Iranians History on This Day
روز و ماه خورشيدي و يا ميلادي مورد نظر را انتخاب و كليد مشاهده را فشار دهيد
ميلادي
   خورشيدي

 
10 اكتبر
 
جستجو:

 
 


 هديه مولف

اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود. انتخاب موارد براي نگارش و عرضه در سايت نظرشخص مولف است.
 

 


   لينک به اين صفحه  

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان در طول تاريخ در اين روز 10 اكتبر
ايران
سالگشت مرگ مأمون عباسي، خليفه اي كه مادرش ايراني بود
دهم اكتبر سال 833 ميلادي مامون هفتمين خليفه عباسي كه مادرش يك ايراني بود، در جريان لشكركشي به آناتولي (تركيه آسيا) براي جنگ با روم شرقي، در شهر سارد ناگهان درگذشت. وي 47 ساله بود و 20 سال خلافت كرده بود. هارون الرشيد پدر او، قبلا مامون را به عنوان جانشين امين (پسر ديگرش) اعلام كرده و وي را فرمانداري كل خراسان داده بود كه پس از مرگ پدر، امين فرزند خود موسي را جانشين اعلام كرد و اين كار، فرصت مناسبي به دست ميهندوستان استقلال طلب ايراني داد تا به نام حمايت از مامون بپاخيزند، ارتش امين را در سه نبرد از جمله نبرد ري شكست دهند بغداد را بگيرند و سَرِ بريده شده امين را براي مامون به خراسان بفرستند. ميدان جنگ ري، محل امروز تهران بود.
    با اين كه از آن پس بغداد در دست مقامات منصوب از جانب مامون بود، وي سالها از شهر مَرو (پايتخت وقت خراسان) بر امپراتوري اسلامي كه تا اسپانيا امتداد داشت حكومت مي كرد.
     مامون مردي دانش پرور و آگاه از افكار فلاسفه يونان باستان بود و به همين منظور بيت الحكمة بغداد را با يك كتابخانه بزرگ تاسيس كرده بود.
    در دوران خلافت مامون، اداره امور امپراتوري در دست ايرانيان بود و نامزدهاي هر مقام پس از گذراندن امتحان معلومات، بررسي تجربه و تعيين ميزان شايستگي آنان و ياد كردن سوگند، منصوب مي شدند.
     پس از درگذشت مامون، برادرش المعتصم خليفه شد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
استقرار نظامي انگلستان در ايران طبق قرارداد سن پترزبورگ، و دنباله اين سياست
در اين روز در سال 1290هجري خورشيدي (10 اكتبر 1911) در تهران خبري انتشار يافته بود به اين مضمون كه در اجراي پيمان نامه سال 1907 انگلستان و روسيه مبني بر تقسيم وطن ما، اصطلاحا به دو منطقه نفوذ، دولت انگلستان در بوشهر و سپس مناطقي پيرامون مناطق نفتخيز (خوزستان) نيروي نظامي مستقر خواهد كرد.
     اين نيرو كه هند را با كشتي ترك كرده بود 12 روز بعد بوشهر را عملا اشغال نظامي كرد و در آنجا باقي ماند و بعدا به همين ترتيب شهر آبادان و ... تحت كنترل نظامي انگلستان در آمدند. انگلستان هيچگاه از نقاط حساس و نفتدار خاور ميانه چشم برنگرفته است و استقرار آن در منطقه بصره از 2003 به همين دليل بوده است كه به اصرار، از آمريكا خواست كه تمشيت امنيت در جنوب عراق را به نيروهاي انگليسي بسپارد. همكاري لندن با دولت واشنگتن از نخستين روز عمليات نظامي افغانستان در اكتبر 2001 نيز بر همان پايه بوده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
مورگان شوستر: بدون گرفتن ماليات، هيچ مسئله اي در ايران حل نمي شود - فرار ايرانيان از پرداخت ماليات، مشكل بزرگ دولت ايران
مورگان شوستر
دهم اكتبر 1911 «مورگان شوستر» آمريكايي كه خزانه دار كل ايران بود در پي اعلام اين حقيقت كه تا مسئله «ماليات گيري دقيق و در سر موعد مقرر» در ايران حل نشود و در اين مورد سختگيري و دقت لازم بعمل نيايد هيچيك از مشكلات اين كشور برطرف نخواهد شد دستور داد كه اموال شعاع السلطنه تا تسويه بدهي مالياتي اش توقيف شود. در پي اين اقدام، دولت روسيه كه طبق پيمان تقسيم ايران (قرارداد آگوست 1907 سن پترزبورگ)، در وطن ما قزاق مستقر ساخته بود براي جلوگيري از اجراي تصميم شوستر، به بهانه متوسل شد و در اطراف املاك شعاع السلطنه نيروي نظامي مستقر ساخت!. در آن زمان دولت آمريکا بي طرف بود و در مسائل بين المللي دخالت نداشت و لذا؛ استخدام مستشار ماليه از آن کشور براي ايران، از نظر انگلستان و روسيه بلامانع بود.
     شوستر بعدا در بازگشت به آمريكا كتابي در زمينه خاطرات خود در طول اقامت در ايران نوشت و ضمن آن مسائل وقت ايران را برشمرد كه در صدر آنها، فرار ايرانيان از پرداخت ماليات به دولت و به اين لحاظ، تضعيف دولت بود كه بايد از تماميت ارضي كشور، حاكميت خود، دارايي و جان و امنيت و حيثيت اتباع حفاظت كند. شوستر نوشته است كه فرار ايرانيان از پرداخت ماليات، براي آنان بصورت يك عادت درآمده است و مجبورساختنشان به ترك اين عادت آسان نخواهد بود.
    پس از شوستر ساير مستشاران خارجي امور امور مالي ايران هم همين نظر اراز كرده بودند. ميلسپو مستشار ديگر، سه دهه بعد از شوستر گفته بود كه ايرانيان به دادن ماليات عادت نكرده اند، حال آن كه ثروت خود را بايد مرهون وجود دولت، امنيت و فرصت هاي برقرار شده توسط دولت بدانند و سهم خود را بپردازند.
    97 سال بعد در نهم اكتبر، رئيس جمهور ايران در يادداشتي خطاب به وزير دارايي كابينه خود اجراي قانون مصوب «ماليات بر ارزش افزوده» را تا زمان تهيه و ابلاغ دستور عمل هاي لازم و تمهيد شرايط مناسب، عملا به حالت تعليق درآورد. قبلا از اين قانون به عنوان يك ضابطه انقلابي در تنظيم درآمد دولت نام برده شده بود. دريافت همين نوع ماليات دولتهاي صنعتي و بويژه دولت ايالات متحده آمريكا را قدرتمند ساخته است. اين دولت درآمدي جز دريافت ماليات ندارد، آن هم بدون مامور وصول!.
    راديو دولتي انگلستان (بي بي سي) در بولتن آنلاين مورخ دهم اكتبر 2008 خود مدعي شده است كه اعتراض بازاريان ايران موجب تعليق اجراي اين قانون شده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
18 مِهرماه 1396، دلار آمریکا در بازار تهران 4 هزار و 85 تومان ـ شهریور 1353 شش تومان و 8 ریال ـ 16 مهرماه 1399 بیست و 9 هزار و 500 تومان
پیش از ظهر 18 مهرماه 1396 (10 اکتبر 2017) دلار آمريکا در صرّافی های تهران 4 هزار و 85 تومان فروخته می شد ولی در تابلوی صرّافی ها، عموما بهای فروش آن 4 هزار و 18 تومان نوشته شده بود.
    یک بانوی عازم مسافرت به خارج که از یک صرّافی، دلار آمریکا خریده بود گفته بود: "از صرّاف پرسیدم که چرا در تابلو، 4018 تومان نوشته اند ولی 4085 تومان می فروشند، پاسخ داد که بانک مرکزی گفته، و افزود که ساعت 11 تا 12 نرخ تازه خواهند داد.".
    به گزارش خبرگزاری تسنیم، 16 مهرماه 1399 دلار آمریکا در بازار تهران 29 هزار و 500 تومان بود و سکه بهار آزادی طرح جدید 14 میلیون و 700 هزار تومان.
    ـ ـ ـ ـ ـ
    به گزارش روزنامه اطلاعات که هر روز جدول بهای طلا، سکه و نرخ ارزها را درج می کرد، دلار آمریکا در 23 شهریور 1353، شش تومان و 8 قران! و سکه طلا 270 تومان بود. کُپی جدول به عنوان سند در زیر آمده است:
    


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
محمدرضا شجریان، استاد آواز سُنّتی و معروف به خسروِ آواز و خواننده افسانه ای ایران فوت شد
محمدرضا شجریان موسیقی دان و خواننده بنام آوازهای سُنّتی ایران هفدهم مِهرماه 1399 (هشتم اکتبر 2020) در پی یک بیماری حدودا 4 ساله و به تشخیص پزشکان؛ سرطان، در تهران ـ بیمارستان جَم فوت شد. وی یکم مهرماه 1319 در شهر مشهد بدنیا آمده بود. وفات شجریان انعکاس جهانی وسیع داشت ـ یک انعکاس بی سابقه که قبلا در مورد هیچیک از هنرمندان ایران و دنیای پارسی زبان مشاهده نشده بود. وفات شجریان که استاد شجریان خطاب می شود، پارسی زبانان جهان را اندوهگین ساخت. مردم و مقامات افغانستان و ازجمله دکترعبدالله تأسف و تألم عمیق خود را از وفات شجریان ابراز کردند. جسد شجریان روز پس از وفات، نخست جهت انجام مراسم مذهبیِ غُسل و نماز میّت از بیمارستان به گورستان بهشت زهرا و سپس با هواپیما به مشهد منتقل شد و در محوطه آرامگاه فردوسی در توس دفن شد.
    دوستداران شجریان از لحظه آخرین انتقال او به بیمارستان، اطراف بیمارستان را تَرک نکردند و به همین ترتیب در بهشت زهرا و از ساعت ها پیش از انتقال جسد او به مشهد، در محوطه آرامگاه فردوسی اجتماع کرده بودند. در یک گزارش نوشته بودند؛ آلبوم‌هایی مانند پیام نسیم، سرو چمان، آرام جان و ... آواز شجریان در همه شهرهای جهان که ایرانی و پارسی زبان زندگی می کند توزیع می شود.
    اصحاب نظر، استاد شجریان را یک پُل ارتباطی میان ایرانیان برون مرز و درون مرز و پارسی زبانان و فارسی دانان جهان بشمار آورده اند که بیش از دویست میلیون نفر هستند. در کمتر خانه ایرانی نوار و یا سی دی «مرغ سحر» آواز شجریان که شعر آن از ملک الشعرائ بهار است وجود نداشته باشد. شجریان همچنین معروف به « خواننده افسانه ای ایران» و «خسروِ آواز» است.
    وی بنیادگذاز گروه موسیقی سُنّتی به نام گروه شهنار و رئیس افتخاری شورای عالی خانه موسیقی ایران بود. دوتن از فرزندان شجریان؛ همایون و مژگان فعالیت موسیقی دارند.
    استاد شجریان در عین حال یک خوش خط نویس (نستعلیق نویس) معروف بود. او در جوانی در دانشسرا تحصیل کرده و معلم شده بود.
    به احترام وفات استاد شجریان که به موسیقی وطن خدمت کرد، برخی از روزنامه ها صفحات شماره شنبه 19 مهرماه خودرا رنگی چاپ نکرده و به رسم عزادار بودن، تنها از رنگ مشکی استفاده کرده بودند و «اعتماد» یکی از این روزنامه ها بود:
    


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
وفات محمدرضا شجریان ستاره آواز ایران تیتر صفحات اول 19 مهرماه 1399 روزنامه های تهران


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو ادبيات
زادروز دو داستان نگار اسلاو
بونين

امروز زادروز دو داستان نگار اسلاو است كه هر دو برنده جايزه نوبل در ادبيات شده اند. يكي «ايوان بونينIvan Bunin» و ديگري «ايوو اندريچIvo Andric».
    بونين دهم اكتبر 1870 در روسيه به دنيا آمد و 83 سال عمر كرد و جايزه نوبل سال 1933 را به دست آورد. وي نخست، كتابدار، سپس منشي دادگاه (تقرير نويس) و آنگاه روزنامه نگار بود و در روزنامه نگاري تا معاونت سردبير پيش رفت. اين سه شغل از او يك داستان نگار تمام عيار ساخت. نخست از داستان كوتاه آغاز كرد و سپس به نگارش داستان طولاني پرداخت. داستانهاي او انعكاسي از وضعيت مردم روسيه در هر دوره است. معروفترين داستانهايش عبارتند از: دورنماي روستا، در لبه دنيا، خبرهايي از زادگاه، سيب هاي آنتونف، مردي از سانفرانسيسكو و چهار مجموعه داستان كوتاه. چون در دهكده به دنيا آمده بود، داستانهاي او از دهكده و روستا شروع مي شد. وي از اصلاح طلبان روسيه بود و با تغيير نظام و وضعيت اجتماعي موافق بود ولي هنگامي كه ديد با انقلاب بلشويكي 1917، عده اي افراد معمولي، فاقد معلومات لازم و تجربه و حتي معدنكاران بي سواد به مقامات دولتي دست يافتند و سرنوشت مردم و وطن را به دست گرفتند و به تذكرات او در اين زمينه توجه نشد در سال 1919 روسيه را ترك كرد و به سويس رفت و از آن پس دست به ديدار از كشورها دور دست زد و در همه جا گفت كه انقلاب روسيه با اين مقامات اداري كه منصوب كرده است اگر هم صد سال طول بكشد شكست مي خورد زيرا اين مقامات فاقد تجربه روند گذشته و كهن را متوقف و تخريب مي كنند و شالوده درستي هم براي آينده نمي توانند بريزند. در حسن نيت آنان ترديد نيست ولي مايه و پيش شرط احراز مقام را ندارند و چون نمي توانند كاري انجام دهند لاجرم به فساد مي گرايند.
    
اندريچ

ايوو اندريچ داستان نگار يوگوسلاوي نيز در دهم اکتبر ولي در سال 1892 در بوسني به دنيا آمد و 13 مارس 1975 در گذشت. «ايوو» برنده جايزه ادبي نوبل سال 1961 شده بود. معروفترين داستانهاي او «پلي بر روي درينا» » ، « زني از سرايوو » و «روزنگار بوسنيايي» هستند. وي نويسندگي را با نوشتن داستان کوتاه از درگيري هاي پيروان مذاهب مختلف در يوگوسلاوي و خصومت هاي نژادي در اين سرزمين آغاز کرد. ايوو در دهه دوم قرن 20 به جنبش ناسيوناليستي صرب پيوست و همرزم «گاوريلو پرنسيپ » بود که وليعهد اتريش را در سال 1914 ترور کرد و عمل او بهانه جنگ جهاني اول قرار گرفت. به علت عضويت در اين جنبش، ايوو سه سال به زندان رفت. وي پس از گرفتن دکتراي خود از دانشگاه وارد امور ديپلماتيک شد، اما تاپايان عمر کار اصلي او نوشتن داستان بود. گاهي هم براي روزنامه ها مقاله مي نوشت.
    
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
در قلمرو رسانه‌ها
«برق» به جاي «شرق» در دوران نشريات «من در آوردي» !
18مهر 1289 روزنامه تازه سيد ضياء طباطبايي يزدي به نام «برق» در تهران به توزيع داده شد . دولت وقت روزنامه قبلي او به نام «شرق» را بسته بود كه وي «برق» را با همان روش جانشين آن ساخته بود. روزنامه هاي آن زمان ايران، شكل ناقص و ابتدايي از نشرياتي بودند كه امروزه در جهان به آنها بولتن ابراز نظر شخصي(نشريه خصوصي)، و ناشر عقايد و نظرات يك فرد مي گويند ، و نشريه عمومي كه براي انتشار همه خبرها و نظرها - صرفنظر از موافق و مخالف بودنشان داير شده باشند نبودند و چون قواعد و اصول «روزنامه نگاري حرفه اي» را هم نمي دانستند كه رعايت كنند نمي توان آنها را در چارچوب تعريفي كه از رسانه عمومي مي شود قرار داد. در کشورهاي پيشرفته، دانشجويان رشته هاي روزنامه نگاري اصطلاحا اين نوع اوراق چاپي را «نشريات من در آوردي» مي خوانند ؛ نظير برخي از وبلاگهاي اينترنتي امروز. در هرحال، هنوز هم اين اتهام كه پاره اي از نشريات آن زمان ايران از انگليسي ها كمكهايي مي گرفتند و يا از جانب آنها و خارجيان ديگر حمايت مي شدند منتفي نشده است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
انور خامه اي، تنها ايراني كه 8 دهه روزنامه نگاري کرد ـ اشاره اي به ابتکارهاي ژورناليستي خامه اي و قدرداني آفريقاييان ازاو
دکتر انور خامه اي

دهم اكتبر 2011 هفتادمين سالگرد روزنامه نگاري انور خامه اي بود كه هيچگاه نخواسته بود او را دكتر خامه اي بنامند و به همين مناسبت مراسمي برگزار شده بود. خامه اي که در کرج زندگي مي کرد 29 آبان 1397 (20 نوامبر 2018) و در 102 سالگی درگذشت. در اسفند 1395 نيز به مناسبت 100 ساله شدن او مراسم چشمگیری در تهران برگزار شده بود. وي نخستين ژورناليست ايراني بود كه نزديک به هشتاد سال مستمرا بكار روزنامه نگاري اشتغال داشت كه ركورد تازه اي در ايران است.
    روزنامه مردم كه بعدا ارگان حزب توده عنوان گرفت يازدهم بهمن 1320 نخستين شماره خودرا منتشر ساخت و از نخستين نويسندگان اين روزنامه، تنها دكتر انور خامه اي تا سال 2018 در قيد حيات بود و تا چند ماه پيش از وفات به كار نوشتن در نشريات تهران ادامه مي داد.
    وي مدت ها دبير صفحات فيچر (گزارش روز و کانتکست) روزنامه اطلاعات، سردبير مجله اطلاعات هفتگي و همچنين يكي از سران آموزش پروش تهران بود ــ رئيسي كه با داشتن اتومبيل سرويس، با اتوبوس شهري سر كار مي رفت، سمتِ فرمانبر را در مقّر اين اداره حذف كرده، تعيين مديران مدارس را انتخابي كرده بود و مديران مدارسي را كه انجمن خانه و مدرسه نداشتند مواخذه مي كرد و صورتجلسات اين انجمن ها را شخصا مي خواند و بر اساس آنها براي حل مسائل دستور مي داد.
    وي پس از خروج از ايران در نيمه اول دهه 1340، سالها نماينده و كارشناس سازمان ملل در افريقا بود و به روي پاي خود ايستادن كشورهاي تازه استقلال يافته اين قاره كمك بسيار كرد. آفريقاييان جهت قدرداني از او نامش را بر تالارها، مدارس و خيابانها متعدد گذارده اند.
    خامه اي، تحصيلکرده اروپا و مسلّط بر چند زبان، در طول فعاليت در آفريقا شرح مشاهدات و نظرات خود را براي روزنامه هاي تهران به ويژه روزنامه اطلاعات و ژورنال دو تهران مي فرستاد. خامه اي درجريان انقلاب 1357 به ايران بازگشت، بعدا حقوق بازنشستگي خودرا احياء كرد، مقيم كرج شد و همچنان به كار نوشتن به ويژه در مجله ها ادامه مي داد.
    صفحات «گزارش روز = فيچر و کانتکست» روزنامه ها از ابتكارات انور خامه اي است كه در سال 1355 آن را در روزنامه اطلاعات به تجربه گذارد و در شهريور سال 1336 بود كه در اين صفحه، شرح كشف داروي سرطان توسط مردي به نام هراتي و هجوم مردم به خانه او [واقع در کوچه چاله حصار ـ چهارراه گلوبندک] براي دريافت اين داروي گياهي را به رغم مخالفت دولت به چاپ رساند كه ماجرايي طولاني بود. خامه اي تاكيد بر روزنامه نگاري بي طرفانه و نگارش ساده و بدون تكلّف داشت و در زماني كه در تحريريه روزنامه اطلاعات سمت دبيري داشت مي كوشيد كه اخبار دولتي در ستون خلاصه خبرها چاپ شود. وي به رعايت اصول اخلاقي در روزنامه نگاري عميقا پايبند بود. جا دارد که تجربه هاي او به اطلاع روزنامه نگاران جوان برسد تا محصول بهتري عرضه کنند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
ساير ملل
تابلوي تصوير الفباي کره اي ها
کشور کره (طبق وقت خاور دور) دهم اکتبر سال 1446 ميلادي بکار بردن الفباي ويژه خود را که کار طرح ريزي آن پايان يافته بود آغاز کرد، زيرا الفباي چيني براي اداي همه صداها در زبان کره اي کافي نبود.
    اين اقدام به تصميم «سجونيSejony» پادشاه وقت اين کشور از دودمان چوسون Choson انجام گرفته بود که خود، شخصا به تکميل آن کمک کرده بود.
     اين دودمان از 1393 تا اوايل قرن 20، با اين که چين در بيشتر زمان بر کره مسلط بود، در اين کشور سلطنت داشتند.
    الفباي کره (هان گول Han - Gul ) الفبايي بسيار کامل توصيف شده است.
    تصوير تابلوي حاوي الفباي کره اي ها در زير آمده است:
    


 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
... و به اين سان انگلستان سرزمين هاي دور دست را مي بلعيد
جهانگيرشاه
دهم اكتبر سال 1615 ميلادي «توماس رو» نماينده پارلمان انگلستان كه ازجانب جيمز پادشاه وقت آن كشور مامور مذاكره با جهانگير شاه گوركاني امپراتور هند شده بود در پايان سفر دريايي شش ماهه خود پاي بر خاك هند گذاشت. وي در عين حال ماموريت داشت كه اطلاعاتي جامع از اوضاع سياسي، نظامي، اجتماعي و اقتصادي هند و ميزان هوش و ذكاوت و توان تصميم گيري (اراده) جهانگير شاه و وليعهد او به دست آورد. انگليسي ها در آن زمان براي سلطه بر سرزمين هاي ديگر از ابزاري به نام « كمپاني ... » استفاده مي كردند و اين كمپاني هاي در ظاهر خصوصي از قبيل كمپاني ويرجينيا ، كمپاني هند شرقي و ...بايد جاي پاي خود را در سرزمين مورد نظر محكم مي كردند و سپس دولت، كمپاني را با تراشيدن بهانه اي مصادره مي كرد و راسا به استعمار و بالا كشيدن آن سرزمين دست مي زد. بايد دانست كه انگليسي ها هشت سال پيش از ورود «رو» به هند، در آمريكاي شمالي در منطقه اي كه به نام ملكه باكره آنان «ويرجينيا» نامگذاري شده است مستقر شده بودند كه اينك ايالات متحده آمريكاست.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
تصرف پراگ به دست ساکسوني ها
دهم اكتبر سال 1630 ساكسون هاي آلمان شهر پراگ را تصرف كردند. اين ساكسون ها عمدتا در ايالت ساكسوني به پايتختي «درسدنresden» زندگي مي كنند. در عهد باستان، محل سكونت آنان (پس از مهاجرت از اورازيا ـ اوراسيا) شمال غربي آلمان و گوشه اي از هلند بود كه بعدا دسته اي از آنان هم به انگلستان رفتند و مقيم اين جزاير شدند.
    گفته شده است كه ساكسون ها (ساك سكاSakska) از تبار سكاهايي هستند كه دسته اي از آنان هم به سيستان (عمدتا جنوب افغانستان امروز) مهاجرت كردند و سيستان در قديم سكستان به تلفظ درمي آمد.
     ساكسون ها نيز بمانند ساير آلماني ها، آرين (آريايي) هستند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
اندرز تاريخي و هميشه تازه هو شي مين در روزي که استعمار فرانسه بر ويتنام پايان يافت
دهم اكتبر سال 1954«هوشي مين» رهبر جبهه واحد استقلال طلبان، ملي گرايان و كمونيست هاي ويتنام همزمان با پايين كشيده شدن پرچم فرانسه پس از 70سال در شهر هانوي، بدون كوچكترين تشريفات و اين كه اجازه دهد از او استقبال شود وارد اين شهر شد و ضمن نطقي از مردم خواست كه ضمن ادامه مبارزه، سازندگي را هم فراموش نكنند و تنها توليدات ويتنام است كه مي تواند پشتوانه مبارزات باشد. وي گفت كه دولت هاي بزرگ به منظور حفظ برتري خود نمي خواهند كشورهاي ديگر از نظر اقتصاد داخلي خودكفا و نيز داراي سلاحهاي پيشرفته باشند و ويتنامي ها بايد اين دو نكته را از نظر دور ندارند. كشور خودكفا در امور اقتصادي و دفاع براي خود يك قدرت است و كسي در صدد در آويختن با يك قدرت بر نمي ايد و بر اين دو مورد بايد ابزار هاي بالا بردن سطح آگاهي ها را اضافه كنيم كه عبارتند از نشر كتاب، رسانه ها و مدارس كه گردانندگان اين سه ابزار گرانبها، آموزگاران جامعه بشمار مي آيند كه بايد تشويق شوند، دلگرم باشند و رعايت احوال آنان لازم است. انسان آگاه را نمي توان اسثتمار كرد و تحت ستم قرارداد و به او زور گفت.
     احتمالا همين اظهارات هوشي مين، ژنرال آيزنهاور رئيس جمهوري وقت امريكا را برانگيخت كه به دولت ويتنام جنوبي كمك برساند و نخستين كمك نقدي آمريكا 22 اكتبر سال 1954 (ده روز بعد) به دولت سايگون (ويتنام جنوبي) داده شد و متعاقب آن كمك نظامي و اعزام مستشار و سرانجام، جنگ، جنگي كه آمريكا همانند فرانسه در آن موفق نبود و ....
    ويتنام امروز، در پرتو همين اندرزها به يك كشور نيرومند از لحاظ حاكميت ملي و اقتصاد تبديل شده است و بازارهاي آمريكا و اروپا پُر از پوشاك ويتنامي است كه اخيرا عنوان بهترين توليد كننده پوشاك صادراتي در جهان را به دست آورده است. بهترين پوشاك در فروشگاههاي آمريكا ساخت ويتنام است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
سالروز استقلال فيجي
دهم اكتبر سال 1970 كشور فيجي واقع در جنوب اقيانوس آرام استقلال خود را به دست آورد. اين مجمع الجزاير بيش از يك قرن از مستملكات انگلستان بود!.
    در طول استعمار، انگليسي ها بيش از نفوس بومي، مهاجر هندي به آن كشور فرستادند و مشكلات سياسي فعلي فيجي به همين سبب (اختلاف فرهنگ) است.
    جمهوري فيجي 950 هزار نفري 18 هزار کيلومتري از 330 جزيره تشکيل شده و در شمال شرقي نيوزيلند واقع است.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
كارهاي اسپيرو آگنيو كه هشداري به دمكراسي ها بوده است


اسپرو آگنيو Spiro Agnew (عكس بالا) معاون يوناني تبار ريچارد نيكسون رئيس جمهوري وقت آمريكا كه متهم به دادن گزارش خلاف واقع درباره درآمدهاي خود به سازمان ماليات آن کشور بر درآمد شده بود دهم اكتبر 1973 از سمت معاونت رياست جمهوري كناره گيري كرد تا در دادگاه عادي تحت تعقيب قرار گيرد. آگنيو متهم بود كه 25 هزار دلار رشوه گرفته بود ولي اين پول را به حساب درآمد خود نگذاشته بود تا مالياتش را بپردازد!!. در اين پرونده موضوع رشوه مطرح نبود، تنها به مسئله ندادن ماليات آن رسيدگي مي شد زيرا كه مجازات دريافت رشوه كمتر از ندادن ماليات است. موضوع رشوه در پرونده ديگري تحت رسيدگي بود.
    از آگنيو يك كاسبكار بود كه وارد سياست شده بود. وي نخست در حزب دمكرات فعاليت مي كرد كه ناگهان به دمكرات ها پشت كرد و به جمهوري خواهان پيوست تا به پاداش اين عمل، نامزد معاونت نيكسون در انتخابات سال 1969 شود. با اين انشعاب در دمكرات ها، نيكسون برنده انتخابات شد زيرا كه گروهي از عوام الناس حرب دمكرات به خاطر آگنيو به او راي داده بودند و ....
    در پي جنجال مالياتي آگنيو كه پدرش از يونان به آمريكا مهاجرت كرده بود، سالها دقت مي شد كه كاسبكارها و بيزينسمَن ها و كساني كه هردم به لباسي در مي آيند نامزد رياست جمهوري و معاونت او و حتي سناتوري و فرمانداري ايالت در آمريكا نشوند كه به جاي منافع ملي، نفع شخصي خود را مقدم بدارند.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
قضيه مرافعه آمريکا و روسيه بر سر محاکمه آداموف وزير پيشين انرژي هسته اي روسيه!
آداموف

قرار بود دهم اكتبر 2005 به درخواست دستگاه قضايي آمريكا، دولت سويس يوگني آداموفYevgeny Adamov وزير سابق انرژي هسته اي روسيه را به آن دولت مسترد دارد تا محاكمه كند. وي در ماه مي اين سال هنگام ديدار از دخترش در سويس دستگير شده بود.
    دولت آمريكا وي را متهم كرده بود كه از 9 ميليون دلاري كه آن دولت در اختيار وزارت انرژي اتمي روسيه گذارده بود تا مراكز اتمي اين کشور (روسيه) را ايمن سازد سوء استفاده كرده است، جرمي كه در آمريكا مجازات آن 66 سال زندان است و درخواست استرداد او را از سويس كرده بود.
    در اين ميان، روسيه نيز پرونده قضايي آداموف را به اتهام اختلاس به جريان انداخته بود. دولت روسيه به آخرين تصميم سويس مبني بر استرداد او به آمريكا اعتراض كرده و گفته بود كه نخست، دادگاه روسيه بايد درباره آداموف تصميم بگيرد تا آمريكا، و اضافه كرده بود كه هدف دولت آمريكا از استرداد آداموف بهره برداري «سياسي» است و مي خواهد از او اعترافاتي در زمينه همكارايي هاي اتمي ايران و روسيه و نيز برنامه هاي اتمي روسيه در قبال «ناتو» بگيرد و بيان هر مطلبي از يك متهمِ دربند كاري است آسان.
    دولت آمريكا در پاسخ به اعتراض روسيه گفته بود كه پس از محاكمه، آداموف را به روسيه تحويل خواهد داد و روس ها جواب داده بودند كه آداموفِ 60 ساله پس از 66 سال زندان كه ديگر زنده نحواهد ماند تا او را به روسيه جهت محاكمه تحويل دهند. سويسي ها با مشاهده مرافعه دو دولت بر سر آداموف؛ دادخواست استيناف آداموف را پذيرفتند و اعلام کردند که تا تكميل رسيدگي استينافي به قضيه استرداد (استرداد به آمريکا و يا روسيه)، وي در سويس باقي خواهد ماند.
    پس از رسيدگي، آداموف متولد 1939 به روسيه مسترد شد و دادگاه اورا به 5 سال و 5 ماه زندان و پس دادن پول مورد سوء استفاده محکوم کرد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
معماي همزماني هاي زلزله ها و سيلها
در پي زلزله نهم اکتبر 2005 آسياي جنوبي،ساکنان ساختمانهاي نيمه ويران جرات ورود به خانه هاي خود را ندارند و در اطراف ساختمانها جمع شده اند


    در پي وقوع زلزله اكتبر 2005 در آسياي جنوبي كه يك منطقه وسيع به عرض 1100 كيلومتر را لرزانيد و دهها هزار تن را بي جان ساخت و همزمان با آن، توفان و سيل در آمريكاي مركزي صدها تن را نابود کرد، زمين شناسان و كارشناسان تغييرات آب و هوا به مطالعه درباره اين همزماني و مناطق و زمان و مكان رويدادهاي مشابه ديگر پرداخته و گفته بودند نهم اكتبر سال 1986 ( 19 سال پيشتر و در همان روزي كه زلزله آسياي جنوبي روي داد) در آمريكاي مركزي زمين لرزه اي به همين شدت (6/7 ريشتر) به وقوع پيوست كه تنها در كشور السالوادور 1500 را كشت، و درست در همين روز در سال 1780 يك توفان دريايي در كارائيب 30 هزار نفر را بي جان ساخت و باز در همين روز در سال 1737 يك زلزله شهر كلكته را در هند ويران ساخت و 300 هزار نفر را كشت.
     اين كارشناسان گفته بودند كه بايد ديد كه ارتباط مناطق و اين همزمان بودن هاي سوانح طبيعي چه عاملي دازد.
 نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.
برخي ديگر از رويدادهاي 10 اكتبر
 • 1575:   جنگ مذهبي فرانسويان، به شكست پروتستان ها انجاميد و «دوك دو گيز» حكمران كاتوليك ها برنده شد.
      
      
 • 1780:   يک توفات دريايي در منطقه کاراييب نزديک به سي هزار تَن را کشت و ويراني بسيار به بار آورد.
      
      
      
 • 1868:   كارلوس مانوئلCarlos Manuel Cespedes انقلابي قرن نوزدهم كوبا، در اين روز در اين كشور (مستعمره وقت و مهاجرنشين قديمي اسپانيا) اعلام استقلال كرد، ولي استقلال كوبا تا قرن بيستم تحقّق نيافت.
      
      
 • 1933:   در اين روز، نخستين خرابكاري در تاريخ هواپيمايي غير نظامي صورت گرفت و يك هواپيماي مسافربر شركت آمريكايي «يونايتد» كه از شهر كليولند (اَهایو) عازم شهر شيكاگو (ایلی نوی) بود بر اثر خرابكاري (سابوتاژ) منفجر شد.
      
      
 • 1938:   کار ضميمه شدن منطقه آلماني تبار «سودتنلند» به آلمان تکميل شد كه در تاريخ، يك پيروزي هيتلر خوانده شده است.
      
      
 • 1981:   در مراسم تدفين انور سادات؛ نيکسون، فورد و کارتر، سه رئيس جمهوري پيشين آمريکا شرکت کرده بودند ـ کاري که پيش از آن سابقه نداشت.
      
      
 • روزنامک (تاريخ جاري)
  گپ زدن ایرانیان در فرودگاههای بین راه ـ نگرانی از گسترش فرهنگ مهاجرت ـ سخن از ارزانی هزينه دندانپزشکی در ایران
  دکتر شهرام کيهان
  چند فرودگاه بزرگ اروپایی و بویژه فرودگاههای فرانکفورت و امستردام برای مسافران ترانزیت ایرانی که میان تهران و کشورهای دیگر و عمدتا قاره آمریکا رفت و آمد می کنند فرصت های مناسب برای دوستیابی و کسب اطلاع بوجود آورده است. از زمان قطع پرواز مستقیم میان ایران و ایالات متحده، مسافران ایرانی هربار چند ساعت در آن فرودگاههای اروپا باید منتظر انتقال به پرواز بعدی باشند و این انتظار، به نشست گرد هم و گپ زدن می انجامد که گاهی آموزشی است و نیز مبادله تلفن، نشانی و ای ـ میل.
      ششم اکتبر 2010 (14 مهرماه 1389) که این نگارنده در محوطه پشت گیت «اف ـ 24» فرودگاه فرانکفورت در انتظار پرواز به آمریکا نشسته بود، این انتظار هفت ساعته خالی از دوستیابی و کسب اطلاعات نبود.
      مسافران که عمدتا سالخورده بودند می گفتند که هرسال یکی ـ دو بار برای گرفتن مستمری بازنشستگی خود از بانک، درمان دندانها، دیدار بستگان و دوستان، بردن نوه ها جهت عمل جراحی بینی، بازدید خانه های خود که به اجاره داده شده است، خرید سوغات و ... به وطن می روند.
      آنان از گرانی هزینه دندانپزشکی در ایالات متحده سخن ها می گفتند و نشانی و کارت و بروشور دندانپزشکان تهران را به یکدیگر می دادند. ازجمله چند مسافر از پنج ایالت آمریکا بیزنس کارت دکتر شهرام کیهان (جراح و دندانپزشک) را که شخصا کار اورا تجربه کرده بودند به دیگران می دادند تا در مسافرت بعدی استفاده کنند و می گفتند که هزینه دندانپزشکی در ایران تقریبا یک پنجم آمریکاست و از حذاقت پزشگان وطن بویژه جرّاحان آن داد سخن می دادند و می گفتند که با هر پرواز، چند جوان ایرانی ـ دختر و پسر ـ برای اصلاح و قلمی کردن بینی خود به وطن می روند. از داروهای ایرانی تعریفی شنیده نشد.
  دکتر کيهان در حال کار


      کارت دکتر کیهان که به نگارنده هم داده شد و آن همه از کار و مهارت او تعریف شد نشان می دهد که دفتر وی در کوچه دهم خيابان قائم مقام فراهاني شماره 22 واحد 15 قراردارد و تلفنهای مندرج در کارت عبارت بودند از 88171734و 88171735. یکی از مسافران که سه دندان خودرا نزد وی با پرداخت سیصد هزار تومان (270 دلار آمریکا و معادل یک دهم هزینه درمان در آمریکا) معالجه کرده بود دو عکس از این دکتررا که با خود داشت به نگارنده داد و گفت که حدودا چهل ساله است.
      مسافران ایرانی عازم آمریکا می گفتند که سختگیری در فرودگاههای ورودی آمریکا بستگی به شهر محل فرودگاه دارد و خصلت و رفتار مردم محلی که کارکنان فرودگاه از میان آنان هستند. آنان از فرودگاههای فیلادلفیا، سین سیناتی و ... یاد کردند که رفتاری بسیار دوستانه با مسافران ایرانی دارند، به آنان خیرمقدم می گویند و جامه دانهایشان را باز نمی کنند و افزودند که به همین جهت ورودی خودرا «فرودگاه فیلادلفیا» که به شهر دوستی شهرت دارد انتخاب کرده اند و از آنجا (بدون پرداخت اضافی) به شهر محل اقامت خود ترانسفر (منتقل) می شوند. این مسافران همچنین می گفتند که اگر انتقال از اروپا به آمریکا با هواپیماهای شرکتهای اروپایی باشد هنگام سوار شدن، بازرسی طولانی و بررسی سابقه و ... که وقتگیر و نگرانی آور است (تشابه اسمی و ...) وجود ندارد و این سخگیری ویژه هواپیماهای شرکتهای آمریکایی است. مسافران ایرانی از ارزانی و بی دردسر بودن مسافرت با شرکت هواپیمایی روسیه سخن گفتند و اظهارداشتند که رفت و آمد از تهران به نیویورک (دو طرفه) با این شرکت کمتر از 800 دلار است یعنی هفتاد درصد کمتر از شرکتهای دیگر و دنگ و فنگ هم ندارد و مسافر ایرانی می تواند در مسکو «ستاپ اُور» داشته باشد. یک ایرانی برای رفتن به مسکو باید یک ورقه پر کند ولی اگر گذرنامه آمریکایی اش را نشان دهد 20 ورقه! و موافقت با گذرنامه آمریکایی نیز سریع و آسان نیست.
      به اظهار این مسافران، حمل مواد غذایی و حتی گَز و شیرینی با ساک دستی و جامه دان کوچک (کری آن) دردسرآفرین است و در بازرسی الکترونیک فرودگاه بین راه، این مواد دور ریخته می شوند. حمل پول بیش از ده هزار دلار هم به آمریکا مستلزم پرکردن فرم و ... است و اگر این پول، در آمریکا دفعتا به بانک داده شود نه تنها از نظر اصلی بودن (جعلی نبودن) بررسی می شود بلکه جریان از سوی بانک به اداره مالیات بردرآمد آمریکا و سازمانهای مربوط دیگر گزارش می شود تا بعدا استعلام شود که ازچه راهی به دست آمده است.
      مسافران ایرانی از اینکه در وطن، فرهنگ مهاجرت دارد گسترش می یابد ابراز نگرانی کردند و گفتند که هرجا که می رفتند از آنها سئوال می شد که چگونه می توانند به کشور دیگر مهاجرت کنند و مهاجرت به آمریکا از طریق قرعه کشی مورد توجه بود. تفکر مهاجرت مانع پیشرفت و برنامه ریزی فردی برای زندگانی در وطن می شود. تجربه تاریخ نشان داده است که پیدایش فرهنگ مهاجرت در یک کشور خطرناک بوده است. طبق برخی آمارها، در چهاردهه اخیر بیش از پنج میلیون ایرانی از وطن مهاجرت کرده اند.
   نقل اين مطلب بدون ذکر نشاني پايگاه و نام مولف (نوشيروان کيهاني زاده) ممنوع است زيرا که نتيجه تحقيقات شخص وي و نظر اوست.   

  مطالعه اين سايت و نقل مطالب آن با ذكر ماخذ (نشاني کامل سايت و نام مولف آن) آزاد است، مگر براي روزنامه هاي متعلق به دولت و دستگاههاي دولتي؛ زيرا كه مولف اين سايت اكيدا «روزنامه نگاري» را كار دولت نمي داند. روزنامه عمومي به عنوان قوه چهارم دمكراسي بايد كاملا مستقل از دولت و سازمانهاي عمومي باشد تا بتواند رسالت شريف خود را به انجام برساند.


   تماس با مولف:

  editor (a) iranianshistoryonthisday.com
  n.keihanizadeh (a) gmail.com