه
Claude Rouget de Lisle
25 اپريل سال 1792 (انقلاب فرانسه)، يك نظامي موسيقيدان فرانسوي كه در يك اردوگاه نظامي در منطقه استراسبورگ بسر مي برد به منظور برانگيخته شدن احساسات ميهندوستانه سربازان فرانسوي، آهنگ و سرود مارسييز La Marsseillaise را نوشت كه بعدا سرود ملي فرانسه شد و باقي مانده است. اين فرانسوي که Claude Rouget de Lisle نام داشت يك جمهوريخواه بود كه سلطنت طلبان مدتي هم او را زنداني كرده بودند. روژه كه در سال 1760 به دنيا آمده بود در سال 1836 درگذشت.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
جنگ واشنگتن با اسپانيا و افتادن دولت واشنگتن در مسیر قدرت
دولت واشنگتن 25 اپريل سال 1898 به اسپانيا اعلان جنگ داد. واشنگتن قبلا از اسپانيا خواسته بود كه مسئله كوبا را از راه مسالمت آميز حل كند (كه تاريخنگاران، اين كار را يك «حركت روابط عمومي» در جهت طي كردن مراحل مربوط نوشته اند). برخي از كوبائيان از مدتها پيش خواهان استقلال بودند و چندبار بر ضد اسپانيا دست به انقلاب و عمليات مسلحانه زده بودند. انفجار یک كشتي نظامي آمريكايي که نام ايالت مين Maine این کشور برآن نهاده شده بود در آبهاي هاوانا، بهانه مناسبي به دست دولت واشنگتن داد تا با اسپانيا وارد جنگ شود. مورخان اين جنگ را سرآغاز «امپرياليست شدن دولت واشنگتن» نوشته اند كه ادامه اين سياست آن را با ورود به جنگهاي دوردست يكم و و دوم جهاني ابرقدرت كرد.
     جنگ دولت واشنگتن با اسپانیا كه از 25 اپريل تا 12 آگوست 1898 (به مدت113 روز) ادامه داشت به شکست اسپانيا انجامید و طبق قرارداد پاريس؛ سرزمين هاي فيليپين، گوام، پرتوريكو و كوبا را به آمريكا داد. دولت آمريكا در سال 1902 اداره امور كوبا را به دولت محلي اين جزيره واگذار كرد. فيليپين نيز پس از جنگ جهاني دوم استقلال به دست آورد، ولي گوام و پرتوريكو همچنان وابسته به آمريكا هستند. كوبا كه يك مهاجر نشين اسپانيايي بود از سال 1492 به مدت بيش از چهار قرن از مستملكات اسپانيا بشمار مي رفت. فیلیپین که نام پادشاه وقت اسپانیا بر آن نهاده شده از زمان دیدار ماژلان از این مجمع الجزایر در عداد مستعمرات اسپانیا قرارگرفته بود.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
نخستین نبرد تانک ها در طول تاریخ
24 اپریل 1918 جبهه ویلر برتونو (فرانسه، آخرین سال جنگ جهانی اول) شاهد نخستین نبرد تانک بود. در این نبرد 3 تانک آلمانی و 3 تانک انگلیسی یکدیگر را می کوبیدند. شمار کل تانکهای آلمان در زمان این نبرد، 21 دستگاه گزارش شده است. «تانک» به عنوان یک جنگ افزار در سال 1917 ساخته شده بود و قبلا ارتش انگلستان از آن در نبرد با افراد پیاده و سنگرنشین استفاده می کرد که آلمان نیز تانک به جبهه فرستاد. مهندس جوزف ولمر طراح تانکهای آلمان بود که از سال 1916 دست بکار آن شده بود. نخستین تانکهای آلمانی 30 تن وزن، اندکی بیش از هفت متر طول و 3 متر عرض داشتند، ضخامت زره آنها 5 سانتیمتر بود، مجهز به توپ 57 میلیمتری بودند و شبیه یک برجک پولادین بنظر می رسیدند. یک موتور دایملر این تانکها را به حرکت درمی آورد و حداکثر سرعت آنها 15 کیلومتر در ساعت بود. نخستین طراح تانکهای انگلیسی سرگرد ویلسون بود. این تانکها 28 تن وزن داشتند ولی سرعتشان بیش از 6 کیلومتر در ساعت نبود.
    عکس زیر دو نمونه از نخستین تانکهای آلمانی و انگلیسی را که نخستین جنگ افزار زرهی جهان بشمار می آیند نشان می دهد:


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
كودتا به خاطر دمكراسي!
Antonio de Spinola
تنها كودتاي نظامي در تاريخ معاصر كه به خاطر دمكراسي صورت گرفت، سحرگاه 25 اپريل 1974 در پرتغال انجام شد. اين كودتا كه به تصميم هفت افسر ارشد به انجام رسيد حتي يك كشته نداشت و عنوان «تحوّل ميخك سرخ» به آن داده شده است. افسران كودتاگر زمام امور را موقتا به ژنرال آنتونيو د اسپينولا Antonio de Spinola (نظامي و مولف هفت کتاب، متولد 1910 و متوفا در سال 1996) سپردند و پس از انجام انتخابات كنار رفتند.
     اين كودتا به پنج دهه ديكتاتوري در پرتغال پايان داد. اين ديكتاتوري هم با كودتاي نظامي سال 1926 پديدآمده بود و معروفترين ديكتاتور اين دوره «سالازار» نام داشت. پس از برقراري دمكراسي در پرتغال كه ادامه دارد، اين دولت به پنج مستعمره باقيمانده خود از جمله موزامبيك و آنگولا استقلال داد و آنگولای حاصلخیز، ثروتمند و دارای نفت و معادن الماس، دارد به لحاظ تجارت، تمرکز معاملات و بانکداری نيز به صورت هنگ کنگ و سنگاپور درمی آید و جای «دوبی» را می گیرد. آنگولا با فرهنگ پرتغالی خود که سوسیالیست ها برآن حکومت می کنند با کشورهای لاتین قاره آمریکا مناسبات گسترده دارد. آنگولا و برزیل همزبان هستند و در دو سوي اقيانوس اطلس رو به روي هم واقع شده اند. برزيل با دولتي چپگرا دارد يک قدرت جهاني مي شود.
دو سرباز شرکت کننده در کودتا، با گلهاي ميخک سرخ که مردم به آنان داده بودند

 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 25 آوريل
 • 1607:   در جريان جنگهاي 80 ساله هلندي ها با اسپانيا، در اين روز كشتي هاي جنگي ايالات 17 گانه هلنديها به ناوگان اسپانيا در جبل طارق شبيخون زدند و چندين كشتي اسپانيايي را منهدم ساختند. كشتي هاي اسپانيايي در بندر لنگر انداخته بودند كه مورد حمله غافلگيرانه قرارگرفتند. هلندي ها مايل به پايان دادن سلطه اسپانيا بر سرزمين خود بودند.
 • 1915:   در اين روز (درجريان جنگ جهاني اول، واحدهاي نظامي فرانسه، انگلیس (عمدتا هندی)، نيوزيلند و استراليا وابسته به ارتش انگلستان در گالي پولي (شمال داردانل) در خاك عثماني پياده شدند. عثماني در كنار آلمان و اتريش با انگلستان، فرانسه و روسيه در حال جنگ بود و از همين روز کشتار و سربه نيست شدن ارمنيان سرشناس در شهر استانبول آغاز شد.
      نبرد گالی پولی از نوع جنگ های خندقی ـ سنگری و از پشت خاکریزها بود. در این نبرد که 10 ماه و سه هفته و دو روز طول کشید 486 هزار فرانسوی، انگلیسی، هندی، استرالیایی و نیوزیلندی با 315 هزار نظامی عثمانی و آلمانی جنگیدند و موفق نشدند. تلفات عثمانی و آلمان در این جنگ 57 هزار و طرف دیگر بیش از 190 هزار بود. بسیاری از نظامیان دو طرف بر اثر بیماری جان سپردند زیراکه هنوز داروی مؤثر ساخته نشده بود.
 • 1953:   این روز (25 اپریل) به مناسبت انتشار گزارش جیمز واتسون و فرانسیس کریک در مجله نیچر درباره DNA و شناخت و تشخیص وراثت، روز جهانی DNA اعلام شده است.
 • 1980:   سهراب سپهری شاعر، تصویرگر، فیلسوف و عارف ایرانی یکم اردیبهشت 1359 (21 اپریل 1980) در 51 سالگی درگذشت. از او دفاتر متعدد شعر باقی مانده است.
  سهراب سپهری

 • 1986:   در این روز Mswati سوم، در 18 سالگی بر جای پدر نشست و پادشاه کشور 17 هزار کیلومتریِ سوازیلند با یک میلیون و 400 هزار جمعیت شد. این کشور میان فدراسیون آفریقای جنوبی و موزامبیک قرار دارد.
      شهرت جهانی این پادشاه، شمار زنهای اوست. وی با اینکه مسیحی است و در این مذهب ـ جز فرقه مورمون ـ تعدّد زوجات نهی شده است دارای 15 زوجه است و می گوید که نقض آزادی نیست و این زنان به اراده و تمایل خود و در میان آزادی کامل حاضر به ازدواج با او و زندگی با هووهای متعدد شده اند.
      
  Mswati


      
  شماری از بانوان Mswati پادشاه سوازیلند

 • 2005:   کشورهای رومانی و بلغارستان و قبلا از اعضای پیمان ورشو (معروف به اقمار دولت مسکو) به اتحادیه اروپا پیوستند.
 • براي اطلاع  سپيده دم به زبان انگليسی

     

  از آنجا كه تلاش پيگير چندين ساله ناشر اين سايت (تاريخ ايرانيان به صورت روزشمار آنلاين) با نيم قرن تجربه روزنامه نگاري و تحصيلات مربوط، براي تجديد پروانه روزنامه چاپي «سپيده دم» جهت انتشار در ميهن گرامي به جايي نرسيده است و از سوي ديگر «روزنامك» را به فارسي به صورن آنلاين منتشر مي سازد؛  تصميم گرفته كه به زودي به انتشار سپيده دم آنلاين به زبان انگليسي در نشاني زير اقدام كند كه حاوي اخبار و عكسهاي جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ايران از منابع انگليسي زبان خواهد بود:

  www.IranianDawnNewspaper.com

   

  روزنامک


  اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» که به شماره ثبت 25178/92 ثبت شده است حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته - تاريخ» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
   همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس 78 ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
  «روزنامک» که از نوامبر 2003 (21 آبان 1982) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره یکم نسخه چاپی روزنامک نيز در اپريل 2014 (ارديبهشت 1393) در تهران منتشر شد و انتشار آن ادامه يافته است.

  نسخه آنلاين: www.rooznamak.com

  نسخه چاپی: www.rooznamak-magazine.com


   
   

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com